Кілька десятків людей, яких українська сторона планувала передати самопроголошеним «ДНР» і «ЛНР» у межах обміну утримуваними особами з різних причин попросили виключити їх зі списків на обмін. У зв'язку з цим виникли додаткові труднощі для проведення обміну.

Про це пише російське видання «Коммерсант» із посиланням на два джерела в Тристоронньої контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі.

За словами одного з джерел, брати участь в обміні відмовляються близько 40 людей з-поміж' тих, кого українська сторона готувалася передати на окуповані території. Співрозмовник видання не назвав усіх причин відмов, зазначивши лише, що серед цих людей є як ті, хто не хоче повертатися на непідконтрольні Києву території, так і ті, хто хоче відбути призначене покарання і тим самим закрити питання кримінального переслідування в Україні.

Самопроголошені «Л/ДНР» критикують українську владу за те, що вона не закриває порушені кримінальні справи стосовно людей, який звільняє в межах обміну, відтак ці люди продовжують перебувати під слідством або вважатися злочинцями навіть після звільнення. За даними «Коммерсанта» вимога Луганська закрити справи стосовно всіх, хто підлягає обміну, стало однією з причин того, що на переговорах у Мінську 18 грудня не вдалося узгодити питання проведення обміну до кінця року.

Друге джерело видання, близьке до однієї із самопроголошених республік, підтвердив інформацію про відмову деяких людей, не назвавши їхню кількість.

«Це їхнє право не змінюватися. Їх ніхто не змушує переїжджати. Для нас важливо, щоб була очистка. Щоб всі норми були дотримані і людина була звільнена і користувалася рівними правами, як всі інші громадяни. Чи залишиться вона на території, підконтрольній Києву, або приїде до нас — вона може розпоряджатися своєю долею самостійно. Важливо, щоб їх не примушували відмовитися від обміну. Це повинно бути підтверджено» — заявило джерело.

За інформацією «Комерсанта», спочатку під час переговорів про обмін йшлося про те, щоб добровільність відмови перевірили представники Міжнародного червоного хреста. Проте самопроголошена влада «Л/ДНР» виступила проти і вимагала, щоб перевірку здійснив координатор підгрупи ТКГ з гуманітарних питань Тоні Фріш.

Один зі співрозмовників видання повідомив, що Фріш зможе приступити до перевірки й побачитися з тими, хто відмовляється від обміну, тільки після католицького Різдва, яке відзначають 25 грудня.

Нагадаємо, 18 грудня Тристороння контактна група на засіданні у Мінську мала узгодити уточнені списки для обміну утримуваних осіб та визначити дату припинення вогню на Донбасі. Однак за результатами переговорів групі не вдалося досягти домовленостей про обмін «усіх встановлених на усіх встановлених». Також сторони вирішили не погоджувати новий режим припинення вогню, а підтримувати оголошений у липні «режим тиші».

9 грудня у Парижі відбулася зустріч лідерів «нормандської четвірки» щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Головне, про що домовилися лідери «нормандської четвірки»:

Поділитись: