З 28 травня по 1 вересня 2014 року 42 компанії, зареєстровані у Дніпропетровській області, уклали фіктивні угоди на поставки товарів, і завдяки цьому вивели з України на Кіпр 1,7 мільярдів доларів.

З 28 травня по 1 вересня 2014 року 42 компанії, зареєстровані у Дніпропетровській області, уклали фіктивні угоди на поставки товарів, і завдяки цьому вивели з України на Кіпр 1,7 мільярдів доларів.

Про це йдеться у розслідуванні Reuters.

Посилаючись на рішення українських судів журналісти стверджують, що згадані дніпропетровські компанії отримували кредити в ПриватБанку, яким на той час володіли олігархи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

Зазначені 1,7 млрд доларів, українські компанії перерахували шести фірмам з Великої Британії та Британських Віргінських островів як попередню оплату за майбутні поставки товарів. Передбачалась, зокрема, закупівля марганцевої руди, мазуту, кранів тощо.

Жодна з шести британських фірм не поставила товар, і всі вони зберігали отримані кошти у кіпрському філіалі ПриватБанку.

Так, дніпропетровська компанія Profit 18 серпня 2014 року перерахувала 48,5 мільйонів доларів британській фірмі Trade Point Agro в якості попередньої оплати за поставку 24 250 тонн поліетилентерефталату — полімеру, що використовується у тканинах та пластикових контейнерах. Trade Point Agro не змогла поставити зазначений товар і перевела отримані від українського замовника кошти на рахунок у кіпрській філії Приватбанку. Коли український суд виніс рішення проти Trade Point Agro і наказав їй повернути отримані кошти — британська компанія не оскаржила це рішення, однак і не повернула кошти.

Угода між компаніями Profit та Trade Point Agro є частиною досудового розслідування, яке все ще триває в Україні стосовно того, чи законно колишній менеджмент ПриватБанку виводив кошти за кордон.

Приватбанк було націоналізовано у грудні 2016 року. Новий менеджмент банку, призначений НБУ, звернувся з позовом проти Коломойського та Боголюбова до Високого суду Англії та Уельсу. Держава намагається довести, що колишні власники ПриватБанку незаконно вивели в офшори 5,5 мільярдів доларів. У грудні 2017-го британський суд наклав арешт на активи Коломойського та Боголюбова по всьому світу на суму в 2,5 млрд доларів.

Журналісти Reuters виявили, що деякі з компаній, які кредитував ПриватБанк,  так само як і фірми, що мали поставити послуги, мають ознаки фіктивності.

Кореспондент Reuters відвідав адреси, за якими зареєстровані три британські фірми — Trade Point Agro, Teamtrend Limited та Collyer Limited. Саме вони мали поставляти товари дніпропетровським компаніям. Та виявити жодних ознак знаходження цих фірм за вказаними адресами не вдалось.

Також виявилось, що дві з компаній, що були зареєстровані в Лондоні, Trade Point Agro та Teamtrend, мали спільного директора, а Teamtrend та Collyer мають спільних секретарів та директорів.

Крім того журналісти Reuters стверджують, що ознайомились з копією оцінки Національного банку України частини забезпечення кредитного портфелю ПриватБанку станом на 2016 рік.

Зокрема, в документі фігурувало депо з нафтовою сировиною у місті Арциз Одеської області. Під його заставу ПриватБанк видав кредит у 12 млн доларів. Однак НБУ вважає таку заставу нікчемною. Репортер Reuters відвідав депо і виявив там овець. А міський голова Арцизу Володимир Міхов повідомив, що депо «не працює щонайменше 10-15 років».

В НБУ переконані, що працівники ПриватБанку штучно завищували вартість активів, під які вони надавали кредити, щоб створити враження, що заборгованість за кредитами становила 1,7 млрд доларів.

У консалтинговій компанії Gabara Strategies, яка виступає від імені Коломойського та Боголюбова, Reuters повідомили, що кредитування зазначених 42 дніпропетровських компаній  не призвели до втрати 1,7 млрд доларів США чи будь-яких інших збитків ПриватБанку.

«Позики були погашені, і ПриватБанк постійно мав адекватну заставу за цими позиками», — сказано в повідомленні Gabara Strategies. Представники Коломойського та Боголюбова не пояснили, яким чином були погашені зазначені кредити.

ЧИТАЙТЕ: Таксист, працівник заправки та 28 підприємств: як Коломойський вивів гроші з «Приватбанку» — розслідування.

Поділитись: