Енергетичний холдинг «ДТЕК» Ріната Ахметова повідомив, що задумується про звернення до міжнародного арбітражного суду проти України через плани уряду змінити «зелений» тариф для електростанцій, що працюють на альтернативних джерелах енергії.

Про це повідомив генеральний директор «ДТЕК» Максим Тімченко, під час онлайн-брифінгу 14 квітня.

«Сьогодні виникає необхідність серйозно замислюватися про міжнародний арбітраж для того, щоб захистити інвесторів і кредиторів, які повірили гарантіям держави та стали інвестувати в зелену генерацію», — повідомив Тимченко.

Він заявив, що наразі компанія відмовилася від планів будівництва в Україні «зелених» електростанцій загальною потужністю 1 гігават. «При такій мірі невизначеності жоден відповідальний інвестор не буде більше будувати «зелену» генерацію», — заявив він.

У «ДТЕК» підрахували, що державна компанія Гарантований покупець, яка має викуповувати вироблену «зелену» енергію за завищеним тарифом у виробників, заборгувала їм 1,1 мільярда гривень. Разом з цим, уряд говорить про необхідність зниження «зеленого» тарифу на 20-30%. Це і має стати підставою для майбутнього арбітражного процесу.

Також Тимченко заявив, що «ДТЕК» закриває найбільше вугільнодобувне об'єднання України «Павлоградвугілля» на простій через нерентабельність та низький попит на вугілля в країні.

Компанія ДТЕК — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі. Їй належить 9 з 15 українських теплоелектростанцій, а також 17 шахт та вугільнозбагачувальні комплекси. Загалом, компанія є фактичним монополістом на ринку генерації теплової електроенергії в Україні.

Наразі «ДТЕК» активно вводить в експлуатацію електростанції з альтернативних джерел енергії. Зокрема, через дію в Україні «зеленого тарифу», який дозволяє продавати таку електроенергію за вищими цінами.

Зазначимо, що в межах реформи на ринку електроенергії, виплату «зелених тарифів» планують замінити на проведення «зелених аукціонів». Їх розпочнуть проводити у квітні 2020 року через систему Прозорро.

Зазначимо, що енергія, яку виробляють в Україні «зелені» електростанції (вітрові та сонячні електростанції) продається за «зеленим» тарифом, який в Україні один з найвищих у Європі. Напередодні в уряді запропонували інвесторам добровільно погодитися на зниження цього тарифу.

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.
Поділитись: