Американська компанія Surgisphere надавала базу даних щодо досліджень лікування COVID-19 для Всесвітньої організації охорони здоров’я, урядів країн світу й авторитетних медичних видань. Але є підстави вважати, що ці дані є хибними — а на їхній основі, серед іншого, ухвалювалися рішення щодо лікування коронавірусної хвороби.

Про це йдеться в розслідуванні The Guardian.

Видання зазначає, що як ВООЗ, так і низка країн змінили підхід до лікування COVID-19 саме на основі даних Surgisphere, зокрема поставивши на паузу використання гідроксихлорохіну.

В авторитетних медичних виданнях Lancet і New England Journal of Medicine публікувалися дослідження про COVID-19 саме на основі даних цієї маловідомої американської компанії. Тепер же видання оприлюднили заяву, де висловили занепокоєння точністю зроблених у відповідних публікаціях висновків.

Доступна в публічному просторі інформація свідчить про те, що Surgisphere раніше не займалася науковими даними чи взагалі чимось, пов’язаним із наукою. Серед співробітників компанії — автор фантастичних оповідань і модель журналів для дорослих.

На сторінці компанії в LinkedIn — менше 100 підписників і, станом на зараз, лише троє співробітників. Сторінка Surgisphere у Twitter так само має менше 170 підписників, а пости там не з’являлися з жовтня 2017-го по березень 2020-го.

До початку тижня опція зворотного зв’язку на сайті Surgisphere перенаправляла на шаблон сайту для майнінгу криптовалюти.

Виконавчий директор Surgisphere Сапан Дезаї раніше фігурував у трьох справах про неналежну лікарську поведінку, не пов’язаних із діяльністю компанії. У 2008 році він запустив кампанію зі збору коштів на пристрій, який «дозволяє досягти вам того, що вам завжди здавалося неймовірним» — і так і не створив нічого.

Понад те, після того, як The Guardian звернувся до Дезаї з питаннями, його сторінка у «Вікіпедії» була суттєво відредагована.

Поділитись: