Ковідні Ігри. Чому Японія та МОК так тримаються за Олімпіаду в Токіо

У Токіо є «олімпійський годинник», де ведеться символічний відлік до початку Олімпійських ігор. У березні 2020 року його майже на тиждень зупинили. Тоді Міжнародний олімпійський комітет і японська влада, які були вимушені оголосити про неможливість проведення Ігор у 2020-му, вирішували, що робити з ними далі.
Зрештою Олімпіаду-2020 домовилися провести у 2021 році — або не проводити взагалі. На той час від коронавірусу померли трохи більш як 16 тисяч людей. Нині — понад 2,4 мільйона. Але Японія й МОК публічно відмовляються допускати можливість чергового перенесення Ігор. Чому так? І наскільки реальним є проведення Олімпійських змагань у 2021-му?

Гроші, позови, престиж
Ще на початку епідемії коронавірусу здавалося, що літня Олімпіада в Японії відбудеться хоч би що. Один за одним скасовувалися масові розважальні та спортивні заходи, але організатори Ігор запевняли, що підготовка «продовжується згідно з планом». Зрештою, якось же ж відбулася Олімпіада-2016 у Ріо-де-Жанейро, коли там був спалах вірусу Зіка.
Але 24 березня Міжнародний олімпійський комітет і тодішній прем’єр Японії все ж оголосили про перенесення Ігор на 2021 рік. Сталося це після того, як три країни — Австралія, Канада й Велика Британія — оголосили про відмову від участі в змаганнях у разі їхнього проведення в коронавірусний 2020-ий.
Чому Японія й МОК так довго не зважувалися на перенесення Олімпіади? Одна з причин — фінансова. Ігри — це завжди дороге задоволення, оскільки потребує значних вкладень в інфраструктуру.

За оцінками, перенесення Олімпіади-2020 вже коштувало організаторам майже три додаткових мільярди доларів до понад 12-мільярдного бюджету. І це ще не остаточне число — передусім через необхідність підтримувати в робочому стані спортивні об’єкти ще майже рік.
А проте не слід забувати, що йдеться не лише про бюджетні кошти Японії, а й про вкладення приватних компаній. А вони пережили 2020-ий не найкращим чином. Одні (як рекламний гігант Dentsu) втратили кошти, інші (приміром, забудовник «олімпійського містечка» Mitsui Fudosan) мають справу з позовами від дрібніших інвесторів, які вимагають виконання зобов’язань або повернення коштів.
Зрештою, МОК не раз запевняв, що Олімпіада-2020 або відбудеться у 2021 році, або не відбудеться взагалі. А от проти останнього вже виступає якраз Японія.
За всю історію Олімпійських ігор їх скасовували лише тричі — в 1916, 1940 і 1944 роках, тобто під час світових воєн. І якщо Ігри скасують уже в мирний час — навряд чи це позитивно вплине на репутацію Японії, яка їх прийматиме. Одного репутаційного удару японська сторона вже зазнала: відставка керівника оргкомітету Ігор Йоширо Морі, який дозволив собі сексистське висловлювання.
Звісно, неформально японські чиновники визнають, що встигнути з підготовкою Ігор вчасно, м’яко кажучи, складно, і їх скасування було б найкращим варіантом. А там і до 2032-го (наступної незайнятої літньої Олімпіади) недалеко. Але воліють, щоб ця ініціатива йшла не від них, а від МОК — так вдасться зберегти обличчя, як це було й у березні 2020-го.
Не треба забувати, що Японія розраховувала на Олімпіаду як на джерело інвестицій і туризму. І в разі повного скасування Ігор, як підрахував професор Університету Кінкі Кацусіро Міямото, держава втратить понад 41 мільярд доларів. Звідси — наполегливі запевнення вже нового японського прем’єра, що Олімпіада у 2021 році має відбутися, ба більше — об’єднати світ у ці жахливі коронавірусні часи.

Маски, ізоляція — і жодного сексу!
Коронавірус впливає на підготовку до Ігор-2021 і безпосередньо.
Ще на початковому етапі МОК наполягав на проведенні змагань із глядачами. І нині, попри небезпеку поширення коронавірусу, організатори Ігор-2021 не відмовляються від глядачів на трибунах. Але запропоновані ними заходи безпеки мало чим відрізняються від локдаунів, введених на початку 2020-го у світі.
Якщо ви іноземний гість, то прибути в Токіо маєте мінімум за два тижні — стільки часу ви маєте пробути в самоізоляції. На телефоні обов’язково має бути встановлений урядовий додаток, який відстежує ваше місцеперебування й контакти.
Спортсменам під час Ігор треба уникати рукостискань, обіймів, громадського транспорту, походів у «туристичні зони, крамниці, ресторани й бари» (це цитата) і, не дай боже, вечірок і сексу.
Глядачів, яким усе ж пощастить потрапити на трибуни, просять підтримувати спортсменів плесканням у долоні, а не співами чи вигуками (десь ми таке вже бачили). Це не кажучи про необхідність дотримуватися дистанції й носити маски (зняти їх можна хіба тоді, коли ви їсте або спите).
Поки незрозуміло, як в Японію пускатимуть туристів-іноземців і чи залежатиме це від вакцинації — відповісти на це питання обіцяють вже навесні. Хоча у ЗМІ з’являлися повідомлення, що МОК точно планує вакцинувати всіх спортсменів.
До речі, про щеплення. Японія лише 17 лютого почала вакцинувати від коронавірусу медичних працівників вакциною Pfizer/BioNTech. І у відповідального за цей процес із боку японського уряду поки немає чіткого уявлення, коли саме в країні почнеться масова вакцинація. А саме вона, за логікою, мала б бути передумовою для проведення безпечних Олімпійських ігор.

Пересічні японці проти
На тлі епідемії коронавірусу японці все більш скептично ставляться до ідеї проведення Олімпіади у своїй країні. Якщо в безтурботному 2019-му за змагання висловлювалися майже 90%, то станом на січень уже проти були близько 80%. Менш ніж половина з них хочуть скасування Ігор, решта — їх чергового перенесення до кращих часів.
Небажання приймати Олімпійські ігри в Японії цілком корелюється з критикою дій влади щодо протидії коронавірусу. Понад дві третини японців вважають, що уряд не тримає епідемію під контролем, а майже 80% вважають рішення запровадити третій локдаун (діє до 7 березня) запізнілим.
Проти проведення Олімпіади в Японії не лише громадяни, а й бізнес. З понад 11 тисяч опитаних у лютому компаній 56% вважають правильним кроком скасування або чергове відтермінування змагань. І понад 70% стверджують, що це ніяк не вплине на їхній рівень заробітку.
Чи піде уряд Японії наперекір думці громадськості й наполягатиме на проведенні Олімпіади влітку 2021 року? У будь-якому разі Міжнародному олімпійському комітету вже пропонують альтернативи. Зокрема, перенести змагання у Флориду або взагалі зробити «віртуальну Олімпіаду», щоб спортсменам не довелося виїжджати за межі своїх країн і наражати себе й інших на ризики.
- Поділитися: