ENRU

«Колаборанти», «стурбовані» та «готові до дії»: як країни ЄС реагують на російську пропаганду

Російська агресія на сході України триває вже понад три роки. Чи усвідомили країни ЄС небезпеки російської пропаганди? Як вони реагують на неї, та чи намагаються протидіяти? На ці питання Громадського відповідє Якуб Янда, редактор ініціативи Kremlin Watch, яка вивчає російську пропаганду в Європі.

Чи можлива «проросійська Польща?»

У різних країнах Східної та Центральної Європи можна побачити різні стратегії російської пропаганди.

«Якщо говорити про Польщу, з огляду на її історію та на її історичний супротив Росії та її пропаганді, у цьому випадку Росія навіть не намагається створити «проросійську Польщу», адже це все одно неможливо», — розповідає в ефірі Громадського Якуб Янда, головний редактор Kremlin Watch.

Натомість, наголошує експерт, у Польщі Росія систематично працює у напрямку створення дезінформації, спрямованої проти України. Відтак  поляки отримують негативну інформацію саме щодо українців.

Чехія та Словаччина: гра на антиєвропейських настроях

У Чехії та сусідній Словаччині Росія намається грати на антиєвропейських почуттях громадян та створювати ворожий до ЄС наратив.

«Це найлегший спосіб достукатися до громадян. Такі країни як Чехія, Словаччина чи Угорщина наразі займають антиєвропейську позицію. Зазвичай у кожній країні є внутрішні проблеми, проти яких виступають громадяни, і, як правило, росіяни про це знають і використовують на свою користь», — розповідає Якуб Янда.

У Східної та Центральної Європи є немало аналітичних центрів, які працюють над антиукраїнською темою. Росія зацікавлена в тому, щоби представляти Україну як «фашистську» державу або державу, що не відбулася, або як абсолютно корумповану державу. Тому деякі з країн Центральної та Східної Європи не завжди підтримують Україну. Це відповідає інтересам Росії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Макрон та «польські сантехніки»: чого хоче Франція від Східної Європи

Редактор ініціативи Kremlin Watch Якуб Янда Фото: Сергій Бейко/Громадське

«Колаборанти», «стурбовані» та «готові до дії»

Ситуація з усвідомленням небезпек, які несе російська пропаганда, дуже  відрізняється у різних країнах-членах ЄС.

Дослідження Kremlin Watch проаналізувало політичні заяви лідерів, а також дії урядів та спецслужб щодо протидії російській пропаганді в усіх 28 країнах ЄС.

Результати аналізу дозволили виокремити декілька основних груп країн: «Колаборанти» (Греція, Кіпр), «Необізнані» (Угорщина, Австрія, Португалія, Хорватія, Словаччина, Словенія), «невпевнені» (Італія, Ірландія, Болгарія), «Дещо стурбовані» (Франція, Іспанія), «Обізнані» (Чехія, Румунія, Польща, Велика Британія, Німеччина, Фінляндія, Данія, Нідерланди, та «Готові до дії» (Латвія, Литва, Естонія, а також Швеція). Лише 12 з 28 країн-членів ЄС (дві останні категорії) сприймають тему російської пропаганди серйозно та готові їй протидіяти.

«Ці країни оновили свою внутрішню політику з урахуванням фактору російської пропаганди. Але дванадцять з двадцяти восьми — це, погодьтеся, небагато. Ці країни переважно зі Східної та Центральної Європи та мають безпосередній досвід російської пропаганди та окупації», — коментує дослідження Якуб Янда.

Чому важливі Німеччина і Франція?

Наразі вирішальну роль буде відігравати ситуація в Німеччині, тому що Німеччина є найважливішою країною ЄС, упевнений експерт.

«Багато речей стосовно загальноєвропейської політики вирішують саме в Берліні. Тому найважливішим питанням німецьких виборів є те, чи увійдуть соціал демократи до коаліції. Саме ця партія блокує усі рішення, спрямовані на протидію російській пропаганді та на протидію війни Росії проти України. Відтак, важливе питання полягає в тому, як буде виглядати  коаліція в Німеччині», — аналізує він.

Християнські демократи – партія, яку очолює Ангела Меркель, мають дуже чітку позицію щодо Росії. Але наразі питання коаліції буде вирішальним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори в Німеччині: 10 головних результатів

Франція також має вплив в ЄС, але французька позиція щодо Росії є не такою жорсткою, як позиція Німеччини. Це відбувається завдяки багатьом факторам, зокрема завдяки доволі активній проросійській мережі у Франції.

«Обрання Макрона стало дуже позитивним фактором, адже він точно висловлюється щодо російської пропаганди. Та реальні загрози для Макрона – це не схід, а південь, це Африка, Магреб тощо. Для Макрона, вочевидь, Росія не є проблемою номер один», —  розповідає Якуб Янда.

Вирішальну роль у протидії російській пропаганді будуть відігравати Франція та Німеччина (на фото — канцлерка Німеччини Ангела Меркель (ліворуч) та французький президент Еммануель Макрон (праворуч) на першому саміті ЄС з цифрових технологій у Таллінні, Естонія, 29 вересня 2017 року) Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Що може зробити Україна

Багато мешканців європейських столиць думають, що конфлікт в Україні є чимось доволі далеким, але українці можуть переконливо свідчити про усі наслідки російської агресії.

«Я би радив передавати більше інформації про те, що відбувається в Україні (...) дуже важливо тримати цю тему у фокусі», — розповідає Якуб Янда.

На думку аналітика, потрібно й далі обговорювати російську дезінформацію або російську війну, але варто розуміти, що це є лише інструменти у більшій грі – грі за те, щоби переконати міжнародну спільноту у тому, що дії Росії є більшим злом.

«Це треба доносити за допомогою дипломатії, soft power, а також інформації про те, що відбувається в Україні», — підсумовує експерт.

На його думку, останнім часом в Україні побільшало ініціатив, які намагаються вплинути на країни ЄС та передати європейцям свій досвід щодо російської агресії. Це є позитивною тенденцією, адже призведе до глибшого усвідомлення небезпек російської пропаганди в Європі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Тримор’я» у Східній Європі: чому Україну не запросили?

Редактор ініціативи Kremlin Watch Якуб Янда Фото: Сергій Бейко/Громадське