«Краще скасовані плани, ніж скасоване життя»: ВООЗ закликає обмежити подорожі та масові зустрічі на свята

У Всесвітній організації охорони здоров'я закликають обмежити подорожі та масові зібрання під час різдвяно—новорічних свят, оскільки по світу швидко поширюється штам коронавірусу «Омікрон».

Про таке заявив гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус, пише The Guardian.

За його словами, «скасовані плани краще, ніж скасоване життя». Новий штам коронавірусу «Омікрон» вже виявили у 89 країнах. Гендиректор ВООЗ каже, що новий варіант поширюється швидше, ніж «Дельта», та може призводити до зараження вакцинованих та вже перехворілих.

В організації вважають, що найближчими днями кількість інфікованих «Омікроном» може збільшиться удвічі, оскільки попередні дані свідчать, що штам поширюється швидше за інші.

Також попередні дослідження показують, що захворювання після інфікування «Омікроном» протікає у легкій формі, але у ВООЗ вважають, що зарано говорити про те, що новий штам менш небезпечний. Наприклад, американські експерти кажуть, що у хворих легкий перебіг хвороби можуть фіксувати, оскільки вони вакциновані. Зі збільшенням кількості заражених може стати відомо про серйозніші наслідки «Омікрону».

Нагадаємо, 18 грудня стало відомо, що в Україні зафіксували перший випадок зараження новим штамом.

Що відомо про «Омікрон»?

Штам, який наразі має назву B.1.1.529, або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.

Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується.

Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.

Дослідження «Омікрону»

Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу.

Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.

Так, в Ізраїлі виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.

А японський науковець виявив, що «Омікрон» поширюється на ранній стадії захворювання вчетверо активніше, ніж «Дельта».

У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.