Країни Європи планують уперше порушити ядерну угоду з Іраном — Guardian

Велика Британія, Німеччина та Франція можуть уперше порушити ядерну угоду з Іраном, укладену у 2015 році. Вони планують відмовитися знімати санкції на використання ракет Тегераном, як цього вимагає договір.

Про це повідомляє Guardian.

За даними видання, дипломати цих країн пояснюватимуть своє порушення угоди тим, що Іран також її порушив, продавши росії безпілотники для використання їх під час війни проти Україну.

«Рішення європейських держав порушити угоду становить ризик, оскільки незрозуміло, як відреагує Тегеран у той час, коли він уже близький до того, щоб виробляти збройовий збагачений уран», — вважає видання.

Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі минулого тижня визнав, що угода про моніторинг іранської ядерної програми стала дуже обмеженою та фрагментарною.

Ядерна угода 2015 року передбачала, що термін дії санкцій ЄС закінчується 18 жовтня 2023 року, і після цієї дати країни мали б припинити обмеження щодо Ірану. Однак за угодою Іран мав збагачувати уран на рівні 3,67%, а ще не мав будь-кому передавати безпілотники без попереднього дозволу Ради Безпеки ООН.

Дональд Трамп вивів Сполучені Штати з ядерної угоди у 2018 році, але Німеччина, Франція та Велика Британія залишилися в угоді.

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.

А в лютому 2023 року МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково.