Україна подає позов проти Ірану до Міжнародного суду ООН за збиття літака МАУ у 2020-му

Уламки на місці падіння літака МАУ в Шахедшахрі на південний захід від столиці Тегерана, Іран, 8 січня 2020 року
Уламки на місці падіння літака МАУ в Шахедшахрі на південний захід від столиці Тегерана, Іран, 8 січня 2020 рокуAP Photo / Ebrahim Noroozi

Україна та інші члени Міжнародної групи з координації допомоги жертвам рейсу PS—752 подають позов проти Ірану за збиття літака.

Про це йдеться у заяві МЗС України.

Члени Міжнародної групи з координації допомоги жертвам рейсу PS-752 представляють Канаду, Швецію, Україну та Велику Британію. Група зазначила, що так і не досягла згоди з Іраном щодо організації арбітражу.

«Відповідно, Координаційна група має намір продовжувати колективні зусилля, щоб забезпечити притягнення Ірану до відповідальності за незаконне збиття рейсу PS-752 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" шляхом якнайшвидшого передання спору до Міжнародного Суду ООН», — ідеться у заяві.

Зазначимо, міжнародний арбітраж є одним із засобів розв'язання міжнародних спорів у формі третейського розгляду справ. Минулого року Україна, Велика Британія, Канада та Швеція ініціювали арбітражний розгляд спору щодо збиття пасажирського літака за Монреальською конвенцією 1971 року. Іран теж є її учасником.

Ця Конвенція вимагає від держав забороняти, запобігати й карати за певні правопорушення проти цивільної авіації, зокрема незаконне та навмисне знищення повітряного судна, що перебуває в експлуатації. Також держави-учасниці зобов'язані переслідувати або екстрадувати на своїй території підозрюваних у скоєнні злочину проти цивільної авіації.

Конвенція передбачає, що будь-який спір між двома чи більше державами щодо тлумачення або застосування цієї Конвенції, який не можна врегулювати за допомогою переговорів, на прохання однієї зі сторін передається до арбітражу. Якщо сторони не можуть домовитися про умови організації незалежного арбітражу, що матиме юрисдикцію для розгляду цього спору, протягом шести місяців, будь-яка сторона може передати спір до Міжнародного суду ООН.

Що відомо про катастрофу?

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Спочатку влада Ірану не визнавала факту збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.

У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення у нього ракети, а на момент збиття він був справний.

Розслідування катастрофи іранською стороною не раз критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію і в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.