Крісло похитнулося? Чи звільнять Залужного та звідки чутки про це

«Зеленський підписав наказ про звільнення Залужного» — такі повідомлення заповнили інформаційний простір увечері 29 січня. А втім, наказ президента так і не оприлюднили. Речник президента Сергій Никифоров заперечив hromadske інформацію про його відставку.
Це не вперше, коли головнокомандувача ЗСУ згадують у контексті його можливої відставки. Однак у грудні 2023-го міністр оборони Рустем Умєров заявив, що питання про звільнення головнокомандувача ЗСУ наразі не стоїть.
Що ж насправді відбувається в залаштунках військово-політичної верхівки? Чи справді президент хоче забрати крісло в чинного головнокомандувача, кому може його віддати та чи сподобається це Заходу — у матеріалі hromadske.
Що з конфліктом між Зеленським і Залужним?
Згідно з опитуванням Центру Разумкова спільно з фондом «Демократичні ініціативи», в останні дні минулого року серед державних і суспільних інститутів українці найбільше довіряли Збройним силам України (94%), а серед політиків і посадовців — президенту Володимирові Зеленському (71%).
«Це дуже високі показники як для другого року [повномасштабної — ред.] війни. Те, що наразі українці довіряють і президенту, і армії, — дуже хороший показник», — вважає науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.
Експерт наголошує, що між політиками та військовими «може бути різниця в баченнях», адже останні насамперед переймаються військовими рішеннями, а перші — політичними.
Гарань припускає, що в команді Зеленського можуть бути люди, які «накручують його проти Залужного», представляючи головнокомандувача ЗСУ як конкурента на наступних виборах.
«Є у нас ще й інші політики, які теж можуть думати: “О, а ми проти Зеленського розіграємо Залужного”. Це абсолютно шкідливо. Не про це треба думати — і тим, хто в оточенні Зеленського, і тим, хто в оточенні Залужного», — вважає політолог.
То це був «вкид» чи ні?
Думки політологів сходяться на тому, що так. Проте вони розділилися в питанні, хто ж за цим «вкидом» стоїть.
Олексій Гарань упевнений, що останнє обговорення звільнення Валерія Залужного — це «потрапляння в російську пастку».
«Основна мета для росії — розбити нашу єдність. Якщо вони цього досягають, вважайте, що це їхня величезна перемога. Вчора дуже багато блогерів, політиків і каналів на це попалися й почали обговорювати. Ми не мали права взагалі починати обговорення інформації з анонімних джерел», — вважає експерт.
Натомість політолог Володимир Фесенко, вказуючи на різні дані, припускає, що підставами для появи повідомлень про звільнення Залужного стало те, що йому надійшла пропозиція перейти на іншу посаду, а він відмовився.
«Інформаційний вкид був. Різні джерела повідомляють, і це, я думаю, відповідає дійсності. Вкид був саме з боку команди Залужного… Це така тактика», — наголосив він.
Мовляв, коли в Офісі президента зіткнулися з відмовою Валерія Залужного віддавати своє крісло, та ще й побачили інформаційну хвилю, то почали все це спростовувати.
То Залужного не звільнять, правильно?
Не факт. Глава держави юридично може звільнити чинного головнокомандувача в будь-який момент, і особливих підстав для цього не треба. Досвід подібного звільнення у президента вже є — у 2021 році він усунув від посади Руслана Хомчака.
У команді Зеленського тоді це пояснили «відсутністю синергії» між ним і тодішнім міністром оборони Андрієм Тараном. Останнього, до слова, через кілька місяців теж звільнили — не пояснивши, з ким у нього тоді була «відсутня синергія».
«Інша річ: Зеленський хоче, щоб Залужний пішов сам або погодився піти з нинішньої посади на якусь іншу — для того, щоб нейтралізувати його участь у політичному процесі. Але Залужний, я так розумію, не хоче йти з армії», — припускає Володимир Фесенко, додаючи, що президента також дратує ситуація на фронті, а вона «складна і проблемна», до того ж погіршується.
Політолог упевнений: відставка Валерія Залужного — це лише питання часу й обставин. І головна причина — психологічна: дедалі більше проявляється несумісність Зеленського та Залужного.
Які наслідки може мати відставка головнокомандувача ЗСУ?
Негативні — на цьому експерти сходяться. В Офісі президента, за словами Володимира Фесенка, чудово розуміють, що якщо просто звільнити Залужного, це матиме цілу купу негативних політичних наслідків для Зеленського.
«Фактично Залужний буде спрямований у політичний процес, навколо нього почне концентруватися різноманітна опозиція. Він стане сильним центром політичного впливу. Та й сам факт звільнення Залужного негативно сприйме значна частина громадськості, це теж проблема», — вважає експерт.
Звісно, звільнення Валерія Залужного не стане гарним сигналом для міжнародних партнерів, яким, як наголосив Олексій Гарань, зараз потрібно показувати політичну єдність (особливо коли йдеться про постачання зброї та рішення про підтримку України у війні). Водночас Володимир Фесенко переконаний, що заміна Залужного на іншого керівника не вплине власне на військову ситуацію. Це, на думку політолога, розуміють і на Заході.
«На військову ситуацію в Україні більш критично впливає не прізвище керівника Збройних сил, а нестача боєприпасів і зброї. Ситуація в Конгресі США — от де головна проблема. Тому, безумовно, це викликає занепокоєння. Але жодних апокаліптичних очікувань або вибору між Зеленським і Залужним на Заході немає», — певен він.
Політолог Ігор Рейтерович звертає увагу ще на одне питання: як армія відреагує на зміну головнокомандувача ЗСУ? Він наголосив, що Валерія Залужного «люблять за певний авантюризм», і його сила як головкома «не піддається жодному сумніву».
«Одна справа, коли ви спостерігаєте за цим збоку, а інша — коли людина починає командувати… Далеко не факт, що Збройні сили його [іншого головнокомандувача] прийняли б. Вони, звичайно, підкорювалися б його наказам — це зрозуміло. Та певна ініціативність, бажання працювати, виконувати поставлені завдання, можливо, була б на значно нижчому рівні», — зазначив він.
Політолог резюмує, що порушувати зараз тему зміни головнокомандувача Збройних сил — дуже ризиковане рішення, яке не піде на користь Україні.
«Сподіваюся, в Офісі президента зроблять відповідні висновки… Зрозуміло, що немає незамінних, але під кожні такі ротації повинні бути певні аргументи. Ці аргументи наразі відсутні, тому всі бачитимуть тут політику. “Політика” вже повернулася — до того ж дуже серйозно. Є шанс усе ж таки її зупинити. Я сподіваюся, що розуму на це вистачить», — підсумував Рейтерович.
- Поділитися: