Конституційний суд України 3 листопада планує в закритому режимі розглянути справу щодо конституційності закону про мову. Раніше очільник Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявляв, що КСУ хоче його скасувати.

Про проведення засідання йдеться у порядку денному суду, оприлюдненому на його сайті.

Так, початок закритої частини пленарного засідання Великої палати Конституційного суду заплановане на 10:00 3 листопада. На ньому продовжать розглядати подання 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Про що казали в НАЗК

В інтерв’ю «Бабелю» очільник агентства Олександр Новіков 29 жовтня заявляв, що після рішення щодо антикорупційного законодавства КСУ планує скасувати Вищий антикорупційний суд, закон про мову та земельну реформу. Відтак він виступив за реформування суду.

Подання депутатів

21 червня до Конституційного суду надійшло конституційне подання від 51 народного депутата, які вимагають перевірити закон про українську мову на відповідність Конституції. Депутати ставлять під сумнів конституційність цього закону. Вони стверджують, що закон про мову не врегульовує порядок застосування мов національних меншин, а деякі законодавчі положення дискримінують російськомовних громадян. Одним з ініціаторів подання є народний депутат від проросійської «Опозиційної платформи — За життя» Вадим Новинський.

Закон про мову

Мовний закон в Україні набув чинності 16 липня 2019 року. Цей закон критикує не тільки Росія, а й низка інших країн-сусідів, які вважають, що він порушує права меншин. Зокрема Угорщина заявила, що блокуватиме членство України в НАТО до «розв'язання проблеми угорської меншини» Закарпаття.

Наприкінці серпня 2019-го Зеленський анонсував законопроєкт для захисту прав меншин, зокрема щодо мови.

Що з КСУ

Він 27 жовтня на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також він скасував частину повноважень Нацагентства з питань запобігання корупції.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Після цього президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Поділитись: