Венеційська комісія та GRECO (орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу) закликали Верховну Раду знайти інший спосіб розв'язання проблеми, яка склалася навколо Конституційного суду та його рішення щодо Нацагентства з питань запобігання корупції. Там наголошують, що ухвалення законопроєкту, який передбачає звільнення суддів КСУ, буде порушенням Конституції та міжнародного права.

Про це йдеться в листі Венеційської комісії та GRECO до спікера Ради Дмитра Разумкова, який опублікували на сайті Ради Європи 31 жовтня.

Трохи контексту: президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Тепер голова Венеційської комісії Джанні Букіккіо та президент GRECO Марін Мрчела звернулися з листом до спікера Верховної Ради щодо цього законопроєкту.

Вони назвали припинення повноважень суддів КСУ у такий спосіб порушенням Конституції та основних принципів розподілу влади.

«Порушення Конституції, навіть якщо для цього існує безсумнівно поважна причина, не призведе до культури конституціоналізму та поваги до верховенства права», — йдеться у листі.

Букіккіо та Мрчела кажуть, що розуміють важливість своєчасних, твердих і рішучих дій, але закликають врахувати негативні та довгострокові наслідки в разі ухвалення поспішного рішення.

Вони закликають українську владу вивчити можливі альтернативні способи забезпечення боротьби з корупцією згідно з міжнародними стандартами.

У листі також ідеться про те, що Венеційська комісія та Рада Європи готові терміново провести ретельний аналіз і допомогти розробити рішення для розв'язання ситуації навколо КСУ.

Співпраця з міжнародними партнерами

Глава Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба 31 жовтня заявив, що відомство ініціює взаємодію з міжнародними партнерами задля подолання негативних наслідків рішення Конституційного суду. За його словами, відповідне доручення дав президент Володимир Зеленський. Про яку саме співпрацю йдеться, він не повідомив.

Позиція президента

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський вважає, що законопроєкт Зеленського про розпуск Конституційного суду є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Що зробив Конституційний суд?

27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також він скасував частину повноважень Нацагентства з питань запобігання корупції.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.

Поділитись: