Кулеба: Міжнародні партнери не звинувачують українську владу в затягуванні конкурсу САП
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що стратегічні партнери України не звинувачують українську владу в затягуванні конкурсу на обрання очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури чи будь—якої іншої реформи.
Про це Кулеба заявив в інтерв'ю «Радіо Свобода».
На запитання про те, наскільки затягування конкурсу САП шкодить міжнародній підтримці України та погіршує відносини з нашими стратегічними партнерами, Кулеба відповів, що «зараз усі зосереджені на підтримці України».
«Ніхто не звинувачує українську владу в затягуванні конкурсу САП чи будь-якої іншої реформи. Коли намагаються прив'язати підтримку України до конкурсу САП, вибачте, це абсолютно штучна прив’язка. Подивіться, за останній час максимально безпрецедентна підтримка, якої не було ніколи, починаючи з 2014-го року», ㅡ сказав Кулеба.
Він заявив, що «реформи треба робити», а президент Володимир Зеленський неодноразово висловлювався щодо цього конкурсу.
То що там із конкурсом?
21 грудня конкурсна комісія з обрання керівника САП оголосила, що детектив НАБУ Олександр Клименко отримав 246 балів, а прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк — 229 балів. Тоді залишилося затвердити Клименка переможцем, а Синюка — його заступником.
Проте конкурсна комісія двічі не змогла це зробити. Офіс генпрокурора та голова комісії Катерина Коваль вимагали проведення повторної спецперевірки кандидатів. Так, Коваль зазначала, що треба перевірити, чи немає у кандидатів проблем із корупцією та люстрацією та чи матимуть вони допуск до державної таємниці.
Водночас у НАЗК пояснили, що повторна спецперевірка кандидатів не передбачена законом, адже у межах конкурсу кандидати ще навесні пройшли спецперевірку. За її результатами на кандидатів склали довідки та передали їх комісії.
Представники міжнародної спільноти в комісії наполягали на визначенні переможця без зволікань, але голова комісії Катерина Коваль висловлювала побоювання щодо легітимності такого результату у зв’язку з рішенням ОАСК. Зрештою через брак голосів представників Верховної Ради переможця так і не обрали.
Це рішення викликало обурення в західних партнерів України, зокрема у послів країн «Великої сімки» та посольства США.
Чому це важливо?
Ключовий етап конкурсу з відбору керівника САП мав відбутися ще 9 жовтня 2021 року. Але засідання комісії зірвалося, оскільки не прийшли деякі її члени. Це ж сталось і на засіданні 25 листопада.
Зрив відбору розкритикував і президент Володимир Зеленський, і посольство України у США. А ще до того євродепутат і речник групи «Європейської народної партії» з питань закордонних справ Міхаель Галер попереджав Україну про фінансові ризики, які можуть виникнути через проблемну процедуру відбору керівника САП.
Він наголошував, що призначення сумнівних кандидатів до комісії ризиковане для фінансової підтримки, яку Україні надають МВФ та Європейський Союз. Окрім того, прозорий конкурс на обрання керівництва САП і НАБУ є умовою для безвізового режиму України з Євросоюзом.
- Поділитися: