«За цю посаду йде велика боротьба»: Ситник про затягування процесу призначення керівника САП

Голова НАБУ Артем Ситник та керівник НАЗК Олександр Новіков коментують затягування конкурсу на призначення очільника САП та анонсовані санкції США щодо українців, Київ, 9 грудня 2021 року
Голова НАБУ Артем Ситник та керівник НАЗК Олександр Новіков коментують затягування конкурсу на призначення очільника САП та анонсовані санкції США щодо українців, Київ, 9 грудня 2021 рокуВікторія Рощина / hromadske

Керівник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник прокоментував затягування процесу призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і не виключив тиску з боку влади.

Про це він сказав, відповідаючи на питання hromadske, у межах конференції «Сім років антикорупційної реформи».

За словами Ситника, призначення керівника САП є ключовим питанням в антикорупційній реформі, і більшість представників влади зацікавлені в тому, щоб призначити зручну для себе людину.

«За ці сім років САП показало себе в багатьох справах. Це і представники парламенту, уряду, судді, керівники великих державних підприємств. Тобто люди, які обіймають високі посади, мають серйозний вплив. Тому ця посада є ключовою, за неї йде велика боротьба», — сказав він.

Ситник відзначив позитив у тому, що генеральна прокурорка залучила до конкурсної комісії міжнародних експертів, які, мовляв, унеможливили проведення штучного конкурсу з призначення «зручної» для влади людини.

На уточнювальне запитання про те, чи є тиск безпосередньо з Офісу президента, очільник НАБУ сказав, що «дивний вигляд мають дії деяких представників комісії».

«Уже ніби вичерпані всі законні методи відтягування цього конкурсу, але відбуваються такі непрозорі, нелогічні дії», — зазначив керівник НАБУ.

Раніше повірена у справах США в Україні Крістіна Квін висловила сподівання, що нового очільника САП призначать до 2022 року. Також вона анонсувала санкції щодо українців.

Оновлений меморандум економічної та фінансової політики України з Міжнародним валютним фондом (МВФ) передбачає обрання нового керівника САП до грудня 2021 року.

На посаду керівника САП претендують детектив НАБУ Олександр Клименко та прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк.

Що передувало?

У серпні минулого року перший в історії керівник САП Назар Холодницький оголосив про відставку. Обрати нового очільника антикорупційної прокуратури має конкурсна комісія, сформована Верховною Радою. До неї увійшли як представники парламенту, так і міжнародні експерти.

Минулого разу засідання комісії з відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури мало відбутися 9 жовтня. Але воно зірвалося, оскільки не прийшли деякі члени комісії.

Тоді зрив відбору розкритикував і президент Володимир Зеленський, і посольство України у США. А ще до того євродепутат і речник групи «Європейської народної партії» з питань закордонних справ Міхаель Галер попереджав Україну про фінансові ризики, які можуть виникнути через проблемну процедуру відбору керівника САП.

Він наголошував, що призначення сумнівних кандидатів до комісії становить ризик для фінансової підтримки, яку Україні надають МВФ та Європейський Союз. Окрім того, прозорий конкурс на обрання керівництва САП і НАБУ є умовою для безвізового режиму України з Євросоюзом.