Київрада у четвер 21 червня розгляне новий проект рішення щодо врегулювання ситуації із історичними знахідками на Поштовій площі.

Київська міська рада у четвер, 21 червня, розгляне новий проект рішення щодо врегулювання ситуації із історичними знахідками на Поштовій площі.

Про це Громадському повідомили у прес-службі фракції «Об’єднання «Самопоміч», голова якої Сергій Гусовський є автором попереднього проекту рішення про створення музею на Поштовій площі.  

Попередній документ 19 квітня Київрада ухвалила в першому читанні. Ним передбачалося припинення інвестиційного договору від 2013 року з компанією «Хенсфорд-Україна», котра має зводити ТРЦ на Поштовій площі, повернення території Поштової площі місту, продовження археологічних розкопок та створення музею на території археологічних знахідок.

Після цього на засіданні профільної комісії з питань культури її головою Вікторією Мухою та групою інших депутатів пропонувалося внести правки у документ.

Тоді автор проекту Сергій Гусовський зазначив, що зміни нівелюють першочергову функцію документу, тож жодну з правок не ухвалили.

На засіданні 7 червня повернулись до їх розгляду, правки знову не підтримали, а задля ухвалення проекту Гусовського в первинному вигляді забракло 5-ти голосів.

Автор обіцяв, що до розгляду проекту повернуться під час наступної сесії.

Утім 19 червня стало відомо, що наразі зареєстрований новий — альтернативний проект, узгоджений Сергієм Гусовським з міським головою Києва Віталієм Кличком, в ньому вже не йдеться про припинення договору з компанією інвестором «Хенсфорд-Україна», яку пов'язують із завгоспом екс-президента Віктора Януковича Андрієм Кравцем та конкретно не зазначено про створення музею, як приміщення, а лише про музеєфікацію пам’яток.

Як зазначено на сайті фракції «Об’єднання «Самопоміч» новостворений проект зареєстрували 18 червня після тривалих консультацій між Кличком та Гусовським. Документ вже попередньо підтримали 4 фракції.

Мета нового документу: збереження артефактів, знайдених під час розкопок, продовження археологічних робіт та організація на  місці суспільного простору. 

За словами міського голови, ухвалення цього рішення дозволить виключно в межах закону продовжити археологічні дослідження з подальшою музеєфікацією знахідок на Поштовій площі.

А Сергій Гусовський заявив, що напрацьований документ має об’єднати сесійну залу Київради, а його ухвалення — зрушити питання з мертвої точки:

«Цей документ містить важливі для створення майбутнього музею пункти, тож ми маємо все для того, аби нарешті ухвалити доленосне для Києва і країни рішення», — сказав голова фракції «Самопоміч».

Новий проект рішення також передбачає:

  • залучення міжнародних експертів і фахівців з археології та консервації до проведення археологічних розкопок та визначення об’єктів культурної спадщини, які підлягають відповідній консервації та музеєфікації на місці.
  • проведення відкритого міжнародний конкурс з музеєфікації артефактів та організації публічного простору на Поштовій площі.
  • прийняття до комунальної власності столиці майно, що знаходиться на вказаній земельній ділянці,втім згідно тексту документу, до завершення конкурсу з музеєфікації та організації публічного простору Київська міська рада утримуватиметься від ухвалення рішень щодо подальшої зміни цільового призначення, власника, землекористувача земельної ділянки, на якій здійснюються археологічні розкопки.
  • через відсутність в Україні спеціальних установ для здійснення консервації та музеєфікації знахідок на Поштовій площі, проект рішення передбачає створення у сфері управління КМДА комунального закладу «Центр консервації предметів археології».
  • почати створення альтернативного проекту укріплення об’єкту розкопок задля забезпечення проведення подальших археологічних досліджень.

Втім активісти, котрі підтримували ідею створення музею на Поштовій обурені новим документом.

Голова громадського руху  «Почайна» Анабелла Моріна заявила, що новий документ — це найгірше, що могло статись :

«У ньому відсутнє припинення інвестиційного договору на будівництво ТРЦ з фірмою завгоспа Януковича Андрія Кравца. Завдяки йому принципову команду археологів Центру археології НАНУ виживуть з розкопок  на площі під виглядом організації “міжнародної експедиції»,— сказала Аннабелла.

Вона додала, що згідно нового проекту, архітектурний конкурс буде проводитися не щодо створення повноцінного музею, а щодо музеєфікації обєктів в рамках соціального простору, інаше кажучи — це буде експозиція в ТРЦ.

За словами активістки, такий варіант це щось накшталт шматка Лядських воріт, що знаходиться у «Глобусі» на Хрещатику. Аннабелла певна, що під виглядом такого проекту, міська влада протягнула небажені правки, створила новий проект, котрий «нівелює першочергову ідею — створення музею, припинення будівництва ТРЦ».

«Це ті ж самі правки Мухи ( ред. — голова профільної комісії з питань культури і духовності Вікторія Муха), тільки в причесаному вигляді»,— заявила Моріна.

Активісти збираються прийти під раду 21-го червня та вимагати ухвалення попереднього проекту.

Нагадаємо, 19 квітня Київська міська рада в першому читанні проголосувала за створення музею на Поштовій площі. Тоді ж під Київською міською державною адміністрацією зібралися близько 50 активістів, які вкотре вимагали припинити договір про забудову історичної території Поштової площі та Андріївського узвозу.

Міський голова Віталій Кличко заявив, що музей на Поштовій буде, але розривати договір із забудовником Київрада не може.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Музей чи торговий центр: що не так з будівництвом на Поштовій площі столиці?

У січні цього року комісія Київради підтримала створення музею археології на Поштовій площі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розкопки на Поштовій: артефакти часів Київської Русі проти торговельного центру.

Поділитись: