Лікарі, які нас рятують. Про те, як годинами пітніти, ходити в туалет у памперс та сподіватися лише на себе

«Не розслабляйтеся, ви маєте боятися. Страх не дозволить вам зробити помилку. Це допомагає слідкувати, чи правильно ви все одягнули, зняли, щоб не заразитися»
«Не розслабляйтеся, ви маєте боятися. Страх не дозволить вам зробити помилку. Це допомагає слідкувати, чи правильно ви все одягнули, зняли, щоб не заразитися»Ольга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske

«Супермени» і «супервумени» в білих халатах вже два місяці рятують українців від COVID-19. Ми записали історії трьох з них. Катерини Марушко, якапрацює лікаркою-анестезіологом в Київській міській клінічній лікарні №4. Анестезіолога Олександра Бундюка, який понад тиждень живе в одеській лікарні й рятує «важких» пацієнтів. Та Ольги Мартиненко — єдиної інфекціоністки з опорної лікарні в Рубіжному Луганської області.

Щоб не піддавати небезпеці наших героїв та їхніх пацієнтів у лікарнях, наша фотографка Анастасія Власова організувала та координувала процес фотозйомки онлайн. З її допомогою та порадами самі лікарі та їхні колеги декілька днів знімали фотощоденник на роботі та надсилали світлини Насті.

«...мені, тому, хто непорушно виконує цю клятву, нехай буде надано щастя в житті і в мистецтві, і слава у всіх людей довіку…»рядок з клятви Гіппократа, яку ніхто вже не складає

***

Олександр Бундюк взагалі-то працює в Одеській обласній клінічній лікарні лікарем-анестезіологом. Але зараз він в Подільську (це Одеська область), у складі «робочої медичної групи посилення», яку відправили в міську лікарню — на допомогу.

«Мені подобалися невідкладні випадки», — каже Олександр, коли питаю, чому він обрав бути анестезіологом. Каже, що йому подобається бачити швидкий ефект: є екстрені ситуації й він їх вирішує. Визнає, що не завжди виходить.

Лікар-анестезіолог Олександр Бундюк під час робочої зміни у складі «робочої медичної групи посилення» в лікарні у Подільську, Одеська область Олександр Бундюк/Анастасія Власова для hromadske

Зараз на території лікарні живуть він та його бригада (ще 4 людей). З 28 квітня і принаймні на два тижні — все залежить від кількості пацієнтів. Зараз їх близько 100.

«Ми як добровольці: сказали, що людям треба допомогти, ми й погодилися без сумнівів. Через важку епідеміологічну ситуацію лікарня на суворому карантині й обсервації. Всі співробітники не мають права виходити за її межі. Ще ми під наглядом Нацгвардії. Тут в нас є сортувальний майданчик, і ми одразу визначаємо кого шпиталізувати, кого далі відправити. 

У нас є комбінезони, респіратори третього рівня захисту — все є. Чи почуваюся я захищеним? Час покаже. Але це рекомендований максимум, тому я вже не знаю, що ще можна до цього додатково придумати. Головне, дотримуватися алгоритмів — правильно одягати й знімати костюми. Якщо лікарі хворіють, але були в засобах захисту, то значить неправильно щось робили.

Я за день 3-4 рази одягаю і знімаю всі ці «обладунки» у відділенні реанімації. У нас чітко прописані ці «брудні» і «чисті зони» — що за чим робити, як обробляти руки.

«Немає такого, що «вискочив покурив», потім знову одягатися. Процес одягання костюму — це 15-20 хвилин. Одягаються завжди двоє — допомагають один одному. Медсестра-санітарка в нас зараз на посту має бути 6 годин. Дівчата-санітарки одягають навіть памперси, якщо потрібно. Бо хтось не може витримати так довго без туалету. Особливо в інфекційному відділенні, де понад 30 пацієнтів, а кожного спробуй обійди. Відпрацьовуємо часу скільки треба, бо якщо хтось вийшов — це мінус один комплект одягу, а завтра його вже може не вистачити».

Олександр з колегами в лікарні виконують процес переходу з «брудної» в «чисту» зону. Таку процедуру їм доводиться робити 3-4 рази на деньОлександр Бундюк/Анастасія Власова для hromadske

«У нас буває час на відпочинок. Краще вдень і ввечері зробити все правильно, щоб була ніч поспати. Є телевізор, інтернет, фейсбук. Відпочиваємо так, як можна відпочивати в палаті лікарні. 

Ми зберігаємо заробітну платню і можуть ще дати премію. Також пообіцяли від держави ці 300% — головлікар сказав, нам теж дадуть. Але, повірте, ми не заради грошей це робили. 

Я просив міського голову, щоб медикам, які постійно контактують з пацієнтами, дали додатково одноразову премію. Пообіцяв, що дадуть».

Ліжко в лікарняній палаті, де Олександр відпочиває після зміниОлександр Бундюк/Анастасія Власова для hromadske
У кімнаті відпочинку можна також і перекусити чи випити чаюОлександр Бундюк/Анастасія Власова для hromadske

«Як нас прийняли тут? Та нас вже не відпускають і кажуть: «Що ми без вас тут будемо робити?». Щодо морального стану — справді, ми вперше з таким стикнулися. Складно медпрацівникам, бо всі мокрі, окуляри, респіратори давлять, треба терпіти всі ці неприємні речі, особливо якщо ще й памперси. Але і щодо пацієнтів складно. Вони, коли нас бачать в цих комбінезонах, думають, що в них все погано. Це непросто. Ми не можемо їх нормально заспокоїти й налагодити контакт, як це робимо у звичайному житті. Але все одно спілкуємося, вигадуємо щось, хочемо, щоб вони раділи. Голосно до них говоримо, щоб чути через костюм було. В реанімації, наприклад, тих, хто стабільний, ми призначаємо «старшими». Вони мають піклуватися про інших. Хвалимо їх, коли виконують терапевтичні, дихальні вправи. Ми ж змушуємо їх лежати на животі по 10 годин на день, з перервами звісно, бо так краще вентилюються легені. Як на пляжі вони в нас лежать, коротше. Якщо вони молодці, ми обіцяємо, що завтра переведемо їх в інше відділення. Жартуємо з жінками та чоловіками, щоб слідкували за собою і подобалися один одному. Щоб всі були красиві, поголені, розчесані. Вони на це сміються всі. 

І ще ми їх дуже просимо, коли виписуємо, розповідати всім людям, що вони тут бачили. Як ми працюємо і як все відбувається насправді. Щоб ті, хто каже, що коронавірус — це вигадки, нарешті розплющили очі».

«Коли пацієнти нас бачать в цих комбінезонах, думають, що в них все погано. Це непросто». Медики в палаті інфекційного відділення Подільської лікарні в Одеській областіОлександр Бундюк/Анастасія Власова для hromadske
«Складно медпрацівникам, бо всі мокрі, окуляри, респіратори давлять, треба терпіти всі ці неприємні речі, особливо якщо ще й памперси». Олександр сфотографував своє обличчя зі слідами, які залишає захисне обладнання після робочої зміниОлександр Бундюк/Анастасія Власова для hromadske

***

Ольга Мартиненко працює завідувачкою інфекційного відділення в Рубіжанській міській центральній лікарні Луганської області. Навчалася у Донецьку в медичному університеті, після — повернулася до рідного міста.

У 2003 році Ольгу призначили завідувачкою. Коли почалася війна і зв’язки з лікарнею Луганська обірвалися, Ольга стала позаштатною обласною інфекціоністкою. Каже, відтоді в області залишилося всього 30 лікарів-інфекціоністів. У Рубіжному з трьох лікарів, які мали працювати в її відділенні, вона залишилася одна.

Лікарка-інфекціоністка Ольга Мартиненко керує інфекційним відділенням в Рубіжанській міські центральній лікарні Луганської областіОльга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske

«Коли почалася пандемія, нас мало бути три лікарі та 13 медичних сестер, а була одна я і 5 медсестер. Ще троє студентів підпрацьовували. Нашу лікарню призначили обласною базою для хворих на COVID-19. Зараз опорних лікарень вже п’ять, але ще в березні до нас везли пацієнтів з підозрою на коронавірус зі всієї області. Було складно організувати роботу. Доводилося працювати і ввечері, і вночі.Окрім мене, не було кому прийняти пацієнтів. Зараз простіше — у квітні на допомогу до нас прийшло ще 4 медсестри, прийшов мій чоловік — лікар на пів ставки. Вже простіше.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

«Ми прорахували все це в січні (я ж кажу, мислення інфекціоніста). В Європі не було ще жодного випадку, а в департаменті вже 6 лютого лежала наша доповідна, що нам потрібні засоби захисту. А коли почалося в Італії, ми бомбардували запитами вже всіх — і департамент, і наших депутатів. І справа пішла. Нам допомогли. Ми провели сім тренінгів. Виділили палату, поклали туди умовного «хворого» і все відпрацьовували. Потім, звісно, коли цей пацієнт реально з’явився, то довелося трохи переробити, але ми були готові вже.

У першого пацієнта не підтвердився коронавірус, а у другого, 18 березня, так».

«Чи боюся я? Не бояться лише дурні. Страх може і деморалізувати, і мобілізувати. Я за другий варіант. Кажу своїм дівчатам: "Не розслабляйтеся, ви маєте боятися. Страх не дозволить вам зробити помилку". Це допомагає стежити, чи правильно ви все одягнули, зняли, щоб не заразитися».

Обов'язкова дезинфекція рук перед оглядом пацієнта у відділенніОльга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske
Ольга оглядає хворого в його лікарняній палатіОльга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske

«Немає ніякого документа, де написано, як правильно організувати роботу лікарні. Є накази, але технічні моменти про «чисту» і «брудну» зони ми придумували самі. Я згадала з університетських років, що треба робити під час холери чи чуми. Я чому інфекціоністкою стала? Це єдина спеціальність, яка ніколи не дасть засохнути мізкам. Лікар працює не тільки з пацієнтом, а в нас має бути стратегічне мислення. Ми, як слідчі у відділі розшуку: нас цікавить не тільки пацієнт, але й шляхи передачі, джерела інфекції, що робити, щоб не пустити інфекцію далі. Ми прорахували все до дрібниць. Дай боже, щоб і надалі в нас медики не інфікувалися. У Луганській області лише один медик захворів, і це в побуті, не на роботі».

«Лікар працює не тільки з пацієнтом, а в нас має бути стратегічне мислення»Ольга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske
У відділенні в нас є девіз: "Ані кроку назад, ні кроку на місці, тільки вперед і тільки всі разом".

«Я так вдячна колективу — напишіть про це обов’язково. Нам усім страшно, але вони мені довірилися, і ми пішли далі лікоть до ліктя. Ніхто не звільнився, ніяких істерик не було. У відділенні в нас є девіз навіть: "Ані кроку назад, ні кроку на місці, тільки вперед і тільки всі разом". Ми так вже понад 10 років працюємо. 

Коли приймали першу хвилю, я казала: "Дивись на мене — як я роблю, так і ти роби. Я не боюся, і ти нічого не бійся". Хоча в самої коліна тряслися».

Ольга з коліжанками в День пам'яті та примирення додали червоні маки до «ансамблю» захисного одягу Ольга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske
Медики інфекційного відділення Рубіжанської лікарні із вдячною пацієнткоюОльга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske

«Про цю хворобу не можна прочитати в підручнику. Шукаємо, що пишуть лікарі з Китаю, Італії, Австралії, Іспанії. Але все одно рішення ти маєш ухвалювати сама. Це така відповідальність — ви навіть не уявляєте собі. Нервуєш, потім безсоння.

Перших наших пацієнтів виписували. Я приїхала ввечері, коли дізналася що другий ПЛР-тест на COVID-19 негативний. І своїм дівчатам кажу: «Все, здорові». Ми, не домовляючись, кинулися обіймати одна одну. Всі кажуть різне, а вирішити маєш тільки ти. А я одна лікарка, мені навіть немає з ким порадитись. Це ж не велике місто, де можна зібрати консиліум. Тоді прокидається ця професійна «чуйка». Силу мені дають моменти, коли хтось виліковується. Значить, я все правильно роблю і не дарма. Іди зранку на роботу знову».

Медсестри зі слідами від масок та окуляр в перерві між роботою в інфекційному відділенніОльга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske
Сліди від захисту на обличчі Ольги після чергової робочої зміниОльга Мартиненко/Анастасія Власова для hromadske

***

Катерина Марушко працює лікаркою-анестезіологом в Київській міській клінічній лікарні №4. В неї 5 пацієнтів у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії інфекційних хворих, одна людина на апараті штучної вентиляції легень. Катя каже, що вона з тих лікарів, які тримають емоції подалі й намагаються завжди зберігати спокій. Її батьки теж лікарі, зараз їхня лікарня на карантині. Через пандемію Катерина вимушена була з’їхати від батьків.

«Я працюю на півтори ставки, в місяць десь 200 годин, тобто доба через три. По графіку нічого не змінилося, штат лікарів збільшився — більше рук. Не вистачає медсестер — у нас одна медсестра на добу, це дуже важко».

Лікарка-анестезіолог Катерина Марушко виросла в родині лікарів, вона змалку знає як зберігати спокій і стримувати емоціїКатерина Марушко/Анастасія Власова для hromadske

«Наше відділення побудоване з боксованих палат. Вони мають окремий вихід з вулиці, і окремий вхід всередині відділення. Через те, що є пацієнти і з підозрою, і підтверджені, ми маємо від пацієнта до пацієнта переодягатися в окремий комплект засобів захисту. Якщо пацієнт стабільний, то лікарі за зміну 4 рази заходять, а медсестри, 6-8 разів — якщо пацієнт стабільний і не потребує більш активного спостереження. Якщо реанімаційні заходи, то до двох годин можемо там пробути. Важко, бо в засобах захисту все мокре, окуляри запотівають — кут зору зменшується. Респіратори на потилиці, тому за вухами не болить, але респіратори й щитки тиснуть на всю голову. Маєш знати, що робити, навіть коли ти в стресі. Але вже звикаємо».

«Що роблю саме я? Все, щоб людина могла дихати. Найпростіший варіант — масочка з киснем. Другий етап — маска з киснем, плюс неінвазивна вентиляція легенів — це коли ми одягаємо герметичну маску, яка подає кисень під тиском і відкриває альвеоли, які погано вентилюються. Є більш складна процедура — штучна вентиляція легень. Пацієнт має бути в глибокому наркозі. Спеціальна трубочка вводиться через голосові зв’язки безпосередньо в трахею людини. Вводиться через рот і залишається в трахеї, а з іншого боку ми приєднуємо апарат, який постачає кисень з повітрям в легені. Є ще ЕКМО — це коли робиться надріз на стегні й дві трубочки у дві вени вводяться. Але в нас такого апарату, на жаль, немає. Апаратів штучної вентиляції легенів є вдосталь».

«В засобах захисту все мокре, окуляри запотівають — кут зору зменшується. Респіратори на потилиці, тому за вухами не болить, але респіратори і щитки тиснуть на всю голову». Катерина із слідами на обличчі після зміни в лікарніКатерина Марушко/Анастасія Власова для hromadske

«Наш інфекційний корпус заповнений повністю — понад 50 ліжок. За епідемію в нас було 4 летальних випадки: два пацієнти за 80 років, а двоє мали онкологічну патологію. Повідомляти погані новини — це теж частина нашої роботи, найбільш неприємна. Ці емоції проходять через лікаря, байдужим дуже важко залишатися. 

Є виснаження емоційне, звісно, але якось відпочиваю. Вистачає прогулятися, просто з кимось поспілкуватися. У мене ще собака є, але вона зараз у батьків».

Цікава книга — один із способів приборкати емоції, особливо коли доводиться повідомляти погані новиниКатерина Марушко/Анастасія Власова для hromadske
Катерина з колегами в лікарніКатерина Марушко/Анастасія Власова для hromadske

«Я обираю колегіальну тактику з пацієнтом. Пояснюю, що ми з ним разом боремося проти цієї недуги. Пояснюю, як робити дихальні вправи — людина займається, заодно і відволікається від поганих думок. Ми також даємо пацієнтам наш робочий телефон, щоб вони в разі чого могли набрати та сказати: "Мене щось турбує, підійдіть". Щоб не кричати і не стукати. Стимулюємо також спілкуватися з родичами, якщо стан дозволяє. Гумор, звісно, найкращий лікар. 

Є от і наша маленька перемога — жінка, 82 років. У неї було теж багато супутніх патологій, але ми її перевели на штучну вентиляцію легень, полікували, а потім змогли відлучити від апарату. Тепер вона вже вдома з рідними».

За час епідемії у відділенні Катерини четверо пацієнтів померли, але більшість вони врятували — 82-річна пацієнтка перенесла штучну вентиляцію легень і вже доліковується вдома з ріднимиКатерина Марушко/Анастасія Власова для hromadske