Медпрацівники досі не отримали обіцяну урядом доплату у 300% та інші додаткові гроші за новим пакетом Національної служби здоров'я України. В Уряді кажуть — постанова тільки набула чинності
Фото:

EPA-EFE/PABLO GIANINAZZI

Міністерство охорони здоров’я і уряд пообіцяли доплати за березень і квітень у 300% до зарплат медикам, які лікують хворих на COVID-19. Раніше різні доплати обіцяли лікарям і місцеві адміністрації. Проте, ці суми отримали не всі. В умовах епідемії медперсонал та лікарі потрапили у зону найвищого ризику. В Україні заразилися коронавірусом уже 2479 медичні працівники — це близько 20% від загальної кількості інфікованих по всій країні.

Від кого зараз залежать суми доплат, що обіцяє МОЗ та за яких умов Національна служба здоров'я України зможе підписати договори із медзакладами та перерахувати ще понад 15 мільярдів гривень?

Медики кажуть голосно

Про те, що не всі медпрацівники отримують обіцяні доплати, заговорили після того, як 30 квітня персонал Київської міської клінічної лікарні №8 Оболонського району вийшов на протест. Участь у ньому взяли переважно медсестри та санітарки, лікарів серед них не було.

«При такій роботі і таких хворих — це не зарплата. Я отримала 4 100 грн. Це нам дали за квітень. За березень мені дали 5 300 грн. І це при тому, що у мене 1,5 ставки», — санітарка, яка відмовились називатись, пояснила ситуацію для hromadske. 

У фейсбук-групі «Життя Мінського масиву — Оболонський район» допис про цей протест зібрав понад п'ять тисяч реакцій. У коментарях працівники інших медичних установ додавали фотографії та скріншоти із реальними сумами їхніх заробітних плат, як доказ того, що додаткові 300% за березень та квітень вони не отримали.

Медики лікарні №8 справді не отримували доплат за березень, бо керівник медзакладу не надав інформації про лікування хворих на коронавірусну інфекцію. Про це на брифінгу розповів Київський міський голова Віталій Кличко.

Через день після акції в Києві працівники шести бригад Тернопільської 2-ї підстанції екстреної медичної допомоги організували свою хвилину протесту. Лікарі, фельдшери і водії вийшли на вулицю та увімкнули сирени на машинах.

«Сьогодні ми вимагаємо, щоб нам підняли зарплату втричі за те, що ми все-таки на передовій. Коли йшлося про боротьбу з коронавірусом, йшла мова про надбавку 300% всім працівникам швидкої. Проте, зарплата попередня», — пояснювала лікарка медицини невідкладних станів Оксана Оберлейтнер.

Людмила Іваськів, фельдшерка однієї із бригад, показувала роздруківку про заробітну плату: «Ми не отримали ніяких доплат. Тих які нам обіцяли і які вважалося, що нам будуть платити. Ми отримуємо дуже багато ризиків, тому що ми обслуговуємо всі виклики, в тому числі і з коронавірусом».

Медики кажуть тихо

Майя Москвич, ветеранка бойових дій на Донбасі та засновниця стрілецького клубу, дозволила hromadske опублікувати історію її сестри, яка зараз працює у Волинській обласній лікарні. У дописі прикладає скріншот із зарплатою сестри — трошки більше 2 тисяч гривень:

Так само ми поспілкувалися із медсестрою з Чернівців (зараз в області фіксують понад 1948 випадків захворювань на коронавірусну інфекцію). Жінка попросила не називали її ім'я та місце роботи. Каже, керівництво лікарні неофіційно попереджає, що буде звільняти та навіть відкривати кримінальні справи за «розпалювання паніки». Хоча такого провадження в нашій країні немає.

Медсестра розповідає, що через брак засобів індивідуального захисту та напружений робочий графік, вона і сама пролежала на лікарняному з підозрою на інфекціонування коронавірусом. Його не підтвердили. Ще у січні, каже жінка, вона отримувала понад 5 тисяч зарплати, а у квітні вона склала трошки більше 4 тисяч.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

А от Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка з Чернівців, розповідає, що певні надбавки усе ж отримала: «Я маю оклад трошки вищий за 4 тисячі гривень, а також вищу категорію та 13 років стажу. Під час епідемії за березень нам дали ще один чистий оклад — це були кошти виділені з обласного бюджету. В середині квітня ми отримали свої мінімальні оклади і були дуже ображені, бо нам так багато було обіцяно від держави. А лікарі взагалі звикли до обіцянок. Потім дійсно нарахували доплату. В середньому це вийшло 10 тисяч гривень лікарям, 7 тисяч — медсестрам».

Вона також каже, що не прихильниця одноразових доплат, та сподівається, що додаткові гроші медикам від держави — це не одноразова акція, а нормальне та адекватне оцінення їхньої роботи: «Ми не обслуговуючий персонал, ми люди, які рятують життя. Медики гідні кращого, аби не виїжджати за кордон, а допомагати українцям», — каже Ольга. 

Обіцянки на місцях

Окрім доплат медикам, які обіцяють від МОЗ, допомогу пропонує і влада деяких міст. 

Наприклад, Віталій Кличко 30 квітня повідомив, що на доплати київським медикам КМДА виділить ще майже 900 мільйонів гривень. 

В ефірі hromadske директорка департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург розповіла про доплати у розмірі 9 посадових окладів за роботу у березні: «Київська влада виділила 10,8 млн грн на здійснення доплат всім співробітникам, які були задіяні у лікуванні, та 12,4 млн грн для стимулювання співробітників екстреної медичної допомоги».

За її словами, у середньому лікарі отримали від 30 до 50 тисяч гривень, медсестри — від 25 до 30 тисяч гривень, а молодший персонал — від 20 до 25 тисяч гривень. 

Із hromadske зв'язався один з фельдшерів швидкої допомоги у Києві, але називатися у матеріалі побоявся. Він розповів, що керівництво погрожує звільненням за розповсюдження інформації про зарплати, що доплат у них досі немає, а його колеги просто бояться про це публічно говорити: «Я отримав за квітень близько 7 тисяч гривень. Це вже враховуючи доплати за специфіку нашої роботи. Але це та сама сума, що ми й отримали завжди, навіть трішки менше. Як це може бути? І це у всіх моїх колег. Єдине що, у березні мені доплатили близько 5 тисяч гривень, але це ж не та сума, про яку говорила Гінзбург з КМДА».

Він каже, що на викликах люди часто звинувачують лікарів у тому, що вони, мовляв, заробляють зараз великі гроші. І це теж впливає на психологічний стан працівників швидкої. Фельдшер думає про звільнення. Каже, сім тисяч не вартують здоров'я. 

До того ж, працівників «швидкої допомоги» не одразу включили до переліку медичних спеціальностей, яким утричі збільшать оклади у зв’язку з епідемією.

То що з грошима за березень?

Глава МОЗ Максим Степанов запевняє, що уряд дійсно перерахував всі гроші у регіони, й затримки з виплатами виникають вже на місцях.

«Почалися маніпуляції, і в деяких випадках, мені доповідають, що виплати рахують погодинно або ще якось. Це неприпустимо. Всі без виключення виплати повинні здійснюватися в повному обсязі», — пояснив він.

Про те, що кошти на доплати вже у регіонах, 29 квітня повідомила заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова: «Медична субвенція у розмірі 552,8 млн грн була перерахована на місця 16 квітня. Додатково ми зробили наближення з останнього кварталу 2020 року на квітень місяць у розмірі 241,8 млн грн»

Максим Степанов каже, що вже направив листи головам облдержадміністрацій, щоб вони відзвітували по кожному медзакладу. Та додав, що ті, хто не отримав обіцяної заробітної плати, мають звернутися за номером 0 800 505 201 для розв'язання проблеми.

Фельдшер швидкої допомоги у Києві розповідає — на викликах люди часто звинувачують лікарів у тому, що вони, мовляв, заробляють зараз великі гроші. І це теж впливає на психологічний стан працівників швидкої
Фото:

EPA-EFE/VLAD STASOV

Як будуть платити за квітень?

З квітня та надалі лікарні будуть отримувати оплату послуг через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Але керівниця пресцентр НСЗУ Лілія Гудзь каже, що досі вони не могли запустити цей процес, доки не набуло чинності відповідне рішення уряду — його оприлюднили на сайті Кабінету міністрів тільки 4 травня.

Платити надбавки будуть тим, хто надає допомогу в стаціонарних умовах пацієнту з COVID-19. Працівникам мобільних бригад для забору матеріалів для тестування, та бригад екстреної медичної допомоги, які виїжджають до пацієнтів. Та ще — допоможуть закладам охорони здоров'я, які лікували пацієнтів з COVID-19, хоча не були визначені, як опорні для цього. Цією ж постановою Кабміну затвердили й тарифи на ці послуги.

«Хочу підкреслити, що у тарифи включені додаткові виплати працівникам закладів охорони здоров’я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати, а також забезпечення пацієнтів лікарськими засобами та медичними виробами», — зазначає заступниця міністра охорони здоров'я Світлана Шаталова.

Та сама постанова Уряду набула чинності тільки в понеділок. Це — причина, чому медпрацівники так досі і не отримали обіцяну урядом доплату у 300% та інші додаткові гроші за новим пакетом Національної служби здоров’я України. Підписувати договори із лікарнями почнуть тільки найближчим часом.

«Моральне підґрунтя цих доплат у тому, що часто наші лікарі мають закривати собою недоліки системи. На моїй пам'яті, механізми надходження коштів завжди у нас містять елемент несправедливості. На рівні уряду все звучить прекрасно, а коли гроші доходять до конкретного лікаря, то часто це перетворюється на фарс та ніякого мотиваційного ефекту немає. Я навіть не впевнений, що лікарі раді цим доплатам. Думаю, що вони були би більше раді, аби їх забезпечувана засобами індивідуального захисту та необхідною апаратурою як слід», — каже Павло Ковтонюк, ексзаступник міністра охорони здоров'я України 2016-2019 років.

Поділитись: