До розгляду законопроєкту про ринок земель сільськогосподарського призначення, розмір максимально можливої площі сільгоспземель, які дозволять концентрувати у власності компанії або пов'язаних між собою компаній, можуть зменшити в 4 рази проти того ліміту, який проголосований у першому читанні.

Про це повідомив спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков в інтерв'ю «UA:Житомир».

«Питання, яке неоднозначно сприймалося українським суспільством — це питання концентрації землі в одних руках. І між першим та другим читаннями ця цифра може суттєво зменшитися. Назвати точну цифру не можу, але дискусія ведеться навколо 50 тисяч гектарів в одні руки — це більш ніж у 4 рази менше за ту позицію, яка міститься у проголосованому в першому читанні законопроєкті», — повідомив Разумков.

Він також зазначив, що крім питання щодо концентрації землі в одних руках, українців непокоїть ще й доступ до ринку землі іноземців. Це питання, як заявляв раніше президент Володимир Зеленський, планують винести на референдум.

«Спочатку мають ухвалити законопроєкт про референдум, сам референдум буде проходити тільки після ухвалення закону про землю», — додав Разумков.

Нагадаємо, що напередодні 11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile