За даними соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, лише 22% українців готові підтримати скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, 59% українців виступають проти цього.

Такі дані містяться у результатах опитування, проведеного 22-25 листопада 2019 року у формі телефонних інтерв'ю. В опитуванні взяло участь 1500 респондентів, які репрезентують населення України за віком, статтю та місцем проживання. Похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%

Відповідно до опитування, якби всеукраїнський референдум щодо надання дозволу на продаж землі відбувся найближчої неділі, то «за» таке рішення проголосувало б 22% опитаних, «проти» — 59%. Ще 14% українців не прийшли б на такий референдум.

Також українці висловилися проти ухваленого Радою у першому читанні законопроєкту про запровадження ринку сільськогосподарських земель. Підтримують ухвалення цього законопроєкту 29% опитаних. Не підтримують — 64% українців.

Нагадаємо, що відповідно до опитування Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, яке проводилося 2-19 листопада, за скасування мораторію на продаж землі та запровадження ринку сільгосп земель виступають 24% українців, проти — 58%.

Напередодні міністр економічного розвитку Тимофій Милованов заявляв, що ставка за кредитами на купівлю землі сільськогосподарського призначення в Україні після відкриття ринку землі буде в межах 3-5% річних. Міністр зазначає, що решту відсотків за кредитами держава компенсуватиме. Загалом на програми підтримки аграріїв у 2020 році передбачено близько 4 мільярдів гривень.

Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: