Кількість чинних ліцензій на здійснення валютних операцій за кордоном для фізичних осіб становить 65 одиниць. У 2017 році жодної нової ліцензії Національним банком України надано не було.

Кількість чинних ліцензій на здійснення валютних операцій за кордоном для фізичних осіб становить 65 одиниць. У 2017 році жодної нової ліцензії Національним банком України надано не було.

Такі дані надала прес-служба регулятора на запит Громадського.  

Обмежена кількість людей, що звернулися за ліцензіями ставить під сумнів ефективність нещодавно прийнятого рішення НБУ про спрощення процедури їх отримання, адже попиту на дозволи досі не спостерігалося.

Втім, Марія Репко, старший економіст Центру економічної стратегії, переконана, що за кількістю діючих ліцензій про попит судити некоректно — отримати таку ліцензію було практично неможливо. Про це вона розповіла в коментарі Громадському.

Щодо реальної кількості закордонних приватних рахунків громадян України даних не існує, адже їх відкриття до сьогодні залишається поза законом.

«Саме по собі введення електронних індивідуальних ліцензій позитивно відіб'ється на житті тільки дуже обмеженого кола людей, які володіють достатніми знаннями і капіталом. Це стане можливістю для довгострокових заощаджень, надійніших, ніж в Україні. Але цього недостатньо, щоб забезпечити можливість безпечних накопичень для широких верств населення», — вважає Репко.

Таким кроком, на думку економістки, може стати виконання зобов'язань щодо режиму внутрішнього ринку фінансових послуг, які взяла на себе Україна в рамках Угоди про Асоціацію з Євросоюзом. Йдеться про допуск європейських пенсійних фондів та інших фінансових компаній на український ринок. Крім того, інвестування в закордонні активи повинно бути відкритим для українських банків і фінансових компаній — все разом це включило б Україну в європейську фінансову систему. 

На фоні цих зобов’язань наявність індивідуальних ліцензій для громадян, навіть в електронній формі, виглядає анахронізмом. Таку ж думку поділяє колишній голова Національного депозитарію України Роман Сульжик. 

«В Україні людина повинна повзти на колінах в банк і благати НБУ щоб їй дозволили її ж кошти перевести в Європу. Проте вже благає не в паперовій формі, а в електронній. І це продається як величезний успіх», — пише фінансист у Facebook.

В НБУ успіхом вважають спрощений розгляд заявки. Як повідомили Громадському, за оцінками регулятора нова система суттєво пришвидшить процес отримання ліцензій для заявників, які з самого початку надали пакет документів у відповідності до встановлених вимог.

Досі, коли фізична особа мала отримувати ліцензію безпосередньо в Національному банку, строк розгляду заявки становив до 30 днів. У випадку електронної ліцензії фізична особа звертається по е-ліцензію до уповноваженого банку і, відповідно, строк залежить від того, скільки часу банку необхідно на верифікацію документів, наданих заявником. 

«Оскільки банк самостійно перевіряє документи, Національний банк не витрачає час на їх повторну перевірку, і фактично надання е-ліцензії відбуватиметься автоматизовано через АІС дуже швидко», — переконані в НБУ.  

Нагадаємо, з 16 червня фізичні особи-резиденти (крім підприємців) можуть отримувати електронні індивідуальні ліцензії на перерахування іноземної валюти за кордон для здійснення валютних операцій через уповноважені банки. На підставі е-ліцензій фізична особа зможе протягом року перерахувати валюту за кордон на загальну суму до  $50 тис. в еквіваленті.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: