Тепер Денісова має довести, що в роботі вона не буде лояльно ставитися до підлеглих своїх політичних соратників

Верховна Рада призначила народну депутатку з фракції «Народний фронт» Людмилу Денісову новою уповноваженою з прав людини. Депутати спеціально змінили закон, зробивши голосування відкритим (раніше можна було обирати за бюлетенями).

Не зупинили їх навіть перестороги правозахисників про те, що за міжнародними стандартами голосування за омбудсмена має бути таємним, а посаду мала б обійняти людина, не дотична до жодної з партій. Але депутати вирішили, що Людмила Денісова підходить, поза тим, вона пообіцяла, що вийде з партії «Народний фронт» заради нової роботи.

Одразу ж після обрання Денісова зачитала присягу й розповіла, чиї права планує захищати. Що відомо про нового омбудсмена, розповідає Громадське.

Бізнес — соціальна політика — права людини

Функції, які має виконувати уповноважений з прав людини, ще бувши кандидаткою на посаду омбудсмена Людмила Денісова бачила так: «Через бідність і відсутність гідної роботи, гідної заробітної платні людина шукає заробіток за кордоном. Трудова міграція є загрозою для нашої країни».

«У 2014 році уряд погодився з моєю пропозицією як міністра соціальної політики і затвердив механізм для виконання судових рішень, передусім на користь чорнобильців і дітей війни, 172 тисячі чекають державних гарантій», — сказала Денісова з трибуни парламенту, представляючи себе як кандидатку на посаду омбудсмена.

Воно й не дивно, адже Денісова розуміється на фінансах і соціальних питаннях. З 2007 до 2010 року вона працювала міністром соціальної політики в уряді Юлії Тимошенко, а у 2014-му — в уряді Арсенія Яценюка. Раніше, ще в 1998 році стала міністром економіки Криму, відтак ще три роки очолювала Міністерство фінансів півострова. На початку 2000-х у Криму почала займатися бізнесом і стала головою ВАТ «Корпорація «Гуматекс», що спеціалізувалася на випуску текстилю.

Згідно з декларацією на сайті НАЗК, нині Денісова є кінцевим бенефіціаром шести компаній, має квартиру на 203 квадрати й гараж у Києві, а також квартиру на 119 квадратів в окупованому Севастополі. Вона також співвласниця кількох приміщень в окупованому Криму.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк (праворуч) та міністерка соціальної політики Людмила Денісова (в центрі) під час засідання Верховної Ради, Київ, 6 червня 2014 року Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Як відреагували на «правозахисницю» Денісову

Правозахисники не надто задоволені як способом, у який обрали нову омбудсмена, так і особисто її персоною. І вже нарахували принаймні чотири порушення процедури голосування, зокрема й те, що Денісова двічі проголосувала сама за себе, а також конфлікт інтересів, коли однопартійці голосують за представницю партії, що є порушенням регламенту голосування в парламенті. Окрім того, в кандидатур на посаду омбудсмена «сплив термін придатності» ще у червні минулого року. Адже за законом від висування на посаду до голосування дається 20 днів.

Боротьба правозахисників за прозоре обрання нового уповноваженого Верховної Ради з прав людини триває вже рік. У квітні 2017-го термін на посаді попередньої уповноваженої з прав людини Валерії Лутковської сплив, але на той час не було єдиного розуміння щодо кандидатури й процедури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Боєць за права»: Хто претендує на посаду нового омбудсмана​ ​

Цього разу голоси таки назбирали. Підтримали кандидатку Ларису Денісову її колеги по партії з «Народного фронту» та «Блоку Петра Порошенка», загалом 280 депутатів проголосували «за». Призначення за результатами відкритого голосування голова комітету ВР з прав людини Григорій Немиря назвав «правовою колізією»:

«Я хочу запитати всіх, включно з президією ВРУ та колег народних депутатів: як можна обирати й призначати уповноваженого ВРУ, порушуючи закон України про уповноваженого з прав людини? Як це взагалі можливо?».

Колізія в тому, що процедура призначення омбудсмена за законом «Про обудсмена» передбачала голосування бюлетенями, водночас закон «Про регламент» дозволяє голосувати відкрито.

Перед голосуванням депутати внесли деякі зміни до законодавства, що дозволило проголосувати відкрито. Тому про Денісову правозахисники тепер говорять — «нелігітимна» і «не викликає довіри»:

«Обрання було і з порушеннями процедури, і з порушенням законодавства. Очевидно, що довіра неї, як до омбудсмена, вже підірвана. Хоча були численні листи від організацій, щоб так не сталося. Як вона зможе виправляти та моніторити роботу офісу (омбудсмена — ред.), стежити за дотриманнями прав людини?» — розповідає Громадському Тетяна Печончек, голова правління ГО «Центр інформації про права людини».

У Денісової немає профільного досвіду, наголошують правозахисники, але депутатам це не завадило її підтримати. Або вони не розуміють, що означає «правозахисна діяльність», або ж це політична гра:

«Процес абсолютно політизований. Масив правопорушень — і правозахисники однієї політичної сили, а саме «Народного фронту» — протиснули потрібну їм людину на посаду омбудсмена, яка, на думку нашої організації й інших колег, не має належного досвіду», — коментує Громадському призначення нової уповноваженої Тетяна Печончек.

Народна депутатка від фракції «Народний фронт» Людмила Денісова (в центрі) приймає вітання від колег після затвердження її на посаді парламентської уповноваженої з прав людини, засідання Верховної Ради, Київ, 15 березня 2018 року Фото: УНІАН

Нагадаємо, торік, коли постало питання про обрання нового уповноваженого, процес намагалися взяти під контроль правозахисники та представники неурядових громадських організацій. Переконували, що новообраний захисник прав людини повинен мати щонайменше правозахисний досвід, пропонували кандидатів, серед яких були й чинний на той час омбудсман — Валерія Лутковська, і Євген Захаров — директор Харківської правозахисної групи, Володимир Яворський — екс-виконавчий директор Гельсинської спілки з прав людини та Лариса Денисенко — правозахисниця, адвокатка, журналістка, письменниця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ​Чому в раді так і не обрали омбудсмана

Правозахисники створили навіть коаліцію «Правозахисний порядок денний», улаштовували акції, брали участь у роботі профільного комітету Верховної Ради, проводили бесіди з можливими кандидатами. Проте їхню думку не врахували. Вочевидь, у цей час хтось інший домовлявся з потрібними людьми.

«Своя» для МВС та «пенітенціарки»

Призначення Денісової — складова кадрових домовленостей між командами Петра Порошенка та його політичних союзників з «Народного фронту». За списком цієї партії вона у 2014-му обралась до парламенту. Порошенку та його соратникам з БПП потрібна була підтримка НФ при голосуванні за голів Національного банку та Рахункової палати. В обмін на це «фронтовики» вимагали підтримки для Денісової.

Щоб убезпечити себе від можливого «кидка» з боку союзників, «Народний фронт» торік у липні домігся, щоб парламент змінив процедуру голосування за омбудсмена. До того часу уповноваженого з прав людини обирали таємним голосуванням. Саме таку процедуру рекомендує застосовувати Верховний комісаріат ООН з прав людини. Натомість 13 липня Рада змінила процедуру на відкрите голосування. За його результатами пильно стежив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який того дня також приїхав до Верховної Ради.

Авакова та Людмилу Денісову пов’язує давня історія стосунків. До 2014 року вони разом були членами партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Перед останніми парламентськими виборами Аваков разом з Арсенієм Яценюком, Олександром Турчиновим та Андрієм Парубієм пішли з «Батьківщини», створивши власну партію «Народний фронт». Денісова перейшла до нового проекту разом з ними.

Арсеній Яценюк (праворуч), Людмила Денісова (в центрі) та Арсен Аваков (в центрі на задньому плані) під час першого етапу позачергового з'їзду політичної партії «Народний фронт» у Києві,  10 вересня 2014 року Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Свій представник на посаді омбудсмена дозволить команді НФ  «замкнути» на собі весь блок юстиції і внутрішніх справ: МВС очолює Арсен Аваков, Мін’юстом, якому підпорядковується пенітенціарна служба, керує ще один «фронтовик» Павло Петренко.

Відповідно до посадових обов’язків, Денісова має слідкувати за дотриманням прав людини, зокрема й з боку співробітників пенітенціарної служби, Національної поліції та інших структурних підрозділів МВС. Отже, тепер Денісова має довести, що в роботі вона не буде лояльно ставитися до підлеглих своїх політичних соратників.

Народні депутати від фракції «Батьківщина» Людмила Денісова (ліворуч), Олександра Кужель та Арсен Аваков прямують до будівлі Центральної клінічної лікарні №5 у місті Харкові, де в цей час перебувала лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко, у день її народження 27 листопада 2013 року Фото: Володимир Андрєєв/УНІАН

Поділитись: