Майбутня українська доктрина, візит лідерів Польщі та Литви й перевірка військкоматів: головні новини за 28 червня

Президент України Володимир Зеленський у День Конституції запропонував до обговорення орієнтири майбутньої української доктрини. Україну відвідали президенти Польщі та Литви. Декларації очільників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки перевірять на відповідність до «реального способу життя». Зібрали головні новини за день 28 червня.
Нова українська доктрина
Президент Володимир Зеленський 28 червня виступив на пленарному засіданні Верховної Ради з нагоди 27-ї річниці ухвалення Конституції України.
Він запропонував до загальнонаціонального обговорення основні орієнтири майбутньої української доктрини:
- філософія української перемоги;
- глобальність української безпеки;
- політика героїв;
- політика справедливості;
- трансформація за 10 років.
Зеленський наголосив, що перемога України — це відновлення суверенітету в межах міжнародно визнаних державних кордонів без будь-яких обмежень суверенних прав.
За його словами, Україна має бути співтворцем, учасником і гарантом глобальної, європейської та регіональної безпеки.
Серед складників політики героїв глава держави назвав забезпечення запиту держави на воїнів, які хочуть продовжити служити Україні й народу після закінчення війни.
Також треба розробити платформу для експорту українських оборонних знань, практик і досвіду, набутого під час бойових дій.
Президенти Польщі та Литви в Києві
Президенти Польщі та Литви Анджей Дуда і Ґітанас Науседа в День Конституції України відвідали Київ. З ними зустрівся голова української держави Володимир Зеленський. Він висловив подяку за оборонну допомогу, яку надають Польща й Литва.

Зеленський високо оцінив лідерство Варшави у створенні танкової коаліції та активну участь в авіаційній коаліції, зокрема готовність навчати українських пілотів на літаках F-16.
Також він звернув увагу на оприлюднене 28 червня рішення про купівлю Литвою двох пускових установок NASAMS для передачі їх Україні.
Крім того, лідери скоординували позиції напередодні саміту НАТО у Вільнюсі.
Удар по Краматорську
Кількість загиблих унаслідок ракетних ударів російсько-окупаційних військ по Краматорську 27 червня зросла до 11 людей.
На місці події постійно працюють психологи ДСНС, які допомагають людям оговтатися від пережитого. Станом на вечір 28 червня пошуково-рятувальні роботи ще тривали.
Тим часом контррозвідка Служби безпеки України «по гарячих слідах» затримала агента спецслужб росії, який скоригував ракетний удар по кафе.
Перевірка військкоматів
На доручення президента Володимира Зеленського правоохоронні органи та військові перевірять роботу очільників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Перший заступник міністра оборони України Олександр Павлюк розповів, що правоохоронці займатимуться моніторингом способу життя керівництва ТЦК, перевірять їх на порушення чинного законодавства. Зокрема, ідеться про відповідність декларацій до «реального способу життя» військкомів.
Водночас військовослужбовці аналізуватимуть виконання завдань.
Крім того, 28 червня керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк підтвердила, що з посади начальника Одеського обласного ТЦК та СП звільнили Євгена Борисова. Раніше журналісти розшукали в Іспанії маєток та офіс, що належать його матері та дружині.
Конкурс на посаду керівника АРМА
Перемогу в конкурсі на посаду керівника Національного агентства з питань виявлення, розшуку й управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) здобула Олена Дума.
Вона має понад 22 роки стажу в державних органах, а також протягом цього часу була дуже активною в антикорупційних і профспілкових організаціях, організовувала та брала участь у різних мітингах.
Проте міжнародна антикорупційна організація Transparency International Ukraine закликала членів Кабінету Міністрів не голосувати за призначення переможниці конкурсу на посаду.
Там наголошують, що «досвід Олени Думи не повʼязаний із роботою у сфері, дотичній до кримінальної юстиції, а також не повʼязаний з управлінням чи розшуком активів».
Крім того, в організації навели кілька аргументів, чому Дума може бути заангажована.
Перейменування Запоріжжя
Комісія Міністерства освіти й науки зі стандартів державної мови рекомендувала змінити назви понад 1400 сіл, селищ і міст України, щоб позбутися зв’язку з російською імперською політикою.
Наприклад, у переліку опинилося Запоріжжя — місто й однойменні села.
У відповідь Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь офіційно звернувся до міністра освіти й науки України Оксена Лісового із проханням скасувати рішення. Лісовий заявив, що рішення комісії про перейменування населених пунктів, зокрема Запоріжжя, треба скасувати.
Інші новини за день:
- Парламент Хорватії ухвалив декларацію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу.
- Верховна Рада ухвалила закон про довші відпустки й повернення доплат військовим.
- Кабінет Міністрів призначив нового очільника державного підприємства «Укроборонпром». Ним став Герман Сметанін.
- Володимир Зеленський пропонує перенести Різдво на 25 грудня — уніс до Верховної Ради законопроєкт.
- Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід голові Тернопільської обласної ради Михайлові Головку, якого підозрюють у хабарництві.
- Федеральна рада Швейцарії відхилила заявку швейцарської компанії Ruag AG на продаж 96 танків Leopard 1A5 для використання в Україні.
- Поділитися: