ENRU

Македонія і Греція досягли угоди про перейменування країни

Греція погодилась на перейменування Македонії, що полегшить європейську та євроатлантичну інтеграцію країни. 

Про це повідомляє Ekathimerini.

«У мене гарні новини… Щойно ми досягли домовленості з прем’єром Колишньої Югославської Республіки Македонія у питанні, яке займало наші думки багато років» — заявив грецький премєр Алексіс Ципрас.

Як повідомляє македонська редакція Радіо Свобода, угоду повинні підписати у грецькому прикордонному містечку Мала Преспа цими вихідними. Зазначається, що в угоді прописанні пункти щодо береження прикметника «македонський» по відношенню до громадянства і мови, визнання македонської мови з уточненням, що це слов'янська мова, термін «македонець» чи «громадянин Республіки Північна Македонія» має вживатися з уточненням, що громадяни країни не мають відношення до давньої грецької цивілізації.

Як повідомляв раніше македонський телеканал N1, ймовірно новою назвою держави стане Республіка Північна Македонія.

Раніше у Македонії представники опозиційної партії VMRO-DPMNE висловили протест проти зміни назви країни на «Республіка  Ілінденська Македонія», що підриває перспективу вирішення суперечки з Грецією, яка стоїть на заваді вступу країни до  Європейського Союзу та НАТО. 

Під час саміту «ЄС—Західні Балкани» премєр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив, про досягнення згоди з грецькими лідерами щодо нової назви країни, стосовно якої між двома державами відбувалися суперечки протягом понад 25 років.

5 лютого в Афінах відбулися чергові масові протести з вимогою  перейменувати Македонію.

Нагадаємо, що переговори, щодо назви колишньої югославської республіки Македонія розпочались 23 березня.

На початку березня тисячі людей у столиці Македонії вийшли на вулиці міста на знак протесту проти можливої зміни назви країни.

Македонія з часів розпаду Югославії сперечається з Грецією щодо назви. На вимогу Греції Македонія була прийнята в ООН в 1993 році під назвою Колишня Югославська Республіка Македонія (КЮРМ). Греція наполягає на тому, щоб назву Македонії було змінено, щоб уникнути плутанини з грецької провінцією — історичним регіоном Македонія, яка межує з однойменною незалежною республікою.

Греція через це блокує вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО.

Раніше повідомлялося, що Македонія перебуває серед тих країн, які сподіваються на вступ до Євросоюзу, проте досі офіційних перемовин щодо них ще не розпочали.