Генеральний директор Facebook Марк Цукерберг дав свідчення на слуханнях сенатського комітету (зловживання даними у соціальних мережах) у Вашингтоні, США, 10 квітня 2018 року
Фото:

Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Поки у вашій стрічці коїться щось страшне, у Марка Цукерберга — все добре. Він щиро дякує своїм колегам за роботу, ділиться думками з приводу того, за якими правилами має жити Інтернет, або ж вітає свого пса із днем народження. Ніяких негараздів. Але в реальному житті у Марка все навпаки.

Якщо я скажу вам, що у Facebook проблеми, це не буде для вас новиною. Починаючи зі скандалів з Cambridge Analytica, після яких Марку довелося неодноразово виправдовуватися перед пресою чи американським Конгресом, закінчуючи падінням вартості компанії на 40% з липня 2018. Facebook точно переживає не найкращі часи.

Несолодко і засновнику соцмережі. З огляду на чимало менеджерських помилок, а головне — втрату через це грошей, акціонери хочуть звільнити Цукерберга з посади голови правління. Натомість — дати йому можливість «зосередитися на управлінні». За такі пропозиції голосуватимуть на щорічному зібранні акціонерів 30 травня.

Чи можна звільнити Цукерберга та що це змінить? Що він робить у компанії та які рішення ухвалює? Чому підлеглі порівнюють його з Трампом та чому Facebook ніяк не може виборсатися з вихору скандалів?

Чому Цукерберга хочуть звільнити?

Акціонери у документі назвали конкретні помилки Цукерберга, який не вберіг компанію від того, що її використали для втручання Росії в американські вибори, не запобіг зливу даних 87 мільйонів користувачів Cambridge Analytica, розповсюдженню фейкових новин, пропагуванні насилля у М’янмі, Індії та Південному Судані...

Усі ці хиби, на їхню думку, призвели до шквалу критики популярної соціальної мережі, яка «зближує світ» (Making the world closer together — нинішній слоган компанії).

І справді, завдяки Facebook молодь у Косово ставала ближчою до британців, продаючи сторінки з фейковими новинами на аудиторію Сполученого Королівства.

Чи, наприклад, сприяла зближенню терористів ІДІЛ із французами, яких вони вербували за допомогою соцмереж (це у своїй книзі «Війна у 140 символах» описує журналіст Девід Патрикаракос). Світ і справді став тісніший — і з великого досягнення це переросло у велику проблему для Марка Цукерберга.

Окрім того, нещодавно NBC отримало доступ до документів, що свідчать: Цукерберг використовував персональну інформацію користувачів як важіль впливу на ринку. Наприклад, Facebook надав Amazon розширений доступ до даних, бо компанія Безоса витрачала кошти на рекламування Facebook та співпрацювала з платформою під час запуску власного смартфону Fire. На цьому тлі заяви про те, що керівництво соцмережі «недостатньо широко усвідомлювало свою відповідальність» здаються оксюмороном.

Тож тепер група акціонерів наполягає на тому, аби розділити обов’язки засновника компанії: Цукербергу залишити менеджмент, а незалежному кандидату — правління. Facebook ця ідея не подобається — рада директорів рекомендувала голосувати проти такого рішення. «Ми віримо, що нинішня структура правління є ефективною в межах сильного лідерства у правлінні», – відповіли в соцмережі.

Генеральний директор Facebook Марк Цукерберг дав свідчення на слуханнях сенатського комітету (зловживання даними у соціальних мережах) у Вашингтоні, США, 11 квітня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Це — не єдині проблеми Цукерберга

Статті Wired під назвою «15 місяців свіжого пекла у Facebook» Марк точно не зрадів, адже у ній розкривається внутрішня кухня компанії, відмінна від тієї, яку показують публіці. Наприклад, у ній йдеться про те, що Facebook опублікував інформацію про злив даних Cambridge Analytica виключно з метою випередити репортерів, адже у соцмережі розуміли потенційну шкоду публікацій. Але, схоже, ця стратегія не спрацювала.

Чи, наприклад, про напружені відносини Instagram та Facebook. Останній викупив візуальну платформу в 2012 за мільярд доларів. Цукерберг обговорював з колегами, як пояснити величезний успіх Instagram: заслугами засновників та концепцією чи зв’язком його з Facebook, йдеться у статті.

«Сістром (Кевін, засновник Instagram) відкрито цікавився, чи Цукерберг поводився з ним так, як Трамп із Джеффом Сешнсом: робив його життя нестерпним, сподіваючись, що той звільниться сам», — йдеться у матеріалі.

Довідка: Джефф Сешнс — колишній генеральний прокурор Сполучених Штатів, який пішов у відставку у листопаді 2018. ЗМІ повідомляли, що стосунки Трампа та Сешнса були напруженими, а американський президент регулярно висловлював бажання звільнити Сешнса.

Друга головна людина у компанії — операційна директорка Шеріл Сандберг — теж вляпалася у скандал наприкінці минулого року. Її кабінет в офісі називається «Лише добрі новини» (а робочий офіс Цукерберга — «Акваріум»), проте сама вона, схоже, вдається і до поганих новин. У листопаді The New York Times опублікували розслідування, в якому виявили, що саме Сандберг наказала підлеглим дізнатися деталі фінансових інтересів мільярдера і філантропа Джорджа Сороса, який на Всесвітньому економічному форумі у Давосі назвав Facebook «загрозою». Згодом компанія визнала, що найняла спеціальну фірму, аби очорнити Сороса та інших критиків, пов’язавши їх з іменем мільярдера.

Довіра до платформи загалом падає: за опитуванням, проведеним NBC i The Wall Street Journal, 60% американців не довіряє Facebook свої особисті дані — попри те, що після скандалу з витоками, платформа посилила безпеку даних.

Так само Facebook не обіцяє вирішити проблему з використанням соцмереж для втручання у вибори — Цукерберг заявив, що вони не можуть гарантувати, що Росія не втручатиметься у вибори в Європарламент наприкінці травня цього року.

Операційна директорка Facebook Шеріл Сандберг дала свідчення перед сенатським комітетом у Вашингтоні, США, 5 вересня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Яка у Цукерберга влада в компанії?

Марк Цукерберг створив Facebook у 2004 у США. Вже через рік соцмережа почала здобувати популярність в усьому світі. Понад два мільярди людей — це більше третини населення земної кулі — щомісяця є активними користувачами платформи.

Цукерберг є засновником, головою та виконавчим директором Facebook. Як ідеться на офіційній сторінці, в його обов’язки входить визначення стратегії компанії, дизайн її сервісів, розвиток технологій та інфраструктури.

Крім того, Цукерберг володіє 16% акцій, які водночас дають йому 60% голосів акціонерів. У Facebook — подвійна структура, що передбачає перший та другий клас. Акціонери другого класу — це звичайні інвестори, що мають один голос за свою долю. Водночас, акціонери першого класу — це невелике внутрішнє коло інсайдерів, котрі отримують відразу 10 голосів за кожну долю.

Тож що це все означає на практиці?

Те, що Цукерберга навряд чи вдасться звільнити з посади голови, оскільки він та близькі до нього у правлінні люди мають більшість голосів.

Поділитись: