Мая Санду офіційно стала президенткою Молдови. Під час інавгурації вона звернулася до громадян українською

У Молдові відбулася інавгурація нової президентки — країну очолила Мая Санду. Під час церемонії вона звернулася до громадян українською, російською, гагаузькою та болгарською мовами.

Про це повідомляє Ziarul de Gardă.

«Я діятиму в інтересах всіх громадян, щоб надати їм упевненість у завтрашньому дні. Обіцяю, що поважатиму всіх громадян. Я ваша президентка, і ви можете на мене розраховувати», — наголосила Санду.

Вона подякувала людям за довіру, а також заявила, що має великі плани, але не зможе їх реалізувати без допомоги громадян. «Ми потрібні одне одному, щоб навести лад і будувати сильну країну», — резюмувала вона.

Нагадаємо, під час другого туру президентських виборів, який відбувся 15 листопада, Мая Санду отримала 57,75% (943 486 голосів), Ігор Додон набрав 42,25% (690 139 голосів).

Хто така Мая Санду?

48-річня Мая Санду до кар'єри політикині працювала економісткою та входила до представництва Світового банку в Кишиневі.

З 1998 року і по 2005 рік була економісткою в представництві Світового банку в Молдові. У 2005-2006 роках вона працювала у Міністерстві економіки Молдови, де обіймала посаду начальниці управління. У 2009-2010 роках Санду отримала ступінь магістерки в Гарвардській школі управління ім. Кеннеді у США. А з 2010 по 2012 рік була радницею виконавчого директора Світового банку у Вашингтоні.

До Молдови вона повернулася у 2012 році, коли Ліберально-демократична партія (ЛДПМ) призначила її міністеркою освіти. На цій посаді вона запам'яталася запровадженням суворих правил для іспитів на ступінь бакалавра, оптимізацією шкіл, а також просуванням нового Кодексу про освіту, який зокрема передбачав призначення керівників освітніх установ на основі конкурсу.

У грудні 2015 року Санду дистанціювалася від ЛДПМ, оголосивши про створення партії «Дія і солідарність» спільно з кількома членами команди, з якими вона працювала в Міністерстві освіти. У 2016 році політикиня вперше балотувалася у президенти, але програла вибори Додону.

Деякий час Санду очолювала уряд Молдови після конституційної кризи в країні у 2019 році. Її тодішній коаліційний проєвропейський блок ACUM разом із Партією соціалістів Додона об'єдналися проти владної на той час Демократичної партії та її лідера — олігарха-втікача Володимира Плахотнюка, до якого у США запровадили санкції.

Утім, у листопаді Партія соціалістів і Демократична партія об'єдналися й проголосували за відставку уряду Санду, після чого утворили новий уряд на чолі з представником соціалістів Іоном Кіку. Санду перейшла в опозицію; її коаліція розкололася, і вона очолила партію «Дія і солідарність».

Автор: Остап Крамар