Андрій Герус — тепер представник Володимира Зеленського у Кабінеті міністрів. У президентській команді він відповідає за енергетику, житлово-комунальне господарство та антимонопольне регулювання. Найпершим завданням він називає переговори про нову модель ринку електроенергії, яка б обмежила владу монополістів у цій сфері. Він розповів, які будуть його перші кроки на посаді, як рішення приймають в апараті нового президента та чи знизить команда Зеленського ціни на газ.

Які завдання ви самі вважаєте для себе пріоритетними, і які перед вами поставив президент?

Пріоритетним є завдання налагодження співпраці з урядом для того, щоб їхні рішення були на користь українського народу. Є певні дискусійні питання. Наприклад, введення нового ринку електроенергії, яке може спричинити в умовах монополізації ринку зростання ціни електроенергії. Кабінет міністрів проводив цю реформу останні два роки, а тому з усіх питань це ключове.

Хотілося почути позицію уряду, чи вважає він доцільним вводити таку лібералізацію ринку в умовах великої монополізації. У нас ще має бути дискусія із міністром енергетики Ігорем Насаликом про те, як ввести нову модель ринку електричної енергії так, щоб він не зробив олігархічний клас ще сильнішим, а економіку слабшою.

У нас є проблема, що ріст ВВП у першому кварталі лише 2,2%, а темпи промислового виробництва з листопада по лютий — знизилися. У таких умовах підвищення ціни для всієї української економіки — великого, середнього, малого бізнесу, для бюджетних установ та організацій, комунальних установ — може мати серйозні макроекономічні наслідки.

Чи має команда президента бачення, кого б вони хотіли бачити на посаді прем’єр-міністра?

Річ у тому, що команда президента не призначає в.о. прем'єра міністра. Є коаліція, і якщо коаліція не призначить когось нового, то або буде продовжувати виконувати обов’язки Володимир Гройсман, або, як я розумію, в.о. може бути перший віце-прем’єр-міністр пан Кубів.

Іванна Климпуш-Цинцадзе вчора сказала, що готова виконувати обов’язки прем’єр-міністра. Чи може вона це робити?

Це юридичні питання, у яких я не зовсім спеціаліст. Мені здається, що виконання обов’язків, перш за все, покладається на першого віце-прем’єр-міністра. Я думаю, що юристи нададуть вам відповідь на це питання.

Володимир Зеленський казав про те, що весь уряд має скласти свої повноваження, всі міністри. Чи вважаєте ви так само? Чи є міністри, які, на вашу думку, мають продовжити свою роботу?

Не в моїй компетенції звільняти або призначати міністрів. Якщо президент сказав свою думку, то, значить, така думка і є. І очевидно, що міністрів призначають на підставі рішення коаліції, яка буде сформована. Тому якщо вибори дадуть нову коаліцію, то очевидно, що будуть призначені нові міністри. Після перемоги на виборах хтось з чинних міністрів може і залишиться.

Чи відомо вам, кого Володимир Зеленський запропонує на посаду міністра оборони?

Це питання до нього. Він самостійно приймає таке рішення. Я цього не можу сказати.

Хто в адміністрації президента тепер відповідає за економіку та фінанси? Хто з заступників?

Є цілий ряд заступників голови Адміністрації президента. Ми повинні розуміти, що загалом вплив президента, тим більше — Адміністрації президента, на економіку є достатньо обмеженим. За економіку у нас відповідає більше уряд.

Мається на увазі, хто з заступників курує економічний напрямок, готує проекти документів, які стосуються економіки?

Я думаю, що будуть ще нові призначення. Зараз тільки третій день роботи нового президента України. По-друге, ми повинні розуміти, що немає указів президента, якими він може регулювати економіку напряму. Тому потрібно вибудовувати співпрацю з різними органами влади, зокрема з Кабміном.

Хто в Адміністрації президента відповідає за кадрові призначення?

За кадрові призначення президента відповідає президент. Рішення про моє призначення відбувалося після відповідної консультації президента з головою Адміністрації президента та його заступниками.

МВФ нібито заявив сьогодні, що його комісія покидає Україну, бо її не влаштовують кадрові призначення президента. Можете це прокоментувати?

По-перше, наскільки я знаю, ніякого подібного офіційного повідомлення немає. Це плітки. Співпраця з МВФ чітко регламентована: є меморандум, чіткі вимоги, які ми маємо виконувати. Зокрема, повернення відповідальності за незаконне збагачення. МВФ не фокусується на окремих кадрових посадах. Повірте, якби МВФ прив’язував свою співпрацю до окремих людей, то у нас було б дуже мало траншів.

Нереально, щоб МВФ через якісь кадрові рішення змінював свою позицію. Думаю, вони хочуть розуміти, хто буде урядом, хто буде коаліцією, з ким буде вестися наступна співпраця. Горизонт співпраці — більше, ніж місяць-два, а тому, думаю, вони будуть зараз проводити зустрічі-консультації. Проте за два місяці вони будуть оцінювати ситуацію за підсумками нових парламентських виборів та призначення нового уряду.

Хтось зараз представляє президента на цих перемовах України з МВФ?

За такі питання відповідає Олександр Данилюк. Це колишній міністр фінансів, і він неодноразово вів перемовини з МВФ, а тому дуже компетентний і професійний в цьому питанні. Тому з цим напрямком все спокійно.

Якщо Данилюка призначать секретарем РНБО, то він і далі буде проводити перемовини з МВФ, правильно?

МВФ працює в Україні сьогодні, а указу про відповідне призначення — немає. З формальної точки зору, у комісії хочуть по суті розуміти ситуацію, а тому не так важливо, чи у Данилюка вже є посада. МВФ потрібно дати якесь розуміння і бачення, картинку — що відбувається по суті. А формальна сторона: потім будуть всі призначення, новий парламент, уряд, коаліція. Все буде з часом.

А чи будуть ставитися питання щодо зміни ціни на газ для населення?

Зараз у МВФ немає ніяких вимог до ціни на газ. Цей пункт, який був прописаний у меморандумі, виконаний, і він не є перепоною для наступного траншу. Тому питання не є актуальним для МВФ.

Тобто знижувати ціни на газ не будуть?

Знижувати ціну на газ може уряд. Звичайно, ця проблема актуальна. Має бути знайдений баланс: з одної сторони, співпраця з МВФ, з іншої — український споживач, який має бути здатним оплатити комунальні послуги та, крім того, жити нормально. Це питання непросте і довге, проте зараз претензій від МВФ з цього приводу немає.

Володимир Зеленський вніс свій перший законопроект до парламенту щодо зміни закону про публічні закупівлі. А хто готував цей законопроект?

Є відповідні департаменти, які займаються законотворчою роботою. В АП є представник президента в парламенті — це Руслан Стефанчук. Є ще Руслан Рябошапка — фаховий, компетентний юрист з хорошим досвідом. Вони відповідальні за процес законотворення, за законопроекти та їхню подачу в Раду.

Саме про цей законопроект я вам не можу нічого сказати, бо термінова була річ. Очевидно, що його розробляли швидко вночі.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile