Технології / Відкриття

Медицина у 2018: тест на рак, безпечний ультрафіолет і генномодифіковані діти

Технології/Відкриття/Медицина у 2018: тест на рак, безпечний ультрафіолет і генномодифіковані діти
Зберегти
Вигляд
lead
Щороку у світі відбуваються відкриття, які полегшують життя на Землі або досліджують уже інші планети. Науковий прогрес не стоїть на місці, і одна з галузей, відкриттів у якій людство чекає чи не найбільше — медицина. Громадське зібрало найцікавіші та найважливіші дослідження 2018-го.

Революція у лікуванні раку

Цьогоріч за дослідження терапії онкозахворювань двоє імунологів — Джеймс Еллісон і Тасука Хондзьо — отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини. Вчені віднайшли механізми, за допомогою яких наша імунна система може боротися з раковими клітинами шляхом блокування білка або активації спеціального рецептора. 

У Нобелівському комітеті заявили, що їхня терапія «вчинила революцію у лікуванні раку та фундаментально змінила наш погляд на те, як з ним можна боротися».

На основі результатів досліджень вдалося створити препарати, які уже застосовують при лікуванні останньої стадії меланоми, яку раніше вважали безнадійною, а в деяких випадках — раку легенів. Детальніше про механізми, віднайдені вченими, читайте в матеріалі Громадського «Імунітет проти раку: за що присудили Нобелівську премію з медицини».

Тест на меланому

Ще один прорив, який стосується онкологічних захворювань, здійснили австралійські вчені. Вони розробили тест за аналізом крові, який дозволяє визначити рак шкіри на ранніх стадіях. Аби визначити меланому, лікарі проводять огляд шкіри та роблять біопсію, однак тест дозволить діагностувати хворобу значно швидше. Ба більше, пацієнтам не доведеться робити біопсію.

Безпечний ультрафіолет, що вбиває віруси

Ультрафіолетове світло давно використовується для стерилізації приміщень у лікарнях тощо, однак його промені при тривалому використанні можуть спричинити рак шкіри або катаракту. Тому вчені з Колумбійського університету розробили спеціальні лампи з дальнім ультрафіолетовим випромінюванням С (far-UFC), що вбивають до 99% вірусів, при цьому не завдаючи шкоди клітинам людини. Дослідники сподіваються, що їм вдасться вивести такі лампи у продаж, аби запобігати поширенню вірусів у громадських місцях, як от школах, лікарнях чи аеропортах. Проте, коли саме це можливо буде зробити, вони поки що не знають, пише Time.

Вирощена плацента

Група дослідників з Кембриджського університету створили плацентоподібний 3D органоїд, який здатен продукувати гормони. За основу взяли групу клітин з плаценти абортованого плоду, адже метою вчених було не виростити плаценту, а зрозуміти причини викиднів у жінок.

Плацента — орган, що забезпечує зв’язок між організмом плоду та матері. І якщо з нею не все гаразд, це може призвести до викидня. Проте оскільки цей орган усередині тіла дослідити зовсім непросто, розробка дослідників може допомогти визначити причини аномалій, що призвели переривання вагітності. Створення міні-плаценти — це лише перший крок, який не зможе дати відповіді на всі питання, однак він поклав початок важливому дослідженню.

Повторна пересадка обличчя

Повторну пересадку усього обличчя вперше зробили цього року 43-річному французу Жерому Амону. Чоловік страждає від генетичного захворювання, що спричинило появу пухлин на шкірі. Його «друге обличчя» довелося видалити торік, оскільки організм почав відторгати його через несумісність з антибіотиками, якими він лікував застуду. Операція виявилася вдалою — тепер Жером почувається добре і навіть виглядає молодшим, оскільки його донору було 22. 

Не маючи обличчя, Жером чекав на свого донора два місяці у стерильній кімнаті, не маючи змоги рухатися, пити, їсти чи дихати природнім шляхом, оскільки у нього не було губ.

Успішна операція дає надію іншим пацієнтам, чий організм відторгає пересаджений матеріал. Проте лікар Жерома наголосив, що не бажає повторювати цей досвід — ні для себе, ні для свого пацієнта, оскільки така операція надзвичайно делікатна.

Генномодифіковані діти?

Наприкінці листопада китайський біолог Хе Цзянькуй заявив, що зумів внести зміни у геном ембріонів і домогтися перших у світі генетично модифікованих дітей. Це викликало справжній фурор у його колег та звичайних людей — і не в усіх випадках схвальний. Такі експерименти є незаконними у Сполучених Штатах, а Китай уже розслідує, чи не порушив він законодавство.

Професор Хе у своєму першому публічному виступі після заяви розповів, що він модифікував гени двох дівчат-близнюків, аби зробити їх стійкими до ВІЛ. Проте достеменно невідомо, чи справді такий експеримент відбувся, адже доказів цьому немає. А від початку грудня про нього нічого не чути, медіа навіть писали про його зникнення.

Пов`язані новини