Після відкриття ринку землі сільськогосопдарсткого призначення держава запровадить програму компенсації відсоткової ставки на купівлю земельних паїв малими фермерами. Відсотки за кредитами обіцяють на рівні 3-5% річних.

Про це повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов під час брифінгу з питань земельної реформи 13 січня.

«Ми очікуємо, що відсоток, під який можна буде брати кредити, буде на рівні 3-5% річних у гривні. Це дуже прийнятні, пільгові умови, на рівні інфляції або менше інфляції», — повідомив Милованов.

Зазначимо, що за підсумками 2019 року інфляція в Україні складала 4,1%.

За словами міністра, держава буде компенсовувати банками відсотки на рівні облікової ставки Нацбанку за тими кредитами, які фермери та підприємці візьмуть на купівлю земельних паїв. Таку державну підтримку видаватимуть фермерам, які мають 500 гектарів землі (можливо цей показник піднімуть до 1000 гектарів).

Крім надання пільгових кредитів, держава надаватиме кредитні гарантії на купівлі землі.

28 грудня профільний комітет Ради рекомендував парламенту ухвалити закон про ринок землі у другому читанні.

Зазначимо, що до закону про ринок землі депутати внесли понад 4 тисячі правок. Рада не могла голосувати за цей законопроєкт доти, доки всі ці правки не були розглянуті.

11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile