Фото:

Офіс простих рішень та результатів/скриншот із відео

Голова виконавчого комітету Національної ради реформ Міхеіл Саакашвілі оприлюднив відео, в якому виклав напрацьовану концепцію реформи судової системи України. Вона, за його словами, представляється на громадське обговорення.

«За останніми соціологічними дослідженнями недовіра до судової системи становить близько 70%. Ці цифри доводять: судова реформа вкрай необхідна. І вона має буде фундаментальною, рішучою і швидкою», — написав Саакашвілі.

hromadske зібрало ключові ідеї пропонованої судової реформи.

Прибрати «множинність» системи контролю судів: ліквідувати Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів та Державну судову адміністрацію, натомість — створити єдиний орган судового контролю.

Цей орган матиме такі функції: 1) добір та переатестація судів, 2) розгляд дисциплінарних справ за скаргами на суддів, 3) моніторинг суддівської доброчесності, 4) забезпечення фінансової незалежності судів.

Спростити судому систему: ліквідувати адміністративні, господарські й загальні суди, натомість — створити окружний центр правосуддя. Загалом із 764 судів має залишитися 200, «куди доступ буде полегшено і процедура буде набагато швидшою й прозорішою».

«Крім того — мати Вищий адміністративний суд, куди громадяни будуть звертатися щодо рішень державних органів; Вищий антикорупційний суд, Вищий Суд із питань інтелектуальної власності», — заявив Саакашвілі.

«Суд у смартфоні»: як пояснює Саакашвілі, це продовження ініціативи Зеленського «Держава у смартфоні», коли «все буде автоматизовано, через онлайн, прозоро — і це не фантастика».

Передбачається, що нова система займатиметься автоматичним розподілом справ, дозволить подавати позов онлайн, так само онлайн оплатити судовий збір чи передати докази, а також отримувати копії судових рішень. Як саме це має працювати на практиці — Саакашвілі не пояснив.

Запровадити «альтернативну систему правосуддя» для вирішення спорів: ідеться про створення інститутів третейського суду, застосування медіації, а також застосування іноземного права при вирішенні інвестиційних спорів.

«KyivCity — пілотна ініціатива президента Зеленського, яка дозволить використовувати англійське право як пілотний проєкт для того, щоб подивитися, як він працює тут, і далі поширювати його на всю країну», — сказав Саакашвілі, не уточнивши, що мається на увазі.

Інше:

  • Верховний суд має стати «маленьким суперсудом», а імена його суддів «буде знати вся країна й буде ретельно відбирати», бо вони «будуть формувати судову практику».
  • Конституційний суд у його нинішній формі, на думку Саакашвілі, «взагалі не потрібен», а його долю мають вирішити на референдумі. Його пропонують перетворити на Конституційну палату Верховного суду.

Раніше голова Верховного суду Валентина Данішевська заявила, що не бачить конкретних пропозицій щодо реформування судової системи України в заявах голови виконкому Національної ради реформ Міхеіла Саакашвілі та загалом спроб комунікації Нацради із судовою владою.

7 травня президент Володимир Зеленський призначив Міхеіла Саакашвілі головою Виконавчого комітету Національної ради реформ.

Поділитись: