Колишній президент Грузії та ексголова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі під час брифінгу в Києві, 24 квітня 2020 року
Фото:

Поліщук Максим/УНІАН

Експрезидент Грузії та колишній очільник Одещини Міхеіл Саакашвілі заявив, що стане головою виконавчого комітету Національної ради реформ, останнє засідання якої було 2 роки тому. Чим займається ця рада, хто до неї входить та до чого тут конфлікт Саакашвілі з Арсеном Аваковим — пояснює hromadske.

Коли та для чого створили Нацраду реформ

Нацрада реформ — це консультативно-дорадчий орган при президентові України. Указ про її створення 13 серпня 2014 року підписав тодішній президент Петро Порошенко. 

На сайті глави держави пояснюється, що раду створили «для впровадження узгодженої державної політики реформ в Україні», а також щоб налагодити взаємодію у цьому питанні між державними органами, громадянським суспільством та міжнародною спільнотою. 

Нацрада має займатися стратегічним плануванням, узгодженням позицій та моніторингом реалізації реформ.

Що Нацрада робила раніше

Від грудня 2014 року рада реформ провела 28 засідань. Що на них тільки не обговорювали — реформи правоохоронної системи та управління державними підприємствами, судову, медичну та антикорупційну реформи, децентралізацію, дерегуляцію, приватизацію, енергоефективність тощо. 

Останнє засідання Нацради, яке відбулося 2 березня 2018 року, було присвячене реформі валютного регулювання. Сторінка Нацради у Facebook не оновлювалась з липня 2018-го. 

Дмитро Шимків, який у 2014-2018 роках був заступником глави Адміністрації Порошенка та секретарем ради реформ, зазначав, що вона «стала інструментом забезпечення прогресу у впровадженні змін», а також казав про важливість її збереження:

«Я переконаний, що одним з найважливіших завдань є збереження Нацради реформ як живого організму, з гарячими дискусіями, аргументованими доповідями та конкретними рішеннями»

Дмитро Шимків, заступник глави АП Порошенка у 2014-2018 роках

Хто входить до складу ради

У «режим радіомовчання» Нацрада перейшла ще за президента Порошенка, після зміни влади Зеленський та його команда не стали її реанімувати, тому не відомо, хто зараз входить до її складу і чи входить взагалі. Персональний склад Нацради затверджує президент.

За минулої влади головою ради був президент Порошенко, його заступником — голова АП Борис Ложкін. Також серед постійних членів — прем'єр Арсеній Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, заступники голови АП Олексій Філатов та Дмитро Шимків, міністерка фінансів Наталія Яресько, міністр юстиції Павло Петренко та міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус. 

За згодою до зібрань приєднувались тоді ще голова Верховної Ради Володимир Гройсман, голова Нацбанку Валерія Гонтарєва та керівники низки комітетів парламенту.

П'ятий президент України Петро Порошенко (другий ліворуч), колишній прем'єр Володимир Гройсман (третій ліворуч) та інші члени Національної ради реформ під час засідання, Київ, 10 листопада 2017 року
Фото:

Марків Михайло/POOL/УНІАН

Також до складу Нацради входили виконавча директорка «Європейської Бізнес Асоціації» Ганна Дерев'янко, експерт «Реанімаційного пакету реформ» Дмитро Котляр, засновник громадської ініціативи «Об'єднання українських випускників зарубіжних університетів Асоціація «Професійний Уряд» Даніїл Пасько та співзасновник ГО «Всеукраїнська громадянська платформа «Нова Країна» Валерій Пекар. Останній розповідав про перебіг засідань Нацради в блогах.

Для розгляду окремих питань до Нацради запрошували міністрів, парламентарів, голів фракцій, представників громадськості та бізнес-асоціацій. 

Що робитиме Саакашвілі у Нацраді

Вочевидь, призначенням Саакашвілі Зеленський хоче реанімувати раду реформ, але про його функції на новій посаді поки нічого не відомо, він навіть не сказав, коли розпочне роботу. Раніше Міхеіл заявляв, що президент Зеленський хоче, аби він займався переговорами з Міжнародним валютним фондом. Сам Саакашвілі зголосився допомагати малому та середньому бізнесу в Україні: «Я готовий представити цілий пакет додаткових законів, щоб полегшити життя малому й середньому бізнесу. Прибрати бюрократію і дармоїдів, які просто добивають український бізнес».

До чого тут конфлікт Саакашвілі з Аваковим

Одне з засідань Нацради, яке відбулось в грудні 2015 року і було присвячене реформі управління державною власністю, закінчилось конфліктом Саакашвілі, тоді голови Одеської ОДА, з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Главу МВС роздратували слова Саакашвілі про корупцію, яку нібито очолює Кабмін. У суперечку втрутився Арсеній Яценюк, який назвав Саакашвілі «гастролером» і побажав «забратися з країни». Порошенко закрив засідання достроково.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: