Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер подав у відставку (на фото — Волкер на брифінгу у Києві, липня 2019 року)
Фото:

EPA-EFE/INNA SOKOLOVSKAYA

Спецпредставник США з питань України Курт Волкер йде у відставку після двох років роботи на цій посаді, повідомляють американські ЗМІ. Головною причиною звільнення є згадка про нього у скарзі інформатора, який пролив світло на телефонну розмову між Трампом і Зеленським.

Про відставку Волкера повідомили CNN та The New York Times, посилаючись на власні джерела. Сам Курт Волкер цю інформацію поки що не коментував. Як повідомила медіа обізнана особа, у ситуації, що склалася, він більше не міг ефективно виконувати свої обов’язки. 

Палата представників Конгресу США має допитати Волкера наступного тижня в рамках розслідування щодо імпічменту Дональда Трампа.

Про що йдеться в записці? 

Анонімний інформатор повідомляє, що за день після телефонної розмови між двома президентами 25 липня, Курт Волкер відвідав Україну та зустрівся з Зеленським і кількома іншими політиками. Компанію йому склав представник США в Європейському Союзі Ґордон Сондленд. Згідно зі скаргою, вони «давали поради» українській владі про те, як розрулювати вимоги Дональда Трампа.

Зустріч президента України Володимира Зеленського із спецпредставником США з питань переговорів щодо Українита Куртом Волкером в Канаді, 3 червня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

Ймовірно, ідеться про розслідування щодо сина Джо Байдена Хантера, який на час його віцепрезидентства працював в українській компанії Burisma. Тодішній генпрокурор Віктор Шокін проводив щодо неї розслідування, однак згодом його звільнили — це було вимогою як Джо Байдена, так і інших міжнародних партнерів України. 

Дональд Трамп та його соратники вважають це конфліктом інтересів, і виступають за розслідування справи. Проте НАБУ підтвердило, що проти сина Байдена справа не відкрита, а діяльність компанії розслідують за період, коли Хантер ще не працював там. 

Як пояснює The New York Times, Волкер діяв не на прохання американської влади, а через стурбованість нового керівництва України тим, який вплив ситуація з розслідуванням матиме на відносини зі США.  

Крім того, персональний адвокат Трампа опублікував скріншот смс-повідомлення від 19 липня, в якому Курт Волкер знайомив Джуліані з близьким соратником Зеленського Андрієм Єрмаком. 

«Пане мер, було справді приємно з вами поснідати, – йдеться в смс. – Як ми й говорили, cконтактую вас з Андрієм Єрмаком, який є дуже близьким до президента Зеленського». 

Уже після виборів Джуліані та Єрмак зустрілися в Мадриді. Інформатор називає Волкера та Сондленда чиновниками, що, спілкуючись з Руді Джуліані, намагалися «зменшити шкоду» для нацбезпеки США. 

Чим займався Курт Волкер? 

Волкера призначили спецпредставником США з питань України в 2017-му — доти такої посади не існувало. До того питаннями України опікувалася експомічниця Держсекретаря США Вікторія Нуланд, зокрема вела перемовини з Владиславом Сурковим. 

Однак вона займалася Європою та Євразією, в той час як у сферу відповідальності Курта Волкера входила лише Україна. Він повинен був займатися російсько-українським конфліктом, зокрема Донбасом, координувати зусилля з боку Держдепартаменту із врегулювання конфлікту. 

Волкер неодноразово приїжджав до України, спілкувався як з нинішним, так і з колишнім президентом, відвідував Донбас. Його позиція завжди була проукраїнською, він негативно відреагував на видачу російських паспортів на окупованих територіях, постійно запевняв Україну в підтримці США, підтримував прямий діалог з Росією та часто говорив про звичайних жителів на Донбасі: «Люди, які перебувають на території Східної України, підконтрольній Росії, є громадянами України. Обов'язок уряду — зробити все можливе, щоб підтримати їх та звільнити від страждань, спричинених російською агресією», — писав він. 

Спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер (в центрі) та ексзаступник голови Спецмоніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг в Авдіївці, 23 липня 2017 року
Фото:

OSCE/Mariia Aleksevych

«Я не можу пригадати американського високопосадовця, який за два роки понад десять разів бував в Україні, і не лише в Києві, а й в Авдіївці, Маріуполі, Краматорську. Ця людина достатньо досконало знала ситуацію в Україні», — так відгукується про Волкера директор Інституту світової політики Євген Магда. 

Він пояснює, що нині може виникнути багато спекуляцій про те, а чим же займався спецпредставник США. Однак експерт підкреслює, що він постійно привертав увагу до ситуації в Україні, та ділився своїми знаннями та розумінням України з Держдепартаментом та президентом, які уже ухвалювали рішення. 

«Найбільше моє занепокоєння — це те, що ця посада взагалі буде скасована. Існування цієї посади в структурі Держдепартаменту було помітним сигналом для міжнародних гравців про те, що США зацікавлені у ситуації в Україні», — вважає Магда.   

З тим, що Волкер і справді багато значив для України, погоджується і журналіст Кріс Міллер. «Його дуже поважали в Україні, він подобався як адміністрації Порошенка, так і Зеленського, — пояснює журналіст. —– Щонайменше, ми можемо визнати його заслугу в тому, що він постійно намагався сприяти діалогу з Росією для відновлення миру та вирішення конфлікту на Донбасі». 

Міллер підкреслює, що багато що з роботи Волкера не було публічним. Він також каже про Волкера як про «представника України у США», адже, приїжджаючи в Україну, він зустрічався з представниками влади та людьми, тож у Вашингтоні завжди мав хорошу відповідь на питання, чому Україна потребує допомоги. 

Як на відставку відреагували українські політики? 

На відставку Волкера уже відреагували в соцмережах українські політики. Зокрема, ексміністр закордонних справ Павло Клімкін назвав його звільнення «реальною втратою». 

«Ми йому були небайдужі — це дуже рідко трапляється в політиці», — написав він на свої сторінці у Facebook.

Жаль з цього приводу висловив п’ятий президент України і лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко. «Як важко переоцінити і його твердість та стратегічне бачення протидії російській агресії. З Куртом нам всім в Україні почувалося впевненіше – і за мирне врегулювання, і за прогрес на шляху реформ, і за роль США», — написав він.

Курта Волкера добре знають і у так званій «трансатлантичній спільноті». Йдеться про дипломатів, аналітиків, політиків, які займаються НАТО, ЄС, питаннями безпеки у Центральній і Східній Європі, в той чи інший час обіймали державні посади і сьогодні мають хороші зв’язки з американським істеблішментом, що теж було на руку Україні. Хто тепер замінить його на посаді і чи збережеться вона взагалі — поки невідомо. 

Поділитись: