Нова прем'єр-міністерка Молдови Майя Санду під час брифінгу в будівлі парламенту в Кишиневі, Молдова, 14 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/DUMITRU DORU

Минув рівно тиждень відтоді, як уряд, підконтрольний олігарху Владу Плахотнюку, відмовився від влади у Молдові. Сам Плахотнюк покинув країну, а легітимний уряд нарешті зміг увійти у свій офіс, який до того блокували організовані групи людей.

Головна мета нинішнього уряду, який утворився в результаті домовленості двох абсолютно різних партій — проєвропейської та проросійської — очистити країну від олігархів. Про те, як Молдова збирається це робити, куди планує рухатися, а також якими будуть відносини Кишинева з Києвом та чим ми можемо допомогти одне одному — Громадське в ексклюзивному інтерв’ю розпитало прем’єрку Молдови Майю Санду.

Як Молдова боротиметься з корупцією

Ми точно можемо сказати, що мирна передача влади відбулася. Ми маємо легітимний уряд, але, звичайно, ситуація досі складна. Навіть попри те, що очільник режиму Влад Плахотнюк пішов, у нього досі є люди в секторі юстиції, прокуратури, яких він контролює. Тож ми тільки починаємо процес очищення державних інституцій від контролю колишнього режиму, і намагаємося впевнитися у незалежності цих інституцій.

Я вірю, що зараз у Молдові та Україні для цього є вікно можливостей. Ми мусимо починати з ключових інституцій — в нашому випадку це прокуратура, галузь юстиції, суди. Зараз у парламенті ми розглядаємо деякі поправки до закону про прокуратуру, що дозволять нам змінити генпрокурора. Тому що нинішній генпрокурор був замішаний у порушеннях, вчинених режимом, і нічого не робив, аби розслідувати випадки корупції, які принесли Молдові погану славу. Наприклад, ми говоримо про махінації у банківському секторі, що сягали 12% ВВП країни. Чотири роки після потому ніхто не сидить у в'язниці, і ці втрати не покрили.

Це буде довгий процес, але первинною межею цього я бачу генпрокурора, який не матиме зв'язків із жодним політиком — ані зі мною, ані зі соціалістами, ані з Плахотнюком. Для мене це стане першим знаком, що країна рухається у правильному напрямку.

Антикорупційне бюро та допомога від України

Я би хотіла, аби це бюро радників прем’єр-міністра створили за два тижні, і ми б хотіли запросити людей з України, з Румунії, аби перейняти досвід цих країн. Також ми розраховуємо, що до цієї структури увійдуть експерти з інших країн, де сектор правосуддя вже добре працює і він є незалежним. І саме тому ми потребуємо цю консультативну раду, адже хочемо розуміти, як нам правильно розставити свої пріоритети, порядок денний зараз досить непростий, а очікування людей — дуже високі.

Вони вірять у те, що коли ти вже берешся реформувати уряд, ти автоматично маєш реформувати сектор правосуддя при тому, що це не така проста справа, на жаль. Але зараз ми хочемо сформулювати основні питання, які ми розглядатимемо відразу, озвучити основні помилки, яких ми прагнемо уникнути — саме для цього ми й створюємо цей консультативний орган. Я би особливо хотіла зрозуміти — зокрема завдяки досвіду колег із Києва, де вже є досвід створення спеціального антикорупційного суду, агенцій, які борються із великою корупцією. І забезпечення функціонування усіх цих інституцій у комплексі може зайняти деякий час.

Ми би хотіла мати дуже добрі стосунки з Україною. Є ті ж самі виклики, з якими стикаються наші країни, і я вірю, що ми маємо знаходити спільні рішення. Є речі, яких ми можемо навчитися у Києва, а Київ — у нас. Придністров'я — це велике питання у нашому порядку денному. Ми знаємо, що режим у Тирасполі вижив за рахунок корупційних схем та контрабанди. Ми сподіваємося, що влада в Києві допоможе нам здолати ці схеми. У минулому в них брали участь і з Кишинева, і з України. Є багато інших сфер співпраці, яку ми хочемо почати якомога швидше.

Про партнерство із проросійською партією

Ми маємо спільні прагнення, які прописані у нашій угоді — вона є у відкритому доступі. Йдеться, передусім, про деолігархізацію країни. З іншого боку, уряд — проєвропейський. І ви можете перевірити резюме міністрів у моєму уряді. Програма уряду базується на домовленостях, які республіка Молдова має з Євросоюзом. І поки все це працює досить добре, ми адаптуємо наше законодавство у парламенті у прискореному режимі, і ці зміни поки мають повну підтримку в уряді.

Про вступ Молдови в ЄС

Ми справді маємо добрі відносини з інституціями ЄС, і ми отримували від них багато підтримки, коли уряд ішов антидемократичним шляхом. Єврокомісар Йоганнес Ганн відвідував Молдову, тож ми налаштовані дуже оптимістично щодо відновлення повного політичного діалогу з ЄС, розмороження проєктів та допомоги для країни. В той же час, ми розуміємо, що є перешкоди, включаючи той факт, що парламент підтримується проєвропейськими силами разом із тими, що хочуть ближчих відносин з Кремлем. Ми сподіваємося прийти до моменту, коли всі партії підпишуть зобов'язання зробити Молдову членом ЄС в якийсь час. Зараз ми просто маємо працювати дуже плідно, аби довести нашим європейським та іншим партнерам, що ми заслуговуємо підтримки і що ми маємо серйозні наміри в побудові демократичної держави.

Поділитись: