«Ми не нейтральні»: нова президентка Угорщини озвучила позицію щодо війни рф проти України

Новообрана президентка Угорщини Каталіна Новак під час церемонії інавгурації, 14 травня 2022 року
Новообрана президентка Угорщини Каталіна Новак під час церемонії інавгурації, 14 травня 2022 рокуKatalin Novák / Twitter

Новообрана президентка Угорщини Каталіна Новак під час церемонії інавгурації 14 травня оголосила десять пунктів, у яких висловила позицію щодо війни росії проти України.

Про це пише угорське видання Telex.

«Темне небо кидає тінь на життя — війна. Зараз це не віртуальна реальність відеоігор, це не комп'ютерна графіка, це не фотошоп, це не фільм про війну, це кривава реальність», — сказала Новак, коментуючи російське вторгнення в Україну.

Вона високо оцінила реакцію угорців: за словами Новак, Угорщина прийняла 700 тисяч українських біженців і зібрала «сотні мільйонів» форинтів на допомогу. Вона перерахувала десять пунктів про те, який вигляд має війна для Угорщини.

  1. Ми засуджуємо агресію путіна, збройний напад на суверенну державу.
  2. Ми назавжди скажемо «ні» всім зусиллям відновити Радянський Союз.
  3. Ми, угорці, хочемо миру тут і в сусідніх країнах, ми хочемо миру, а не війни.
  4. Ми вимагаємо розслідування та покарання військових злочинів.
  5. Ми не нейтральні, ми на боці невинних жертв і правди. Ми виконуємо свої зобов’язання у межах ЄС і НАТО, але якщо цього вимагатимуть угорські інтереси, ми скажемо «ні».
  6. За жодних обставин ми не хочемо відмовлятися від свого суверенітету, за який неодноразово боролися, і постійно розвиваємо наші оборонні сили.
  7. Ми підтримуємо вступ України до ЄС.
  8. Ми готові йти на жертви заради миру і не будемо перешкоджати жертвам наших союзників, але ми не погодимося на рішення, які потребують від угорців більше жертв, ніж буде шкода, яку вони завдають російському агресору.
  9. Ми готові виступати посередником між сторонами війни.
  10. Ми наполягаємо на забезпеченні прав угорців, які проживають в Україні, як раніше, так і зараз.

44-річна Новак стала першою жінкою-президентом Угорщини, а також наймолодшою президенткою серед лідерів усіх країн ЄС. Вона замінила Яноша Адера, який пішов із посади після завершення другого терміну.

Раніше Новак обіймала посаду заступника лідера партії «Фідес» Віктора Орбана і була міністром у справах сім'ї, відповідаючи за програму економічної підтримки середнього класу, включно з субсидіями та державними кредитами на житло і зниженням податків.

Позиція Угорщини щодо санкцій

В уряді Угорщини переконують, що нафтове ембарго проти рф завдасть занадто великої шкоди для економіки країни. Водночас ЄС запропонував Угорщині та Словаччині запровадити такі санкції до кінця 2024 року, а Чехії — до червня того ж року, оскільки вони сильно залежать від російської нафти.

Але напередодні в Угорщині заявили, що підтримають ембарго, лише якщо воно стосуватиметься морських постачань цього енергоресурсу.

Видання Politico повідомляло, що в ЄС розглядають можливість фінансової компенсації Угорщині, намагаючись переконати прем'єр-міністра Віктора Орбана підписати шостий пакет санкцій проти рф.

А Bloomberg писав, що деякі країни Європейського Союзу вже заявляють, що, можливо, настав час подумати про відтермінування заборони на російську нафту, щоб запровадити інші запропоновані санкції проти рф, допоки блок не зможе переконати Угорщину підтримати ембарго.