Міністр оборони США відвідає Швецію, щоб обговорити її вступ до НАТО

Міністр оборони США Ллойд Остін у квітні планує відвідати Швецію, щоб обговорити її вступ до НАТО.

Про це йдеться в заяві Остіна щодо вступу Фінляндії до НАТО.

За його словами, Фінляндія є «гордою демократією», чиї боєздатні війська зміцнять НАТО.

«Разом ми продовжуватимемо термінову, життєво важливу роботу Альянсу щодо підтримки сил свободи, захисту кожного дюйма території НАТО та побудови безпечнішого світу», — наголосив очільник Пентагону.

Остін також зазначив, що через рік після повномасштабного вторгнення росії в Україну НАТО стало «більш об’єднаним і рішучим, ніж будь-коли».

«Війна [президента рф] путіна не є наслідком розширення НАТО — це причина розширення НАТО. І Сполучені Штати сповнені рішучості стояти на боці хоробрих захисників України скільки завгодно», — додав Остін.

Водночас міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу написав у Twitter, що 4 квітня в Брюсселі нагадав своєму шведському колезі Тобіасу Більстрему про «кроки, які Швеція повинна зробити для вступу в НАТО».

«У боротьбі з тероризмом важлива співпраця, орієнтована на результат», — зазначив Чавушоглу.

Швеція чекає на рішення Туреччини та Угорщини

У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.

А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.

Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.

Проте переговори Швеції з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.

Ердоган 17 березня оголосив, що його країна починає процес ратифікації заявки Фінляндії про вступ до НАТО окремо від Швеції.

Після цього угорська керівна фракція «Фідес», яка має більшість у парламенті, також вирішила ратифікувати членство Фінляндії в НАТО. Рішення щодо Швеції ухвалюватиме пізніше.

4 квітня Фінляндія офіційно стала 31 країною-членом НАТО.