Попри рішення Київського апеляційного суду, який підтвердив рішення судів попередніх інстанцій у справі про депозити компаній родини Суркісів у ПриватБанку, повернення цих грошей Суркісам неможливе.

Про це повідомив міністр Юстиції України Денис Малюська в інтерв'ю «Радіо НВ».

«Якщо відкинути всю цю «юридистику», ні, нічого не змінилося. Кошти офшорним компаніям, які пов’язують з Суркісами у медіа, ПриватБанк зараз не поверне. Це неможливо. І власне, цього ухвала не вимагає», — повідомив міністр юстиції.

Він також зазначив, що навіть у разі ухвалення «антиколомойського» закону, існує 1% ймовірність того, що суд зможе ухвалити рішення про повернення ПриватБанку колишнім власникам.

15 квітня Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити без змін рішення судів попередніх інстанцій та зобов'язати ПриватБанк виплатити понад 250 мільйонів доларів за депозитними договорами родині Суркісів.

У чому суть справи?

Депозити родини Суркісів були відкриті на кіпрській «дочці» ПриватБанку у 2014 році. Виплатити їх власникам депозитів суд наказав ще у 2017 році, однак тоді це рішення не змогли втілити у життя.

Річ у тому, що під час націоналізації ПриватБанку, НБУ визнав родину Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами, а їхні багатомільярдні депозити у банку обміняв на акції ПриватБанку. Згодом всі акції держава купила за 1 гривню під час націоналізації. Ця процедура називається bail-in.

Наразі процедуру bail-in за депозитами Суркісів оскаржують у Верховному суді. Під час останнього засідання Верховний суд зробив перерву на невизначений термін. Напередодні дату розгляду рішення за боргом Суркісів Верховний суд призначив на 27 квітня.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів. Вони перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Поділитись: