Верховний суд ухвалив рішення оголосити перерву на невизначений термін у справі про визнання родини Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами.

ОНОВЛЕНО: раніше у пресслужбі Нацбанку повідомили, що перерва у розгляді справи триватиме до 17 березня, однак згодом там уточнили, що перерва оголошена на невизначений термін.

Про це hromadske повідомили у пресслужбі Національного банку України.

Судове засідання тривало близько 10 годин з декількома перервами. У ході засідання Верховний суд відхилив клопотання про перенесення розгляду справи та про допуск до зали суду представників європейських держав та МВФ, передає «Інтерфакс-Україна».

У чому суть справи?

Родина Суркісів оскаржувала процедуру bail-in, яку Національний банк проводив у ході націоналізації. Ця процедура передбачає, що великі депозити низки осіб у банку обміняли на акції ПриватБанку, а самих цих осіб визнали пов'язаними з банком.

Обмінявши депозити на акції ПриватБанку держава у 2016 році фактично визнала родину Суркісів акціонерами ПриватБанку, а їхні акції, разом з акціями всіх інших акціонерів, зокрема Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, купила за 1 гривню.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, зокрема розгляд справи Шостим апеляційним адміністративним судом, що розгадає справу про законність націоналізації ПриватБанку, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів та перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. За словами Коломойського, він був вимушений сам запропонувати націоналізацію ПриватБанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.

Тодішня голова НБУ Валерія Гонтарева повідомила, що ексвласники ПриватБанку вивели 16 млрд гривень в ніч перед націоналізацією.Також повідомлялося, що ПриватБанк перед націоналізацією вивів 110 мільярдів гривень через фіктивні компанії.

Наразі у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, яким пропонують остаточно заборонити повернення націоналізованих банків колишнім власникам. На ухваленні цього законопроєкту наполягає Міжнародний валютний фонд.

Поділитись: