Місія МАГАТЕ у Запоріжжі, запаси газу у сховищах України та успіхи ЗСУ: головне за день 31 серпня

Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі у Києві, 31 серпня 2022 року
Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі у Києві, 31 серпня 2022 рокуAP Photo / Efrem Lukatsky

Місія МАГАТЕ вже прибула до Запоріжжя; Україна накопичила у підземних сховищах 13 мільярдів кубометрів газу; «Нафтогаз» домовився про відстрочку боргів за деякими єврооблігаціями. Зібрали головні новини за день 31 серпня.

Місія МАГАТЕ на шляху до ЗАЕС

Близько 15:00 31 серпня Місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка має проінспектувати захоплену російськими військами Запорізьку АЕС, вже прибула до Запоріжжя. Пропагандистське російське видання ТАСС повідомляло, що місія має прибути до Енергодара зранку 1 вересня.

Попри очікування на прибуття місії окупанти відмовилися робити спецперепустки для місії МАГАТЕ. Її члени мали стояти в загальній черзі на пункті пропуску.

Напередодні візиту МАГАТЕ окупанти відкривали вогонь по Енергодару та інших населених пунктах Запоріжжя. Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що лише за останню добу в області зафіксовано понад 106 обстрілів. Водночас окупанти звинувачують в обстрілах ЗСУ.

Окрім того, так званий представник окупаційної адміністрації Володимир Рогов повідомив про затримання «українських диверсантів», які нібито планували вчинити теракт на ЗАЕС під час візиту місії МАГАТЕ.

Запаси газу України

На кінець серпня Україна накопичила у підземних сховищах 13 мільярдів кубометрів газу. Утім уряд доручив «Нафтогазу» до початку опалювального сезону забезпечити 19 мільярдів кубів газу. Очільник Оператора ГТС України Сергій Макогон заявив, що досягнути такої цілі за півтора місяця майже неможливо.

Він запевнив, що до 15 жовтня у сховищах буде приблизно 14,4 мільярда кубометрів газу і з такими запасами «реально пройти помірну зиму».

Відстрочка боргів

«Нафтогаз» успішно провів переговори з держателями єврооблігацій про відтермінування погашення боргу у 2026 році замість 2024-го. Водночас власники єврооблігацій, термін погашення яких настає в листопаді 2026 року, не підтримали відстрочку виплат.

Успіхи ЗСУ

Розвідка Великої Британії повідомила, що Збройні сили України на півдні країни подекуди відсунули лінію фронту, використовуючи відносно слабку російську оборону. Британці зазначають, що українські бронетанкові сили з 29 серпня здійснюють наступ на кількох напрямках півдня країни. Розвідники припускають, що росія після перших успіхів ЗСУ спробує закрити прогалини у своїй лінії, використовуючи мобільні резервні підрозділи.

Оперативне командування «Південь» повідомило, що ситуація залишається стабільно напруженою та динамічною, але контролюється ЗСУ. Захисники України на півдні вдарили ще по двох пунктах управління, двох складах із боєприпасами, засобах ППО, радіолокаційній станції та районах зосередження артилерії.

Зустріч міністрів ЄС

За підсумками неформальної зустрічі глави МЗС із країн Євросоюзу погодилися про призупинення угоди ЄС із росією про спрощений візовий режим. Але рішення про загальну заборону туристичних віз для росіян досягти не вдалося, бо низка країн виступили проти цього.

Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз «не хоче відрізати себе від тих росіян, які проти війни в Україні». Він додав, що у ЄС є «спільне розуміння» того, що шенгенські візи потрібно й надалі видавати росіянам на індивідуальній основі.

При цьому на зустрічі узгодили, що російські паспорти, які видають на тимчасово окупованих територіях України, не визнаватимуть у країнах ЄС. А країни-сусіди росії можуть ухвалювати заходи на національному рівні щодо обмеження в’їзду росіян відповідно до шенгенського кодексу.

Інші новини:

  • В Україні судитимуть поплічників рф, які намагалися влаштувати держпереворот і співпрацювали з Медведчуком та Сурковим. Підозрюваними є двоє громадсько-політичних діячів, які готували насильницьку зміну і повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні.
  • Глава МЗС Бельгії перепросила за те, що незаконно їздила в окупований Крим. Аджа Лябіб визнала, що незаконно потрапила до Криму у 2021 році як журналістка і режисерка-документалістка.
  • У Києві продовжать зупиняти громадський транспорт під час тривоги. Рада оборони Києва вирішила продовжити зупинку громадського транспорту у столиці на час повітряної тривоги, попри звернення киян про скасування цього рішення. Окрім того, Рада оборони Києва вирішила, що під час повітряної тривоги також припинятимуть роботи на будівельних майданчиках. Це рішення запрацює з 1 вересня.
  • Час роботи закладів громадського харчування у Києві скоротили: тепер вони зможуть працювати не довше ніж до 22:00.
  • «Газпром» призупинив роботу «Північного потоку» на три дні. Перекачування газу не відбуватиметься із 31 серпня по 2 вересня, однак у Європі переживають, що росія знайде привід для того, щоб і надалі обмежити постачання.