Міжнародний кримінальний суд «глибоко шкодує» через рішення США накласти на нього санкції
Міжнародний кримінальний суд (МКС) висловив «глибокий жаль» через оголошення США про «подальші загрози й примусові заходи» проти нього та його працівників. Йдеться про санкції, які адміністрація американського президента наклала на працівників Суду через розслідування ним можливої причетності американських військових до воєнних злочинів в Афганістані.
Про це йдеться в повідомленні на сайті суду.
«МКС твердо підтримує своїх працівників і посадовців і продовжує неухильно виконувати своє зобов’язання з неупередженого й незалежного виконання мандату, яким він наділений Римським статутом і його державами-підписантами», — зазначається в заяві.
Суд наголошує, що він є незалежною міжнародною юридичною установою, а дії США — це «неприйнятна спроба втручання у верховенство права та діяльність МКС».
«Посягання на МКС також є посяганням на інтереси жертв звірських злочинів, для багатьох із яких Суд є останньою надією на справедливість», — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, 11 червня президент США Дональд Трамп оголосив про введення санкцій щодо працівників Міжнародного кримінального суду — міжнародний інститут, який займається переслідуванням відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності.
Йдеться про економічні санкції проти працівників МКС, які «безпосередньо займаються розслідуванням чи переслідуванням у судовому порядку військовослужбовців США без згоди на те американської сторони», а також про обмеження видачі віз працівникам МКС та членам їхніх сімей.
Таке рішення Трамп ухвалив на тлі розслідування судом можливого скоєння військовими США воєнних злочинів в Афганістані.
5 березня 2020 року Міжнародний кримінальний суд одностайно проголосував за початок цього розслідування. Зробив він це з другої спроби: у квітні 2019 року колегія з трьох суддів вирішила, що «розслідування ситуації в Афганістані на той час не слугуватиме інтересам справедливості». Ще в березні рішення МКС розкритикував держсекретар США Майк Помпео, назвавши його «карколомним рішенням непідзвітної нікому політичної інституції, яка маскується під юридичний орган».
У квітні 2020 року США скасували візу на в'їзд до США Генеральній прокурорці Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуді.
Розслідування МКС має встановити можливу причетність до воєнних злочинів військовослужбовців США, членів Центрального розвідувального управління й терористичного угруповання «Талібан».
Зазначимо, що США не є підписантами Римського статуту — міжнародної угоди, на основі якої було засновано Міжнародний кримінальний суд. Цей аргумент американська сторона й використовує для обґрунтування незаконності рішення МКС почати розслідування. Водночас Афганістан є членом МКС, але не звертався до нього по розслідування воєнних злочинів, вважаючи, що вони мають розслідуватися місцевою владою.
Нагадаємо також, що незадовго до рішення Міжнародного кримінального суду про початок розслідування у березні 2020 року за посередництва США влада Афганістану й «Талібан» уклали угоду про завершення воєнних дій — вперше за 18 років конфлікту в країні.
Військові США та їхніх союзників перебувають в Афганістані з 2001 року. Ввести їх туди розпорядився президент Джордж Буш у відповідь на теракти 11 вересня 2001 року, оскільки «Талібан» переховував терористичну мережу «Аль-Каїда» та її лідера — Усаму бен Ладена. Після укладання угоди чисельність військового контингенту почали поступово скорочувати.
Попри протиріччя між сторонами, а також політичну кризу в Афганістані, загалом спостерігачі відзначають виконання угоди.
Міжнародний кримінальний суд (МКС) — перший правовий інститут, що діє постійно, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого в 1998 році. Існує з липня 2002 року. Штаб-квартира розташована в нідерландському місті Гаага.
- Поділитися: