Державний секретар США Майк Помпео заявив, що американську військову допомогу Афганістану скоротять на 1 мільярд доларів, оскільки місцеві політичні лідери не можуть домовитися про формування уряду єдності, аби почати перемовини з ісламістським угрупованням «Талібан».

Як повідомляє The Guardian, відповідну заяву Помпео оприлюднив за підсумками перемовин між президентом Афганістану Ашрафом Гані та його політичним опонентом Абдуллою Абдуллою, який також проголосив себе главою держави і не визнає результати останніх президентських виборів.

«Сполучені Штати розчаровані в них (Гані й Абдуллі — ред.) й у тому, що їхня поведінка означає для Афганістану й наших спільних інтересів. Їхня неспроможність домовитися нашкодила відносинам Афганістану й США і, на жаль, знеславила тих афганців, американців і партнерів по коаліції, які пожертвували власним життям і скарбом у боротьбі за побудову нового майбутнього цієї країни», — заявив держсекретар США.

Він також додав, що фінансову допомогу можуть скоротити на ще 1 мільярд доларів у 2021 році, якщо доти не буде жодного прогресу у внутрішньоафганських перемовинах. Вони передбачені мирною угодою між США й «Талібаном», укладеною 29 лютого. Окремі домовленості Сполучені Штати ухвалили й з офіційно визнаним урядом Афганістану.

Основна претензія США до афганської влади полягає у відмові виконувати пункт щодо обміну ув’язнених. Йдеться про звільнення 5000 бойовиків «Талібану» в обмін на 1000 утримуваних афганських солдатів. Як заявляв Гані, він вважає такий обмін нерівноцінним і стверджує, що раніше йшлося про зовсім інші числа.

За словами ж Помпео, «Талібан» свою частину домовленостей виконує: «Вони дотримуються зобов’язання зменшити насилля. Вони загалом це й зробили, і тепер працюють задля підготовки команди до фінальних перемовин».

Йдеться про внутрішньоафганські перемовини, де мають бути присутні представники влади Афганістану й бойовики «Талібану». Мета перемовин — домовитися про майбутній устрій країни, аби остаточно покласти край насиллю.

Зараз, як передає The Guardian, Помпео перебуває в столиці Катару Досі на перемовинах із представником «Талібану» Муллахою Барадаром.

Нагадаємо, державний секретар США Майк Помпео у понеділок, 23 березня, прибув до Афганістану з попередньо неоголошеним візитом, аби врятувати мирну угоду з «Талібаном» і вирішити політичну кризу в країні.

Через фактичне двовладдя в країні почав буксувати мирний процес, розпочатий угодою між США й «Талібаном» — ісламістським терористичним угрупованням, що воює проти афганської влади.

Нагадаємо, 29 лютого 2020 року США підписали з «Талібаном» мирну угоду, яка має покласти край 18-річній війні в Афганістані. Вона передбачає виведення усіх американських військ з Афганістану. «Талібан» зі свого боку зобов’язався не приховувати представників інших терористичних угруповань і провести повноцінні переговори з урядом Афганістану. 

Зазначимо, що військові США та їхніх союзників перебувають в Афганістані з 2001 року. Ввести їх туди розпорядився президент Джордж Буш у відповідь на теракти 11 вересня 2001 року, оскільки «Талібан» переховував терористичну мережу «Аль-Каїда» та її лідера — Усаму бен Ладена.

Поділитись: