Молодь виграла позов проти влади Німеччини. Суд визнав, що кліматичний закон країни не зовсім конституційний

Конституційний суд Німеччини постановив, що закон про захист клімату, ухвалений у 2019 році, є частково неконституційним — зокрема, він без пояснень відтерміновує період скорочення шкідливих викидів до 2030 року і не вказує, як саме країна планує цього досягти.

Про це повідомляє пресслужба суду.

Рішення Конституційний суд виніс у четвер, 29 квітня. Позов подали дев’ятеро екоактивістів, переважно молодь, яких підтримали декілька екоорганізацій, зокрема і Fridays for Future, заснована Гретою Тунберг.

У позові стверджувалося, що закон містить недостатньо заходів зі зменшення викидів парникових газів і протидії змінам клімату. Це, стверджували позивачі, порушувало їхнє «основоположне право на цивілізоване майбутнє».

Рішення суду означає, що тепер німецький парламент повинен внести зміни в закон, щоб досягнення викладеним у ньому цілей було обґрунтованішим і більш швидким, ніж це вказано зараз.

«Майбутні зобов’язання зі скорочення викидів зачіпають практично всі свободи, оскільки чи не всі сфери людського життя все ще пов’язані з викидами парникових газів, а отже, перебувають під загрозою від різких обмежень, передбачених на період після 2030 року», — пояснив суд.

Міністр економіки та енергетики Німеччини Петер Альтмаєр назвав рішення суду «великим і значним» для захисту довкілля й прав молоді. А міністр фінансів Олаф Шольц заявив, що планує якнайшвидше внести зміни до закону, щоб він відповідав Конституції.

Чинна редакція закону зобов’язує Німеччину до 2030 року скоротити викиди парникових газів на 55% у порівнянні з рівнем 1990 року, а також визначає річні максимальні обсяги викидів для різних секторів економіки — від енергетики до сільського господарства.

Ці цілі збігаються із зобов'язаннями, погодженими наприкінці 2020 року на рівні Європейського Союзу, щодо скорочення до 2030 року викидів парникових газів на 55% (було 40%) у порівнянні з рівнем 1990 року і досягнення «вуглецевого нейтралітету» до 2050-го.

У лютому рішення у схожій справі виніс суд Парижа, визнавши уряд Франції відповідальним за провал у боротьбі з глобальними змінами клімату. Наприкінці квітня суд розпорядився розслідувати збитки, завдані невдалою кліматичною політикою Франції, щоб визначити, до яких заходів той має вдатися для їх подолання.