Московський суд залишив усіх 24-ох українських моряків під вартою: як це було

Лефортівський районний суд Москви продовжив на три місяці термін тримання під вартою усім 24 українським морякам. Кореспондентка Громадського була засіданнях суду і поспілкувалася з військовополоненими. Розповідаємо, як проходив цей суд та що сказали моряки.

Коли хлопців заводили до суду, люди аплодували.

Сторона обвинувачення просила продовжити арешт, наголошуючи на необхідності отримання результатів експертиз.

Сторона захисту заявила, що українці є військовополоненими та мають бути звільнені, до того ж сторона захисту заявила, що захоплення моряків було фактом агресії з боку РФ. Самі моряки не відповідали на жодні запитання суддів, окрім імені, віку та звання, наголошуючи, що відповідно до третьої Женевської конвенції є військовополоненими.

З частиною моряків вдалося поспілкуватися перед засіданням суду.

«Все буде Україна. Слава Україні», — кажуть хлопці.

«Дасть Бог — скоро будемо вдома», — каже один з них капітан катера «Бердянськ» Роман Мокряк.

Усі моряки на суді знову заявили про свій статус полонених та відмовилися надавати будь-яку інформацію крім імені та звання. Сторона обвинувачення просила закрити засідання, наголошуючи, що під час нього буде озвучена інформація, розголошення якої може нашкодити слідству. Адвокати й моряки протестували, однак засідання таки закрили.

Українців судили «четвірками». Найпершими термін тримання під вартою продовжили чотирьом українським морякам Роману Мокряку, Андрію Оприску, Євгену Семидоцькому, Сергію Цибізову. Їх залишили у СІЗО до 24 липня.

На засідання також приїхав архієпископ Климент, він благословив українських моряків у залі суду.

Після них запобіжний захід продовжили до 24 липня Володимиру Терещенку, Богдану Головашу, Сергію Попову та Андрію Шевченку.

Перед засіданням суду Андрій Шевченко привітав свою дружину з прийдешнім днем народження.

У перерві координатор адвокатів моряків Микола Полозов розповів Громадському, що суд долучив до справи моряків резолюцію Парламентської асамблеї Організації Об'єднаних Націй, яка опосередковано визнає моряків військовополоненими.

Також до справи долучили звіт управління комісара ООН з прав людини.

Третьою четвіркою, якій продовжили термін тримання під вартою, були троє моряків Денис Гриценко, В’ячеслав Зінченко, Михайло Власюк та представник СБУ Андрій Драч.

По обіді суд ухвалив аналогічне рішення про продовження запобіжного заходу до 24 липня Віктору Беспальченку, Владиславу Костішину, Володимиру Варимезу, Сергію Чулибі. Їх залишили у СІЗО до 24 липня.

У залі суду Владислав Костішин передав привіт усім українцям і сказав, що хочеться повернутися додому.

Богдану Небилиці, Юрію Будзилу, Володимиру Лісовому, Юрію Без’язичному, Олегу Мельничуку також продовжили тримання під вартою до 24 липня.

Морякам Андрію Артеменку, Андрію Ейдеру, Василю Сороці, які дістали поранення під час захоплення росіянами суден, продовжили тримання під вартою до 26 липня.

Поранені моряки також розповіли Громадському про свій стан здоров'я.

Нагадаємо, зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада їх вивезли до СІЗО Москви.