МОЗ: аудит Рахункової палати може позбавити пацієнтів з тяжкими захворюваннями необхідних ліків
У Міністерстві охорони здоров'я заявляють, що висновки аудиту державних закупівель ліків Рахункової палати, представлені 23 квітня, можуть позбавити лікування пацієнтів з тяжкими захворюваннями. Про це йдеться у заяві МОЗ.
«Вибірковість уваги аудиторів Рахункової палати та деякі зауваження щодо процесу закупівель ставлять під загрозу доступ тисяч пацієнтів по всій Україні до безоплатного лікування. Це може свідчити про упередженість органу фінансового контролю», — йдеться у заяві.
Зазначимо, ціль проведення аудиту — встановлення фактичного стану справ у виконанні бюджетної програми та оцінка ефективності використання бюджетних коштів.
У МОЗ запевняють, що результати закупівель ліків міжнародними організаціями в порівнянні з іншими закупівлями ліків на ринку України підтверджують ефективність використання коштів, адже «ціни на ліки під час закупівель міжнародних організацій суттєво нижчі».
Водночас, Рахункова палата включила до свого звіту деякі зауваження, які, за даними МОЗ, «ставлять під загрозу доступ до лікування та життя тисяч важкохворих пацієнтів».
Зокрема, йдеться про:
- Висновок щодо незаконності включення до бюджетного фінансування закупівель ліків по 15 групах захворювань.
«Серед них закупівля ліків для онкології, легеневої артеріальної гіпертензії, дихальних розладів новонароджених, гемолітичної хвороби новонароджених, медичної допомоги при кровотечах, лікування безплідності жінок, муковісцедозу, серцево-судинних захворювань, перитонеального діалізу, гепатитів В і С», — пояснили у МОЗ.
- Висновок щодо виключення з переліку препаратів, що закуповуються за державний кошт, ліків для онкохворих дітей «off-label».
«Йдеться про ліки для онкохворих дітей, у яких інструкція не має прямих показів до застосування для дітей («off-label»). Такі ліки застосовують у випадках дуже рідкісних форм пухлин саме у дитячій онкології або тоді, коли немає переконливої реакції на «дозволене» лікування», — зазначають у МОЗ.
За даними міністерства, така практика використання препаратів «off-label» у дитячій онкології є в усіх розвинутих країнах світу. У затверджених українських протоколах та клінічних настановах з дитячої онкології чи онкогематології рекомендовано застосування препаратів «off-label».
Міжнародними дослідженнями встановлено, що застосування лікарських засобів поза зареєстрованими показаннями складає 18–60% у дітей молодшого віку та близько 90 % у новонароджених. Більше того, МОЗ надало відповідні листи від провідних лікувальних установ України, які на практиці використовують зазначені ліки.
«Виключення з номенклатури закупівель ліків, що не мають показів для застосування у дітей, призведе до обмеження доступу до безоплатного лікування пацієнтів, катастрофічних видатків з кишень батьків на вимушену закупівлю виключних препаратів та зниження показника виживання пацієнтів», — підкреслили у міністерстві.
Раніше Рахункова палата заявила про ризики для виконання бюджету у 2019 році.
- Поділитися: