МОЗ підготувало зміни для врегулювання переливання крові бойовими медиками
Міністерство охорони здоров'я підготувало зміни до постанови уряду щодо донорської крові та компонентів крові для українських військових. Вони мають врегулювати процес переливання крові бойовими медиками на догоспітальному етапі.
Про це повідомив директор департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗ Василь Стрілка в етері телемаратону «Єдині новини».
Він наголосив, що цей проєкт постанови Кабміну буде поданий на узгодження цього тижня, а згодом — ухвалений. І вже тоді використання крові бойовими медиками стане повністю узаконене.
Стрілка зазначив, що наказ про використання крові на догоспітальному рівні Міністерство охорони здоров'я затвердило торік. Це було необхідно, оскільки до цього медики могли переливати кров виключно у шпиталі або лікарні.
«Ця постанова узагальнює досвід і дає можливість військовим бойових підрозділів, які мають свої медичні підрозділ, замовляти кров», — каже Стрілка.
Водночас МОЗ згідно з наказом отримує можливість планувати та вчасно забезпечувати кров’ю тих, хто цього потребує.
Стрілка заявив, що в постанові чітко прописаний механізм щодо відповідальності осіб за кожен крок. Також він зауважує на її захищеності від бюрократії.
«Якщо якийсь один механізм із якихось причин чи людського фактора дає збій, то є запасні механізми забезпечення для того, щоб завжди в тих, хто того потребує, завжди була можливість отримати кров», — пояснив директор.
Він також наголосив, що йдеться про кров першої групи з негативним резусом, яку «на догоспітальному етапі можна лити будь-кому, це не потребує проведення якихось додаткових досліджень».
Її зможуть використовувати бойові медики при транспортуванні пораненого до стабілізаційного пункту або шпиталю. Передбачається, що у відповідних машинах будуть обігрівачі крові та холодильники, де вона зберігатиметься.
Водночас Стрілка наголосив на потребі в крові всіх груп. З його слів, у серпні кількість донорів зменшилась.
«Якщо ви ще не стали донором, станьте, будь ласка. Ваша кров може воювати та врятує комусь життя. Незалежно від того, де ви зараз живете, буквально через кілька днів після донації ваша кров буде транспортована на передову і рятуватиме наших захисників», — додав він.
Чому це важливо?
Понад 60% смертей на фронті, яким можна було б запобігти, пов’язані з крововтратою, наголошували в Міністерстві охорони здоров’я. Вчасне переливання цільної крові або її компонентів може суттєво зменшити цей відсоток, оскільки дозволить виграти час на доставлення пораненого до найближчого шпиталю.
Наприкінці червня уряд ухвалив постанову №681, яка спрощує постачання донорської крові на фронт.
Цей документ передбачає, що робити переливання можуть:
- медпрацівники, які через свою кваліфікацію володіють методами трансфузії;
- медпрацівники або військовослужбовці з медичною освітою, які навчилися переливати кров за програмою, визначеною Центром трансплант-координації.
Але з таким рішенням не погодилися бойові медики. Детальніше про це ми розповідали в матеріалі «Чия хата скраю, або Чому бойовим медикам не дозволяють переливати кров».
Відтак 3 серпня заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що бойові медики зможуть здійснювати переливання крові після проходження відповідної підготовки в Міністерстві охорони здоров’я.
- Поділитися: