Можливо, людство відкрило Антарктиду набагато раніше, ніж у ХІХ столітті. І зробив це корінний народ Нової Зеландії

Експедиція Руаля Амундсена в Антарктиду, 1911 рік. На фото вони дивляться на прапор Норвегії, встановлений на Південному полюсі
Експедиція Руаля Амундсена в Антарктиду, 1911 рік. На фото вони дивляться на прапор Норвегії, встановлений на Південному полюсіProject Gutenberg Public Domain via Wikimedia Commons

Науковці з Нової Зеландії виявили свідчення того, що ще в VII столітті нашої ери корінний народ острова маорі здійснив перші подорожі до Антарктиди — материка, який, як вважається, було відкрито європейцями та американцями не більш як дві сотні років тому.

Як повідомляють новозеландське видання RNZ і CNN, про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому в науковому виданні Journal of the Royal Society of New Zealand.

Вважається, що першовідкривачами Антарктиди є учасники російської експедиції Фабіан Беллінсгаузен і Михайло Лазарєв, які прибули до континенту наприкінці січні 1820 року. Хоча взагалі на такий статус претендують дослідники ще щонайменше двох країн — Великої Британії та США, які майже одночасно прибули до берегів Антарктиди.

Тепер же в росіян, американців та британців з’явилися конкуренти за звання першовідкривачів Антарктиди. Група новозеландських дослідників на чолі з доценткою Університету Отаго Присциллою Вегі стверджує, що серед корінного населення країни — маорі — оповіді про опанування найпівденнішого континенту почали побутувати ще 1320 років тому.

Під час свого дослідження Вегі з колегами опрацювала низку оповідей, що передаються в межах спільноти маорі, та наскельні малюнки, залишені їхніми предками. Науковці також виявили так звану «сіру» літературу — тобто публікації, недоступні через звичайні канали, на які свого часу не звертали належної уваги.

Представники маорі виконують традиційний вітальний танець хака. Фото 2012 рокуU.S. Secretary of Defense via Flickr

«Ми знайшли оповіді полінезійців про подорожі між островами, зокрема подорожі у води Антарктики мореплавця Уй-те-Ранґіори та його команди… ймовірно, у VII столітті», — говорить Вегі. Вона додає: всі зібрані науковцями свідчення вказують на обізнаність маорі в мореплавстві й астрономії, а тому свідчення їхніх подорожей до Антарктиди є переконливими.

Науковиця вважає, що такий аналіз минулого під кутом зору різних груп — зокрема й тих, про які нечасто говорять і які не є широко представленими в сучасному суспільстві, — є корисним і дозволяє скласти більш цілісне уявлення про історію.

Маорі — корінний народ Нової Зеландії, що належить до групи полінезійських народів. Остаточно вони осіли в Новій Зеландії приблизно в XIV столітті й до прибуття європейців на острів чотирма століттями пізніше становили більшість його населення. За цей час маорі створили власну культуру, відмінну від інших полінезійських народів.

Станом на 2018 рік у Новій Зеландії мешкали понад 775 тисяч маорі — це понад 16% усього населення країни. Хоча статус маорі як корінного народу визнається на державному рівні, вони загалом мають менші дохід і тривалість життя, ніж решта новозеландців. Питання рівності прав маорі з іншими жителями Нової Зеландії досі не вирішене.