МЗС Польщі заявило про дискримінацію поляків в Україні. Київ заперечує

У Міністерстві закордонних справ Польщі заявили, що поляки зазнають дискримінації в Україні та змушені виїжджати за кордон. Натомість у Києві ці звинувачення відкидають.

Про це заявив міністр закордонних справ Шимон Шинковський вель Сенк, якого цитує dziennik.pl. Позицію Києва нам у коментарі надав речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

«Не буде перебільшенням сказати, що поляки в Україні зазнають дискримінації щодо свободи релігії, доступу до освіти рідною мовою та свободи слова», — сказав міністр.

Він додав, що ця ситуація змінюється в гіршу сторону через низку об'єктивних та суб'єктивних причин.

Серед об'єктивних причин посадовець згадав соціально-економічний стан України. Через це польські громади нібито «скорочуються тривожними темпами», а багато людей виїжджають у Польщу, де можуть отримати доступ до освіти.

Другою об'єктивною причиною міністр назвав ситуацію з COVID-19, оскільки за смертністю Україна наразі серед лідерів у Європі.

А ось серед суб'єктивних причин Шинковський вель Сенк виділив несприятливий для поляків закон про мову, прославлення винних у Волинській трагедії та зупинення ексгумації польських жертв.

За словами міністра, вивчення польської мови у багатьох регіонах нібито навіть популярніше, ніж вивчення англійської. Ще однією проблемою посадовець вважає відсутність регламентованих відносин між українською владою та римо-католицькою церквою.

Реакція Києва

Ніколенко заявив, що Київ відкидає твердження про нібито дискримінацію поляків в Україні.

«Використання подібних тверджень відносно становища польської спільноти в Україні є щонайменше некоректним. Воно вводить в оману наші суспільства, не показує реальний стан дружніх і партнерських відносин України та Польщі», — зазначив Ніколенко.

Він нагадав, що ця заява польського міністра пролунала одразу після засідання у Варшаві комісії з питань освітніх потреб української меншини в Польщі та польської меншини в Україні, яка підтвердила взаєморозуміння і обопільну відкритість до конструктивного діалогу.

В МЗС закликали польську сторону утримуватися від політичних оцінок, «які дисонують з реальними намірами і кроками сторін задля зміцнення партнерства України і Польщі у різних сферах».

Польські претензії

Польська влада вже не вперше різко коментує ситуацію в Україні. Здебільшого це стосується Волинської трагедії — обопільних етнічних чисток українського і польського населення.

Їх здійснювали Українська повстанська армія та польська армія Крайова за участю польських батальйонів шуцманшафту та радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни на Волині.

У Польщі ті події вважають геноцидом польського народу. Варшава регулярно засуджує прославлення в Україні Української повстанської армії, Степана Бандери та Романа Шухевича, оскільки вважає їх відповідальними за трагедію.

Кількість жертв Волинської трагедії, яку називають дослідники, сильно варіюється. За польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинуло щонайменше 100 тисяч осіб (головним чином — польські селяни), з яких 18 тисяч — із встановленими прізвищами, а з українського боку — до кількох тисяч осіб.