На Банковій протестують аграрії: вимагають поетапного відкриття ринку землі

Під Офісом президента аграрії вийшли на акцію щодо ринку землі, 6 лютого 2020 року
Під Офісом президента аграрії вийшли на акцію щодо ринку землі, 6 лютого 2020 рокуХристина Бельскіте/hromadske

У Києві біля Офісу президента представники «Всеукраїнської аграрної ради» вийшли на протест, на якому вимагають поетапного відкриття ринку землі.

Про це передає кореспондентка hromadske.

Так, аграрії вимагають відкрити ринок землі спочатку для фізичних осіб, а через деякий час для юридичних осіб.

Також протестувальники закликають створити фінансові інструменти для купівлі землі малими та середніми аграріями.

Як повідомляли у пресслужбі «Всеукраїнської аграрної ради», об 11:00 учасники продовжать протест біля Верховної Ради.

Зазначимо, що сьогодні, 6 лютого, Верховна Рада має почати розгляд у другому читанні законопроєкту про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення.

Раніше в уряді повідомили, що після відкриття ринку землі мінімальна вартість гектару землі сільськогосподарського призначення складе 25-30 тисяч гривень за гектар. Крім цього, придбати землю дозволять лише безготівково, а продаж землі у 50-кілометровій зоні державного кордону заборонять.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначав головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Співавторка: Христина Бельскіте