На eBay 12 років тому заборонили продавати слонову кістку. Як з’ясувалося, її все одно там (незаконно) продають. Але як?

На eBay уже 12 років діє заборона з продажу товарів зі слонової кістки. Але, як з'ясувалося, її можна обійти
На eBay уже 12 років діє заборона з продажу товарів зі слонової кістки. Але, як з'ясувалося, її можна обійтиNovosadjanka / Pixnio

Заборона на продаж слонової кістки, яка з 2009 року діє на онлайн—аукціоні eBay, не є дієвою: цей товар, який часто має контрабандне походження, продають під виглядом інших товарів, а модератори платформи не завжди вчасно реагують на скарги користувачів.

Такого висновку дійшли науковці з британського Кентського університету Софія Вентуріні та Девід Робертс. Результати своєї роботи вони оприлюднили наприкінці грудня в науковому журналі Tropical Conservation Science.

Оскільки слонова кістка часто передбачає каліцтво чи вбивство тварин, її видобування в останні десятиліття суттєво обмежили. Через це контрабандна цінність цього товару значно зросла, а онлайн-аукціони стали зручним засобом її прямих продажів.

У 2007 році Міжнародний фонд добробуту тварин виявив, що лише у Великій Британії розмістили 400 оголошень із продажу слонової кістки. Після цього eBay першим із онлайн-майданчиків оголосив про заборону продажу цього товару в себе з 1 січня 2009 року.

Утім подальші спостереження науковців показували, що слонова кістка все ще продається через онлайн-аукціони. Вентуріні й Робертс вирішили перевірити, чому саме заборона eBay не працює. І для цього вони зосередилися на продажах дуже вузького сегменту товарів — нецке, невеличких стауеток, притаманних японській культурі, що раніше виконували роль застібки на кімоно.

Узагалі нецке можуть виготовляти з різних матеріалів — каменю, дерева, скла, порцеляни тощо. Але й слонова кістка також входить до їхнього числа. Матеріал виготовлення нецке визначали за фото, знаходячи там так звані смуги Шрегера.

Як з’ясувалося, автори оголошень просто вказували інший матеріал у тих випадках, коли візуально з великою ймовірністю можна було виснувати, що нецке зроблена зі слонової кістки. Найчастішим її «замінником» в описі була коров’яча кістка. Про всі такі випадки дослідники повідомили модераторам eBay.

Утім через місяць, коли автори вирішили перевірити реагування на їхні скарги, то виявили, що 53% нецке були продані і лише в одному випадку оголошення було видалене як таке, що порушує правила платформи.

«Щоб протидіяти продажу товарів зі слонової кістки, eBay має посилити заходи щодо впровадження своєї заборони. Платформа також має розглянути введення обмежень на певні слова, які можуть використовувати продавці для опису свого товару», — висновують автори.

Представник eBay, коментуючи дослідження британських науковців, зазначив, що компанія була співзасновником кількох організацій, які борються з продажем контрабанди онлайн.

«Наші працівники по всьому світу зобов’язалися дотримуватися стандартів на нашому ринку, і за останні два роки ми заблокували чи вилучили понад 265 тисяч оголошень відповідно до нашої політики з продажу товарів тваринного походження», — йдеться в заяві eBay, наданій CNN.

Співавтор дослідження Девід Робертс, утім, вказує на те, що eBay не розкриває публічно цих політик і того, як саме вони визначають порушення в оголошеннях. Саме тому дослідникам і зоозахисникам, на його думку, і важко досягти вилучення оголошень за їхніми зверненнями.