Кандидати в президенти України Петро Порошенко (ліворуч) та Володимир Зеленський під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Головні дебати передвиборчої кампанії-2019 відбулись. Кандидати у президенти Петро Порошенко та Володимир Зеленський зустрілись, нарешті, віч-на-віч на стадіоні «Олімпійський». За попереднім сценарієм, кожен з кандидатів мав бути на своїй сцені, але Порошенко несподівано вирішив завітати «в гості» до Зеленського, і зрештою претенденти дебатували на одній стороні стадіону.

Конструктивної дискусії про шляхи розвитку країни не вийшло. Натомість кандидати у президенти обмінялись тими ж звинуваченнями, які за ці три тижні вже встигли поставити один одному заочно в телеефірах та соцмережах.

Вступне слово

Перед початком дебатів, за регламентом, відбулось жеребкування. Починати випало Зеленському. У вступному слові він зізнався, що у 2014 році підтримував Порошенка, але, на його думку, помилився. Як висловився шоумен, існують два Порошенка, перший – перед камерами, другий з’являється, коли камер немає. Перший кричить, що боротиметься із Путіним. Другий – таємно відправляє у Москву Медведчука. Перший каже, що передав свій бізнес у сліпий траст, другий робить «Роттердам плюс» та збільшує за час президентства свої статки.

«Може, і бюджет України передамо в сліпий траст?», – запитав Зеленський Порошенка.

Також він розповів, як Порошенко запрошував його на Банкову та питав: навіщо тобі йти в президенти? «Це, мовляв, дуже складно, ти не матимеш вільного часу, не бачитимеш своїх дітей. Але питання: навіщо ви всі туди лізете?».

«Я не політик, проста людина. Яка прийшла зламати цю систему. Я результат ваших помилок і обіцянок», – заявив наприкінці вступного слова Зеленський.

Кандидат в президенти України Володимир Зеленський (другий праворуч) під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Петро Порошенко натомість заявив, що його опонент обрав дуже дивне місце для дебатів. Він дорікнув опонентові, що той три тижні ховався від журналістів та українського народу.

«Володимир ховався від повісток, поки вся країна воювала. Це слабкий президент,

Я вірю, что Володимир не хоче здати країну, не хочу затягти її у Російську імперію. Але Путін цього хоче», – сказав Порошенко.

Також чинний президент назвав Зеленського «красивою яскравою обгорткою», нагадавши деякі його передвиборчі обіцянки (зниження тарифів, високі зарплати для вчителів та інші) та пообіцяв не допустити Зеленського до влади.

Кандидат в президенти України Петро Порошенко (в центрі) під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Питання від кандидатів

Після вступного слова кандидати, за регламентом, мали 36 хвилин на запитання один одному. Починав знову Зеленський, який обрав атакуючу тактику. Замість одного шоумен кожного разу ставив чинному президенту 14 незручних запитань, які, за його словами, попросили поставити прості українці.

Зеленський питав Порошенка, чому Україна – бідна держава, але водночас в неї такий багатий президент, чому досі не покарані винні за Іловайськ та Дебальцеве, чому підпалювачів магазинів «Рошен» знайшли одразу, а вбивць журналіста Павла Шеремета шукають досі, чому скасували закон про незаконне збагачення.

Кандидат в президенти України Володимир Зеленський (в центрі) під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Порошенко, в свою чергу, звинувачував Зеленського у некомпетентності.

«Чи сіли би ви у літак, пілот якого сів порулити, щоб повчитись? Чи легли би під ніж такого недосвідченого хірурга? Чому тоді ви вважаєте, що такими можуть бути президент та верховний головнокомандувач?» – запитав Порошенко.

У відповідь Зеленський продовжив звинувачувати Порошенка у корупції. «Чому всі ваші люди мають по чотири руки?» – запитав Зеленський, натякаючи на обіцянку чинного президента відрубувати руку за розкрадання армії.

Порошенко всі звинувачення спростовував, казав, що не може у буквальному розумінні рубати руки, бо він не кат і не суддя, а має тільки створювати належні умови для слідства та судочинства. І сам перейшов у наступ, спитавши оппонента про зв’язки із олігархом Ігорем Коломойським.

«Будете йому рубати руки? Ви яскрава обгортка. А всередині соратники Азарова, росіяни, олігархи-втікачі. Вони вже вчора прийшли по ПриватБанк. Ми не дозволимо їм це зробити», – заявив Порошенко. І запитав Зеленського, якою той бачить Україну за п’ять років.

Кандидати в президенти України Петро Порошенко (ліворуч) та Володимир Зеленський під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

«Україна обрала шлях до Європи, і ми заплатили за це життям наших громадян. Я буду захищати український вибір. Я йду тільки на один термін. За п’ять років в Україні буде новий президент. Держу кулаки, щоб вашого оточення не було тоді в політиці. Всі, хто порушує закон Свинарчуки, Гладковський, і навіть Коломойський, якщо порушить закон, сяде в тюрьму. Але це справа суду», – відповів Зеленський.

Порошенко натомість знову заявив, що не дасть зруйнувати державу, і має забезпечити відсіч агресору. «Я буду боронити Україну в будь-якій іпостасі. Перше потреба миру. Ми маємо закінчити війну. Але не на колінах треба повзти до Путіна. Треба будувати армію, державність, захищати мову»

На цей закид Зеленський відповів, що слова про «коліна» вирвані з контексту. «Я готовий стати на коліна, але не ставте на коліна Україну. Готовий стати на коліна перед матір’ю, яка не дочекалась сина з фронту, перед жінкою, яка не дочекалась чоловіка, дитиною, яка втратила на фронті батька», – заявив шоумен і насправді став на коліна просто на сцені. Порошенко унаслідував його приклад, і ці дії опонентів викликали аплодисменти глядачів.

Кандидати в президенти України Петро Порошенко та Володимир Зеленський стали на коліна перед матерями загиблих бійців під час дебатів у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Заключне слово

Далі кандидати мали ще по п’ять хвилин на заключне слово. Зеленський визнав, що у Порошенка як президента було багато досягнень – безвіз, мова, томос, армія. «Але всі ці досягнення ви записали тільки собі. Це і ваша перемога, але мова була ще до вас. Безвіз перемога, але й перемога українських дипломатів, діаспори, яка боролася за нього ще до вас. Томос це перемога, перш за все, Філарета. Який боровся за нього ще в ті часи, коли ви були прихожанином Московського патріархату. Армія це подвиг українських воїнів та волонтерів, всього українського народу», – заявив Зеленський.

Кандидат в президенти України Володимир Зеленський (в центрі) під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Порошенко у заключній промові закинув Зеленському, що той не сказав під час дебатів нічого щодо стратегії на посту президента, тільки оголошував звинувачення, і запропонував продовжити дискусію в телестудії Суспільного.

«Ми маємо захистити державу від вас. Ви не Голобородько, ви сюди приїхали не на велосипеді. Ви головний провідник олігархів. Ви закрили свою декларацію за 2018 рік. Чому ви ховаєтесь? Бо за Голобородьком не стояв Коломойський з вимогою повернути ПриватБанк і Укрнафту», – заявив Порошенко.

Насамкінець чинний президент сказав, що готовий прийняти будь-який вибір українського народу на голосуванні 21 квітня, і 22-го усі мають об’єднатися, щоб разом боронити державу.

Кандидат в президенти України Петро Порошенко (в центрі) під час дебатів на НСК «Олімпійський» у Києві, 19 квітня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Поділитись: