Кандидат на посаду президента України, актор Володимир Зеленський (ліворуч) у штабі після оголошення результатів екзит-полів першого туру виборів, Київ, 31 березня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

За три дні до другого туру виборів Володимир Зеленський, нарешті, оголосив свою команду. В ефірі шоу «Право на владу», що виходить на телеканалі «1+1» олігарха Ігоря Коломойського, політик представив 20 людей, які, за його словами, повинні реформувати країну. Громадське розповідає, хто ці люди.

Іван Апаршин — сфера безпеки і оборони. Давній соратник Анатолія Гриценка,

Апаршин був у команді Гриценка, зокрема і на президентських виборах 2014-го року, а згодом 9 номером у партійному списку партії «Громадянська позиція». Тоді Апаршин так висловлювався щодо обороноздатності країни: «Насправді сьогодні немає проблеми, чи спроможні ми захищати країну. У нас є механізовані, танкові війська, відповідне озброєння, і ми можемо його застосовувати. Питання лише в тому, чи ми готові приймати правильні управлінські рішення».

Окрім цього, Апаршин критикував систему військового оборонного замовлення та питання утилізації зброї. В ефірі «1+1» Зеленський заявив, що кандидатуру Апаршина йому порадив сам Анатолій Гриценко.

Колишній керівник Управління оборони та безпеки Секретаріату Кабміну Іван Апаршин

Сергій Бабак — відповідає за освіту та науку. Працював директором освітніх програм Українського інституту майбутнього. Серед співзасновників інституту — Антон Геращенко, народний депутат від «Народного фронту» та радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Співзасновник Українського інституту майбутнього Сергій Бабак

Іван Баканов — відповідальний за зв'язки з Верховною Радою, глава штабу Зеленського. ЗМІ називають Баканова другом дитинства Зеленського, юристом та партнером «Студії Квартал 95».

Керівник передвиборчого штабу Володимира Зеленського Іван Баканов під час прес-конференції у Києві, 27 березня 2019 року
Фото:

Соколовська Інна/УНІАН

Марина Бардіна — відповідає за рівні права та гендерну політику. Працювала помічницею народних депутатів Сергія Лещенка та Олександра Черненка.

Марина Бардіна
Фото:

сторінка Maryna Bardina у facebook

Олег Бондаренко — голова громадської організації «Зелений фонд». Про себе зазначає, що працює юристом понад 25 років та має досвід «захисту інтересів громадян, які постраждали від гуманітарних та екологічних катастроф». У штабі Зеленського відповідатиме за екологію та правові питання.

Згідно з відкритом реєстром даних, є засновником 16 компаній, керівником — у 23 та ще у двох — бенефіціаром. Чимала частка із них займаються будівництвом житлових приміщень та їхньою орендою.

Голова громадської організації «Зелений фонд» Олег Бондаренко

Ірина Венедіктова — експертка з питань судової реформи. Консультує штаб Володимира Зеленського з правових питань, зокрема, щодо закону про референдум. У лютому 2019-го представляла команду на зустрічі з європейськими чиновниками в Брюсселі.

Радниця Володимира Зеленського з правових питань Ірина Венедіктова у студії Громадського, Київ, 17 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Андрій Герус — відповідає за антимонопольне регулювання та тарифи. У 2014-2015-му роках був членом Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних тарифів. Призначити на цю посаду його рекомендував тодішній голова Адміністрації президента Борис Ложкін.

До того працював директором з інвестиційної діяльності компанії Конкорд Капітал, навчався на програмі МВА у Гренобльській школі бізнесу в Лондоні.

Після звільнення з НКРЕКП Герус — громадський активіст та енергетичний експерт, послідовно виступав за скасування формули «Роттердам+», за якою з 2016-го року розраховують тариф на теплову енергетику. Герус наполягав на тому, що ця формула застосована в інтересах олігарха Ріната Ахметова та його енергетичного холдингу ДТЕК.

Енергетичний експерт, колишній член НКРЕКП Андрій Герус у студії Громадського, Київ, 17 лютого 2017 року
Фото:

Громадське

Олександр Данилюк — відповідає за зовнішню політику, економіку, фінанси та банківську діяльність. Данилюк — виходець із бізнесу, працював у міжнародній консалтинговій компанії McKinsey&Company. В часи президентства Януковича був його позаштатним радником та очолював координаційний центр щодо впровадженнюя реформ в Адміністрації президента (в той час її очолював Сергій Льовочкін). На цю посаду був призначений після перемоги в конкурсі. З 2014-го був радником президента Петра Порошенка. За рік став заступником голови його адміністрації (тоді АП керував Борис Ложкін). У 2016-2018 роках Данилюк — міністр фінансів в уряді Володимира Гройсмана. За цей час Україна отримала черговий транш кредиту МВФ за програмою EFF та розмістила облігації зовнішньої позики на $3 мільярди доларів.

7 червня 2018 року Верховна Рада звільнила Данилюка з посади. Пізніше в інтерв’ю він розповів про конфлікт із Гройсманом.

Колишній міністр фінансів України Олександр Данилюк у студії Громадського, Київ, 8 червня 2018 року
Фото:

Громадське

Данило Гетманцев — почесний президент і керівник практики банківського та фінансового права юридичної компанії Jurimex. У «ЗеКоманді» курує питання оподаткування, публічних фінансів та банківського права.

Почесний президент і керівник практики банківського та фінансового права юридичної компанії Jurimex Данило Гетманцев

Сергій Іонушас — залучений до напрямку правоохоронних органів. Адвокат, працював директором юридичної компанії «Гелон», яка спеціалізується на медіа-праві та питаннях інтелектуальної власності. Консультував, зокрема, телеведучого Савіка Шустера.

Адвокат, колишній директор юридичної фірми «Гелон» Сергій Іонушас

Євген Комаровський — дитячий лікар, кандидат медичних наук, веде авторську програму «Школа доктора Комаровського» про здоров’я та догляд за дитиною. Має власний Youtube-канал, а також популярні блоги в усіх соцмережах. Як і виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, Комаровський дозволяє своїм пацієнтам мочити манту, їсти морозиво, коли болить горло, та загалом підтримує доказову медицину.

Дитячий лікар, телеведучий, автор книг Євген Комаровський
Фото:

сторінка Доктор Комаровский у facebook

Сергій Кальченко — експерт з питань виборчого законодавства, європейських стандартів у сфері прав людини. Допоміг російському акторові Федору Добронравову у суді скасувати заборону на в’їзд в Україну, повідомляє програма «Схеми: корупція в деталях». Здійснював юридичний супровід у справі про оскарження постанови щодо заборони в’їзду Добронравову в Україну, а також демонстрацію фільмів з його участю, йдеться у розслідуванні.

Експерт Венеціанської комісії Ради Європи Сергій Кальченко

Олександр Мережко — завідувач кафедри права Київського національного лінгвістичного університету. Працює також в аналітичному центрі «Інститут прямої демократії». Буде відповідати за електронне урядування та народовладдя. У разі перемоги Зеленський обіцяє запровадити принципи народовладдя за допомогою всеукраїнського та місцевих референдумів. Раніше ідеолог «ЗеКоманди» Руслан Стефанчук розказав Громадському, що Зеленський, зокрема, розглядає ідею скасування законів через референдум та відкликання з посад чиновників. Схожі ідеї пропагує й «Інститут прямої демократії». «Мене запросили доєднатися до команди кандидата у президенти як експерта», — сказав Громадському Мережко, після чого додав, що, в першу чергу, вважає себе науковцем та не прагне владної посади.

Завідувач кафедри права Київського національного лінгвістичного університету Олександр Мережко
Фото:

сторінка Alexander Merezhko у facebook

Денис Монастирський у команді Володимира Зеленського відповідатиме за напрямок правоохоронної системи. Він є експертом Українського інституту майбутнього. Окрім цього, секретарем зовнішньої конкурсної комісії по відбору людей на керівні посади Державного бюро розслідувань. Комісія складалася із 9 людей, по 3 представники туди делегували Верховна Рада, президент та Кабмін. Монастирський туди потрапив за квотою Кабінету міністрів.

Саме зовнішня комісія обирала директора ДБР, його заступників та 27 керівників територіальних управлінь бюро.

Денис Монастирський також є помічником народного депутата від «Народного фронту» Антона Геращенка. За даними ресурсу «Посіпаки», раніше був також помічником депутата 4 скликання Віталія Олуйка, члена блоку Володимира Литвина «За єдину Україну!».

Експерт Українського інституту майбутнього Денис Монастирський (праворуч) в Українському кризовому медіа-центрі, Київ, 20 грудня 2017 року

Дмитро Разумков — відповідає за внутрішню політику. Син відомого соціолога Олександра Разумкова, засновника центру, який зараз носить його ім’я. У 2006-2010 роках був членом Партії регіонів, але вийшов з неї, коли Віктор Янукович став президентом. Натомість перейшов до команди Сергія Тігіпка, з яким працював до 2014-го року. Тоді Тігіпко розвивав свою партію «Сильна Україна». У серпні 2012-го, напередодні парламентських виборів, Тігіпко розпустив партію та запропонував партійцям увійти до ПР.

Політтехнолог команди Зеленського Дмитро Разумков у студії Громадського, Київ, 22 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Руслан Рябошапка — відповідає за напрям правоохоронної та антикорупційної політики. Професійний чиновник. З 2003 по 2010 рік працював у Міністерстві юстиції. За часів Віктора Януковича працював директором Бюро з питань антикорупційної політики секретаріату Кабміну (2010-2011), а після ліквідації цього бюро — заступником директора Департаменту юридичного забезпечення Секретаріату Кабміну (2011-2013).

У жовні 2013-го звільнився і перейшов до неурядової організації Transparency International. Після перемоги Революції Гідності став заступником міністра юстиції Павла Петренка у першому уряді Арсенія Яценюка. У 2016-2017 роках Рябошапка — член Національної агенції з питань запобігання корупції.

Колишній член НАЗК Руслан Рябошапка у студії Громадського під час ефіру передачі «Реформа», 20 листопада 2017 року
Фото:

Громадське

Руслан Стефанчук — головний ідеолог «ЗеКоманди». Юрист, викладач з багаторічним стажем, у 2016 році був радником першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва. У бліц-інтерв’ю Громадському розповів, що із Зеленським познайомився, коли був студентом та грав у КВК. «Ми грали у КВК за різні команди — він за Кривий Ріг, я за Хмельницький. Після цього, десь в 2000-х роках, наші дороги розійшлися, я пішов у науку, він пішов у шоу-бізнес», — сказав Стефанчук та додав, що до «ЗеКоманди» доєднався у березні 2018-го.

Стефанчук вже анонсував, що у разі перемоги Зеленського той подасть до Верховної Ради пакет законопроектів, в тому числі закон про народовладдя та закон про референдуми — загальноукраїнський та місцевий, завдяки яким «ЗеКоманда» планує запровадити «систему народного вето». «Якщо Верховна Рада ухвалює такі закони, як закони 16 січня (так звані «диктаторські закони» 16 січня 2014-го року — ред.), і народ має таке право — ніхто не може рухатися далі. Це б мало запобігти цілій низці смертей, які сталися в Україні», — сказав Громадському Стефанчук.

Юрист, помічник кандидата у президенти України Володимира Зеленського Руслан Стефанчук у штабі «ЗеКоманди» в день першого туру виборів, Київ, 31 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Вікторія Страхова — відповідає за банки. Працювала у міжнародних компаніях, корпоративним юристом та експертом з регуляторних питань у фінансовому секторі. Була проектною менеджеркою Національної ради реформ, яку створили за ініціативи колишнього голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна. За словами Страхової, у 2016-му вона була залучена до процесу націоналізації ПриватБанку у якості відповідальної корпоративної секретарки, у 2017-му Страхова зі скандалом звільнилася з установи. Свій досвід роботи описала у циклі статей «Моя приватна історія». У своєму Facebook неодноразово висловлювала симпатії колишньому власнику ПриватБанку Ігорю Коломойському. Мотивує це, перш за все, його внеском у збереження Дніпропетровської області в складі України у 2014-му.

Вікторія Страхова, 19 жовтня 2018 року
Фото:

сторінка Victoria Strakhova у facebook

Михайло Федоров — відповідає у «ЗеКоманді» за діджитал-напрямок. Його відділ займався розбудовою телеграм-каналу Зеленського, Instagram-спільноти та власних Youtube-каналів. Під час телевізійного представлення команди зазначив, що команда шукатиме «діджитал-рішення» для країни у питаннях державних послуг, виборів, контактів із бізнесом.

Засновник компанії SMMSTUDIO Михайло Федоров
Фото:

сторінка Михаил Федоров у facebook

Галина Янченко займатиметься антикорупційною політикою та діджитал-рішеннями для країни. Є головою Ради громадського контролю при НАБУ та співзасновницею і керівницею Антикорупційного штабу.

Працювала у «Центрі протидії корупції». В минулому — депутатка Київської міської ради від партії «ДемАльянс». Її чоловік — Віктор Андрусів, виконавчий директор Українського інституту майбутнього. Андрусів був одним із перших політтехнологів Зеленського у передвиборчій кампанії ще до її початку.

Свою роль у команді Зеленського Галина Янченко бачить у продовженні антикорупційної діяльності та впровадженні ідеї «ЗеКоманди» — «держава у смартфоні».

«Ми налаштовані на покращення прямих контактів між державою та бізнесом. До цього входить, наприклад, зменшення кількості дозволів, довідок тощо та спрощення їх отримання. У мене є попередній досвід таких діджитал-проектів», — у коментарі Громадському розповіла Галина Янченко.

Зокрема, йдеться про розробку антикорупційної карти ремонтів та розробку інтерактивного чат-боту Держслужбовець Тарас.

«Відкрию вам таємницю. Зараз ми вже працюємо над інструкцією з використання держави під назвою «Зрозуміло». Це має бути мобільний додаток, за допомогою якого людина зможе зорієнтуватися, до яких державних органів звертатися у тій чи іншій ситуації».

Галина Янченко (ліворуч) під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, Київ, 28 лютого 2017 року
Поділитись: