На оприлюднення стенограми телефонної розмови президента США Дональда Трампа та президента Володимира Зеленського має дати згоду не тільки Білий дім, а й Україна.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на hromadske сказав Василь Філіпчук, дипломат, керівник Міжнародного центру перспективних досліджень.

«Це буде прецедент. Якщо не дай бог це буде зроблено, це буде неймовірний прецедент. Я не пам’ятаю, щоби такі речі виносились на публіку. Бувають звичайно зливи, крадіжки, але це все порушення правила. Правило полягає в тому, що дипломатичний протокол не передбачає оприлюднення телефонних розмов лідерів держав», — пояснив експерт.

Він зазначив, що в разі судового розслідування відповідні посадовці можуть ознайомитися зі змістом розмови, але не йдеться про публікацію для широкого загалу.

«Для цього має бути і згода української сторони. Оприлюднити без згоди української сторони буде дуже важко. Навіть якщо це була унікально чиста прозора розмова і нічого не було, я не бачу особливих причин створювати прецедент, дозволяти, щоби через внутрішньополітичні справи США на нас тиснули і змушували виходити за рамки правил, це неправильно», — наголосив Філіпчук.

Він пояснив, що профільний комітет Конгресу США може створити робочу групу, або навіть весь склад Конгресу може за закритими дверима ознайомитися із розмовою Трампа і Зеленського.

«Але оприлюднювати це прецедент, який не зіграє на користь ні однієї, ні іншої сторони», — резюмував дипломат.

Трампа звинувачують у тому, що він тиснув на Зеленського, аби той «дав хід» розслідуванню проти сина Джо Байдена, основного конкурента чинного президента США на майбутніх виборах. Сам Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.

Раніше американські конгресмени виступили із вимогою надати їм стенограму розмови Трампа і Зеленського. Цього ж вимагає і сам Байден.

Сенатор-демократ Кріс Мерфі заявив, що адвокат Трампа Джуліані висував вимоги оточенню Зеленського, а «українські чиновники боялися наслідків їх невиконання».

Водночас голова МЗС України Вадим Пристайко, який стверджує, що чув обидві телефонні розмови лідерів США та України, в ексклюзивному інтерв'ю hromadske запевнив, що Трамп не тиснув на Зеленського.

Нагадаємо, в Конгресі США три комітети Палати представників почали «масштабне розслідування» щодо можливих спроб президента Дональда Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані чинити тиск на українську владу, аби та сприяла переобранню Трампа на президентських виборах у 2020 році.

Голови комітетів Палати представників закордонних справ, розвідки та нагляду звернулися до Білого дому та Державного департаменту з проханням надати записи, пов’язані зі спробами «маніпулювати українською системою правосуддя».

Адвокат Трампа Рудольф Джуліані спочатку визнав, а потім заперечив, що просив Україну провести розслідування щодо головного конкурента Трампа на виборах Джо Байдена.

Нагадаємо, видання The Washington Post повідомило, що Дональд Трамп намагається змусити президента України Володимира Зеленського продовжити розслідування проти компанії Burisma, де працював син його ключового суперника на виборах Джо Байдена.

19 червня 2019 Трамп офіційно оголосив про початок своєї передвиборчої кампанії.

25 квітня демократ Джо Байден оголосив про намір балотуватися у президенти від Демократичної партії на виборах 2020 року.

Наступні президентські вибори відбудуться у США 3 листопада 2020 року і стануть 59-ми виборами в історії Сполучених Штатах.

Поділитись: